idraryoluenfeksiyonu.gen.tr https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr İdrar Yolu Enfeksiyonu, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, idraryoluenfeksiyonu.gen.tr Tue, 16 Apr 2013 00:00:00 +0000 Wed, 08 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 İdrarda Kan https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrarda-kan.html Wed, 07 Nov 2018 15:27:05 +0000 idrarda kan görülmesi durumu idrarın kırmızı renkli görüldüğü makroskopik hematüri ve gözle idrarda renk değişikliğinin görülmediği ancak idrarın mikroskopik değerlendirmesinde kan hücrelerinin idrarda görüldüğü d idrarda kan görülmesi durumu idrarın kırmızı renkli görüldüğü makroskopik hematüri ve gözle idrarda renk değişikliğinin görülmediği ancak idrarın mikroskopik değerlendirmesinde kan hücrelerinin idrarda görüldüğü durumlara ise mikroskopik hematüri adı verilmektedir. İdrarda kan görülmesi bazı hastalıkların belirtisi olabilir. İdrardan kan gelmesi durumunda en kısa zaman içerisinde bir üroloji uzmanına başvuru yaparak tetkik ve değerlendirme yapılması gerekmektedir. İdrarında kan gören bir kişi doktora başvurmadan önce idrardan kan gelmesinin nedenini araştırarak hangi hastalıkların idrardan kan gelmesine yol açabileceğini araştırması gerekir. Böyle bir araştırmada karşılaştıkları olarak her ciddi hastalık isminde büyük korkular yaşamakta ve karşımıza endişeli gözlerle başvurur. Çünkü internette idrardan kan gelmesi şeklinde araştırma yapıldığında mesane kanseri sorunlarıyla, böbrek kanseri sorunlarıyla, prostat kanseri sorunlarıyla, ciddi böbrek hastalıklarıyla karşılaşılır. Fakat bu araştırmalarda kanamaya neden olan idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu ve böbrek taşları, kimi ilaçların kullanımına bağlı olarak idrar kanamaları hastaların dikkatini çeker. Aslına bakarsanız idrar kanamalarının büyük bir kısmı bu ikinci saydığımız sebeplerden kaynaklanmaktadır.

İdrarda kan gelmesiyle uzman doktorlar tarafından hastanın yaşı öğrenilir, hastanın sigara kullanımı öğrenilir, hastanın kullandığı ilaçlar öğrenilir, hastanın var olan hastalıkları öğrenilir, hastanın geçirdiği ameliyatlar hepsi önem arz etmektedir. İdrardan kan gördüğünü ifade eden hastadan ayrıntılı bir hikaye alınmakta olup, kanamanın ne zaman başlangıç, ne kadar devam ettiği, kanamanın idrarın başlangıcında, sonunda yada tamamında olup olmadığının ortaya konulması teşhis ve değerlendirme için oldukça önemlidir. Hastadan ayrıntılı bir şekilde hastalığın hikayesi alındıktan sonra ilk olarak tam idrar tahlili yapılması uygun görülür. Bazen hasta olan kişiler yeni kullanmaya başlamış oldukları ilaçların idrar renginde yaptığı değişikliği kanama olarak algılar. Tam idrar tahlilinde eritrosit adı verilen kan hücrelerinin normalden fazla olarak tespit edilmesi diğer tahlillerin yapılmasını gerektirmektedir. (Ultrason testi, kan tahlili idrar sitolojisi testi ve gerekli görülürse tomografi ve sistoüretroskopi testi yapılır).

İdrarda Kan

İdrarda kan gelmesinde yapılmakta olan tahliller ve yapılan değerlendirmeler sonucunda sebep olarak büyük oranda üriner enfeksiyona rastlanır, böbrek ve idrar yolu taş hastalığı belirlenir, ilaç kullanımına bağlı olarak meydana gelen kanama belirlenir ve tespit edilir. Daha düşük oranlarda mesane kanseri olduğu saptanır, böbrek ve idrar yolu kanseri olasılığı göz önünde bulundurulur, prostat kanseri sebep olarak belirlenir. Kanamanın ihmal edilip tetkik ve değerlendirmelerin yapılmaması durumunda, ciddi olarak beliren hastalıkların erken tanı gerçekleştirilmesinde gecikmeye yol açabilmekte ve bu hastalıkların tedavisinde zorluklar yaşanmasına sebep olur. İdrarda kan gelmesi ihmal edilmemesi gereken ve bütün tetkik imkanlarının kullanılarak kanama sebebinin ortaya koyulmasını gerektiren ciddi bir sağlık sıkıntısı olmaktadır. İhmal edilmiş idrardan kan gelmesi durumunda çok ciddi hastalıklarla karşılaşırız ve bu gecikmelerin yaşanması insan hayatında kısalma olmasına yol açabilecek kadar ciddi sorunlar oluşturur.

]]>
İdrarda Lökosit https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrarda-lokosit.html Thu, 08 Nov 2018 02:26:34 +0000 İdrarda Lökosit,  Lökosit:Akyuvarlarda olarak adlandırılan beyaz kan hücresidir.kemik iliğinde üretir vücudu bulaşıcı hastalıklara ve yabancı maddelere karşı koruyan  akyuvarlar bağışıklık dizgesinin önemli bi İdrarda Lökosit,  Lökosit:Akyuvarlarda olarak adlandırılan beyaz kan hücresidir.kemik iliğinde üretir vücudu bulaşıcı hastalıklara ve yabancı maddelere karşı koruyan  akyuvarlar bağışıklık dizgesinin önemli bir bölümünü oluştururlar.

İdrara Lökosit Nasıl Geçer 

Vücut zarar gören yada hastalıklarla savaşırken ölen lökosit leri atmak için daha fazla miktarda lökosit üretir.eski hücreler vücuttan idrar yoluyla atıldığı için idrarda her zaman az miktarda lökosit bulunması normaldir. eğer idrarda daha fazla lökosit görülüyorsa bu durum bir idrar yolları enfeksiyonlarının habercisidir.

İdrarda Lökosit Belirtileri
   
İdrarda lökosit seviyesini kontrol etmek için çubuk testi kullanılabilir.
Doktorun kendisi teşhis edebilir  ve test yaptırabilir. 
Eğer kendiniz evde  yapmak istiyorsanız eczanelerden test çubuğunu elde edebilirsiniz. 
yaptığınız testte herhangi bir anormali görülürse doktorunuzla mutlaka paylaşılmalıdır.

İdrarda Lökosit Belirtileri Şunlardır   
 • İdrarın tam yapılmadığı hissi 
 • Titreme
 • Yüksek ateş
 • İdrarda kan görülmesi
 • Sistemik lupus eritematozus
 • Bulanık yada kokulu idrar
 • Boşaltım sırasında acı
 • Sık sık idrara çıkma 
 • İdrar kesesi  tümörü                  
Uzun Süre İdrarda Lökosit Bulunması

Uzun süre idrarda lökosit bulunuyorsa doktor kontrolünde ilaçların kullanılması ve en az 15  günde bir idrarında lökosit testleri yapılması gerekir. Lökositin bitip bitmediğini anlamak için kan tahlili yapılması gerekir.

İdrarda Lökosit
İdrarda Lökosit Nasıl Temizlenir

İdrarda lökositlerin tedavileri değilde lökosit lere neden olan yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi gerekir ve teşhis sonucunda doktor kontrolünde gereken tedavinin olunması gerekir.

İdrarda Lökosit Bulunmasının Nedenleri
 • Böbrek enfeksiyonu
 • Hamilelik
 • İdrar yolunda tıkanıklık
 • İdrarın uzun tutulması
 • Çok fazla cinsel ilişkiye girmek
 • Leğen kemiği zedelenmesi  
 • Prostat büyümesi
]]>
İdrarda Eritrosit https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrarda-eritrosit.html Thu, 08 Nov 2018 04:22:47 +0000 İdrarda eritrosit, görülmesi sıradan değildir. Fakat kadınlarda adet (regl) dönemleri sürecinde eritrosit idrarda görülebilir.  Bununla beraber ertirositin idrarda görüldüğü miktarda mühimdir. İdrar analizinde eritrosit İdrarda eritrosit, görülmesi sıradan değildir. Fakat kadınlarda adet (regl) dönemleri sürecinde eritrosit idrarda görülebilir.  Bununla beraber ertirositin idrarda görüldüğü miktarda mühimdir. İdrar analizinde eritrosit görüldüğünde. idrar yollarında taş olması veya kum dökülmesi, idrar yolu enfeksiyonu, sistit benzeri ihtimaller de göz ardı edilmemelidir. Mesanede ur, polip benzeri vaziyetlerde ve yabancı sebeplerle de idrar analizinde eritrosit görülebilir. Bu vaziyette doktorunuz ek analizler de isteyecektir.

İdrar testi veya başka isimiyle tam idrar tahlili birtakım sağlık sorunlarının rahatlıkla anlaşılmasını imkanı sunan sık sık kullanılan bir testtir. Testin istenme maksadı idrar yolu enfeksiyonu ile idrar yollarında koltuk alan hastalık yapıcı etkenlerin araştırılmasıdır. İdrar testi ile birtakım böbrek hastalıkları ile ilgili haber edinilebilir. İdrar analizinde eritrosit görülmesi normal değildir. Bu vaziyette tahlil sonucu olarak +,  ++,  +++ benzeri ifadeler bulur. Eritrosit görülmesi kan hücresinin kanda meydana geldiğini gösterir. Taş düşürme veya kum dökülmesinde, sistik diye malum idrar yolu enfeksiyonunda, adet (regl) çağında kadınların verdiği kan testinde, mesanede koltuk alan tümoral hastalıklarda ve zor egzersiz sonrasında idrarda eritrosit görülebilir. Ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceği benzeri yaşamı tehdit etmeyen benign bir hastalığa ilişkili da olabilmektedir.  
 İdrarda Eritrosit
Genellikle 2 biçimde değerlendirilir; 
 
Makroskopik  (Gözle Görülen)  Hematüri:  
Hastanın doktorunuza panik ve kaygı içinde geldiği,  idrarında kan gördüğünü dile getirdiği vaziyettir.  
 
Mikroskopik  (Mikroskopta Görülen)  Hematüri:  
Hastaya tesadüfen veya şikayeti sebebi ile  yapılmış olan idrar analizinde eritrosit görülmesidir. İdrar analizinde 1-2 eritrositden fazla miktarda olması halinde  araştırılmalıdır.
 
Hematüriye neden meydana gelen önemli, yaşamsal tehlike meydana getirecek hastalıklar
Böbrek kanseri, üreter kanseri mesane kanseri prostat kanseridir. Bunlarda çoğunlukla idrarda gözle görülen kanama vardır. Hematüriye neden meydana gelen, yaşamsal tehlike oluşturmayan  fakat tedavi gerektiren hastalıklar ise;  
Böbreğin nefrolojik hastalıkları, böbrek taşı, üreter taşı, mesane taş, idrar yollarının ortada ve yüksek seviye enfeksiyonları, sıkı huylu prostat sağlık sorunudur. Bu grupta bazen gözle görülen kanama, bazen idrar analizinde kan hücresine rastlanılır. Hematüriye neden meydana gelen önemsiz hastalıklar ise; 
Böbrek kisti, nörojen mesane, sistosel  (mesane sarkması), fazla egzersiz vaziyetleri ve kadınların adet çağı  sayılır. Bu grup hasta olanların idrar analizlerinde ara ara kan hücresine rastlanılabilir. Bu şikayeti meydana gelen hastanın en kısa sürede bir Bevliye uzmanına müracaat ederek idrardaki kan vaziyetini  hekimine tarif etmesi gerekiyor. Bilhassa, ağrı birlikteliği,  pıhtı varlığı, idrarın başlangıcında mı yoksa bütün işeme eylemi esnasında mı kan geldiği benzeri detayları anlatması mühimdir. Hekimin talep edileceği kan ve idrar tahlillerini, doğruca üriner sistem grafisi (DÜSG) ve üriner sistem ultrasonografisini kesinlikle yaptırması gerekiyor. 
]]>
Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/erkeklerde-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Thu, 08 Nov 2018 18:22:50 +0000 Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarında çeşitli etkenler yüzünden meydana gelebilir. Toplumda yaygın olarak kadınları etkilese de, erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu geçirebilir. Erken aşamada teşhis edilirse Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarında çeşitli etkenler yüzünden meydana gelebilir. Toplumda yaygın olarak kadınları etkilese de, erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu geçirebilir. Erken aşamada teşhis edilirse, daha kolay tedavi edilebilir. Enfeksiyonun etkisine bağlı olarak tedavinin süresi ve şekli farklı olabilir. Genellikle erkeklerde ve kadınlarda görülen enfeksiyon aynı şekilde tedavi edilir ve sebebine uygun önlemler alınır.

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu sebepleri

 • İdrarı uzun süre tutmak, bunun devamlı alışkanlık haline getirilmesi
 • İç çamaşırı hijyenine dikkat etmemek
 • Böbrek taşları
 • Cinsellikte ters ilişki nedeniyle penisin fazla sayıda bakteriden etkilenmesi
 • Prostat büyümesi gibi etkenler erkeklerde idrar yolu enfeksiyonuna sebep olabilir.

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri

Enfeksiyonun belirtileri erkeklerde de kadınlarda görülen belirtilerle benzerlik gösterir. Özellikle idrar yapma sırasında peniste ağrı olması, sıkça idrara çıkılması, ani şekilde işeme hissinin olması, idrar renginde bulanıklık, idrara çıkma isteğine rağmen ağılı ve birkaç damla şeklinde işeme, idrarda kan olması gibi belirtiler görülür. Eğer enfeksiyon ilerlerse, kasıklara vuran ağrının olması, ateş, halsizlik ve terleme gibi belirtilerde eşlik eder.

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl olur

Bu rahatsızlığın en önemli etkeni escherichia coli denilen boşaltım yollarında etkili olan bir bakteridir. Bunlar çeşitli sebeplerle alt ve üst idrar yollarına ulaşarak, ürer ve enfeksiyonun oluşmasına neden olur. Erkeklerdeki idrar yolu enfeksiyonu en fazla cinsel ilişkiden özellikle ters ilişkiden kaynaklanır. Bazen de bakterilerin penis ya da anüsten idrar yoluna girmesiyle oluşabilir. İlk aşama alt idrar yolunda etkili olan enfeksiyonlardan, ikinci aşama ise üst idrar yolunu yani mesane ve böbrekleri etkileyen enfeksiyonlar yüzünden meydana gelir.

Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi

Enfeksiyonun tedavisinde antibiyotik ilaçlar kullanılır. Hastaya idrar testi yapılarak, bakteri türünü belirlemek için idrar kültürü yapılır. Buna uygun antibiyotik kullanılır. Enfeksiyonun olduğu bölge tespit edildiğinde, buna göre bir tedavi tercih edilir. Üst idrar yolları etkilendiyse, hastaya yatarak tedavi uygulanır. Bu durumda damardan antibiyotikli ilaç verilir. Tedavi sırasında hastanın sıkça idrara çıkması, kasık bölgesinin sıcak tutulması, alınan sıvı miktarının arttırılması ve alkolden, kafeinli içeceklerden uzak kalınması tavsiye edilir. Bu şekilde idrar yolu enfeksiyonu daha kolay tedavi edilebilir. Kronikleşen enfeksiyonlarda sistosel ameliyatı yapılabilir.

]]>
Çok Sık İdrara Çıkma https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/cok-sik-idrara-cikma.html Thu, 08 Nov 2018 22:50:41 +0000 Çok Sık İdrara Çıkma, Çok sık idrara çıkma günümüzde toplum olarak özellikle 40 yaş sonrasında gerçekleşen bir rahatsızlık türüdür. Çok sık idrara çıkma genel olarak başlı başına bir rahatsızlık türü değildir Çok Sık İdrara Çıkma, Çok sık idrara çıkma günümüzde toplum olarak özellikle 40 yaş sonrasında gerçekleşen bir rahatsızlık türüdür. Çok sık idrara çıkma genel olarak başlı başına bir rahatsızlık türü değildir. Çok sık idrara çıkma genel olarak başka hastalıklardan kaynaklı olan bulgulardan kaynaklı olarak gerçekleşir. Bundan dolayı çok sık idrara çıkma gibi probleminiz varsa mutlaka en yakın hastaneye başvurmalısınız. Çünkü çok sık idrara çıkma başka bulgulardan kaynaklı olduğu için neden olan rahatsızlığını tespit edebilirsiniz. Bu şekilde rahatsızlığınız ilerlemeden önlemini alabilirsiniz. Fakat ülkemizde toplum olarak bir çok hastalıkların tedavileri ihmal edilmekte olduğu gibi çık sık idrara çıkma rahatsızlığını pek fazla önemsenmemektedir. Bundan dolayı, çok sık idrara çıkma neden olan faktörler belirlenememekte ve bundan dolayı ileri dönemlerde çok ciddi rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalınmaktadır. Çok sık idrara çıkma genel olarak halk arasında çok su içildiğinden idrara çıkıldığı bilinmektedir. Bundan dolayı bir çok kişi su içmeyi fazla kaçırdıklarından dolayı kendilerini avutmaktadır. Ve bu şekilde hiç bir önlemini ve teşhislerini almamaktadır. Biz sizler için çok sık idrara çıkmaya neden olan faktörleri ayrı başlık altnda açıklayacak olursak;

Çok Sık İdrara Çıkma Neden Olan Faktörler; Çok sık idrara çıkma neden olan faktörler arasında ilk olarak çok su içildiği takdirde idrara çıkılır. Fakat sizin burada dikkat etmeniz gereken husus ilk olarak geceleri yatarken ve diğer vakitlerde uzun süreli böyle bir sorun ile karşılaştığınızda direkt olarak hastaneye başvurmanız gerekmektedir. Belirtmek gerekirse idrar oluşması bakımında böbreklerde vücutta bulunan mikrop ve toksinleri direkt olarak idrar ile vücuttan atmayı sağlar. Bundan dolayı, uzun bir süreç boyunca sıklıkla idrara çıkıyorsanız ve genel olarak vücudunuzda bulunan başka rahatsızlıklardan dolayı veya böbrek rahatsızlıklarından kaynaklı gerçekleşmektedir. Bizde sizler için başlıca çok sık idrara çıkma nedenlerini maddeler halinde açıklayacak olursak;
Çok Sık İdrara Çıkma
 • Çok sık idrara çıkma nedenleri arasında ilk olarak vücudunuzda bulunan iltihaplanmalardan kaynaklı olarak gerçekleşmektedir. Vücudunuzda bulunan iltihaplanmalar böbreklerin bu iltihaplanmalarından kaynaklı olarak fazlasıyla efor harcamakta ve bundan dolayı gerektiğinden fazla idrara çıkmanıza neden olabilmektedir.
 • Çok sık idrar çıkma nedenleri arasında bir diğeri ise vücudunuz bir çok bölgelerinde bulunan hücrelerden kaynaklı yani sinir ve kas sistemlerin tahrip olması ve fazlasıyla bakteri birikmesinden dolayı çok sık idrara çıkabilirsiniz.
 • Çok sık idrara çıkma nedenleri arasında özellikle kanser hastalarının kullanmış olduğu ilaçlardan kaynaklı olarak böbrek kısımında bulunan mesanelerin tahrip olması ve değişiklikler göstermesi sonucu gerçekleşebilir. Bunun yanında kanser ilaçları haricinde de bazı ilaçların yan etkilerinden dolayıda çok sık idrara çıkmalar gerçekleşir.
 • Çok sık idrara çıkma nedenleri arasında en yaygın olan neden ise diyabet hastaları yani bir çok şeker hastaları genel olarak bu sorunu yaşarlar. Hatta yaşı ilerleyen bir çok kimse çok sık idrara çıkma ile birlikte idrar kaçırma problemi yaşarlar.
 • Çok sık idrara çıkma nedenleri arasında bir diğeri ise prostat hastaları rahatsızlıklarından dolayı çok sık idrara çıkmaktadırlar. Bundan dolayı özellikle erkeklerde çok sık idrara problemi yaşanıyorsa hiç zaman kaybetmeden en yakın hastaneye başvurmalıdır. Prostat hastalığının tedavisi gerçekleşmediği takdirde ileri süreçlerde prostat kanseri gibi ciddi rahatsızlık ile karşı karşıya kalınmaktadır.
]]>
İdrar Testi https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-testi.html Fri, 09 Nov 2018 03:49:34 +0000 İdrar Testi, İdrar tahlili olarak adlandırılan test içerisinde farklı maddelerin araştırıldığı ve bu maddelerin bir arada değerlendirildiği bir testtir. Tam idrar tahlili birçok laboratuarda yapılan kolay, ucuz ve tanı koymad İdrar Testi, İdrar tahlili olarak adlandırılan test içerisinde farklı maddelerin araştırıldığı ve bu maddelerin bir arada değerlendirildiği bir testtir. Tam idrar tahlili birçok laboratuarda yapılan kolay, ucuz ve tanı koymada çok yararlı bir tahlil yöntemidir. Böbrek hastalıkları ve hastalığın ne derece aktif olduğu konusunda tahlili isteyen doktora önemli bilgiler vermektedir. Üreme enfeksiyon şüphesinde, tam idrar tahliline ilk önce ve sıklıkla başvurulmalıdır. Tahlil sonuçlarına göre, enfeksiyon olup olmadığı ve enfeksiyon aktivitesi hakkında bilgi alınabilir. Buna ek olarak, üriner sistem taşlarının tanısında da güvenilir sonuçlar veren bir testtir. BU testler test çubukları ile, mikroskobik ve kimyasal yöntemler kullanılarak yapılabilir.Son yıllarda teknolojinin de katkılarıyla tam otomatik cihazlarla da idrar tahlili yapılmaya başlanmıştır.

İdrar tahlilleri, idrarda bulunan maddeleri değerlendirerek, idrar yollarındaki enfeksiyonlardan, diyabet hastalığına kadar birçok hastalık hakkında fikir veren bir testtir. Normal bir insanda idrarın görünüşü, yoğunluğu ve içermiş olduğu maddeler bellidir. Teşhis koymada, karın ağrısı, sırt ve bel ağrısı, idrara gidildiğinde ağrı ve yanma hissetmek, gün içerisinde çok sık idrara çıkmak, idrarda kana  rastlanması gibi belirtilerin olduğu zamanlarda ilişkili rahatsızlıklara tanı koymak amacıyla yapılır.

Bir hastalığın takibinde, idrarda belirtisine rastlanan bir hastalığın teşhis konduktan sonra hastalığın tedavisine başlamak için ve takibini yapmak amacıyla idrar testlerinin yapılması istenir.

Normal bir idrarın rengi açık sarı ile koyu sarı arasında değişir ve idrar berrak görünümdedir. İdrarda kan, enfeksiyon, spermi bakteri, parazit, maya yada mukus bulunması durumunda idrarda bulanıklaşma görülür. Birçok ilaç veya yiyecekte idrarın rengini değiştirebilir. İdrar renginde koyulaşma görülmesi her zaman bir hastalığın belirtisi olduğu anlamına gelmez. Uzun süredir böbrek rahatsızlığı olanlarda ve şeker hastalığı olanlarda idrar renksizleşir. Vücut susuz kaldığında idrar rengi koyu sarı, idrarda kan olunca kırmızılaşma görülür. Kimyasal analizlerde yoğunluğu 1005-1030  arasındadır.İdrarın 1030’dan daha fazla yoğunluğa sahip olması nedenleri arasında az su tüketilmesi, kusma, terleme, ishal gibi nedenler den dolayı vücudun sıvı kaybetmesi, idrarda şeker bulunması sebepleri sayılabilir. İdrar yoğunluğunun 1005’in altında değerlere sahip olması da idrar yoğunluğunu azaltıcı  bol sıvı alma, ağır ve uzun süreli böbrek hastalıkları veya idrar söktürücü ilaçların kullanımı gibi faktörler sayılabilir. Normalde idrarda protein ve şeker bulunmaz. Eğer bulunur ise; böbrek hastalıkları, iltihaplar, farklı kanserler, tansiyon yüksekliği (hiper tansiyon), diyabet hastalığı, kalp yetmezliği, lösemi durumlarında idrarda protein tespit edilir. Şeker bulunması durumunda da; şeker hastalığı, böbrek üstü bezi hastalıkları, karaciğerde hasar, değişik zehirlenmeler ve böbrek hastalıklarına rastlanır. İdrarda alyuvar ve akyuvar da çok nadir görülür. 

İdrar Testi

Fakat eğer kan tahlili bir kadının adet gördüğü bir döneme denk gelmişse o zaman idrar sonucunda alyuvarlar görülebilir. Kadınlar bu durumu doktora bildirmesi gerekir, çünkü bu alyuvarlar yanlış teşhise sebep olabilir. İdrar  yollarından dökülen hücrelere rastlamak mümkündür. Bu hücreler idrar yollarına bulunan normal hücrelerdir. İdrar yollarının herhangi bir yerinde kanser nedeniyle kanser hücrelerine rastlanabilir. İdrar tahlili istendiği zaman hastanın kullandığı bir ilaç varsa bunu doktoruna mutlaka bildirmesi gerekir. Çünkü belirttiğimiz gibi kullanılan ilaçlar idrarda bazı anormalliklerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumu doktorun, idrar testinden önce bilmesinde doğru yönlendirme açısından faydası vardır. özellikle rifampini, idrar söktürücü ilaçlar ve vitamin ilaçları idrarın rengini değiştiren ilaçlar arasındadır.

]]>
İdrar Kesesi Sarkması Ameliyatı https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-kesesi-sarkmasi-ameliyati.html Fri, 09 Nov 2018 19:01:21 +0000 İdrar kesesi sarkması ameliyatı, mesane veya üretranın vajina içine, dışarıya sarkması yani idrar kesesi sarkmasının tedavi yöntemidir. Tıpta Sistosel olarak tanımlanan bu sorun vajina ön duvarının idrar kesesine İdrar kesesi sarkması ameliyatı, mesane veya üretranın vajina içine, dışarıya sarkması yani idrar kesesi sarkmasının tedavi yöntemidir. Tıpta Sistosel olarak tanımlanan bu sorun vajina ön duvarının idrar kesesine verdiği desteği kaybetmesiyle gelişir. Mesane belirgin şekilde vajina içine doğru fıtıklaşır. Mesane sarkması vajina ön duvarına komşu idrar kesesinin rahim içine bombeleşme yapmasıyla meydana gelir. Genellikle hapşırma, öksürme, ağırlık kaldırma gibi hareketlerle karın içi basıncı arttığında idrar kaçırma sorunları yaşanır. İleri aşamadaki rahatsızlıklarda ıkınmada idrar kesesi vajina dışına çıkabilir. Bu durumda kişi idrarını yapmakta zorlanır. Eliyle destek yaparak, idrar kesesini yukarıya kaldırıp idrarını yapabilir. Bu böbrek sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden idrar kesesi sarkması mutlaka tedavi edilmelidir.

İdrar Kesesi Sarkması Ameliyatı

Genellikle sık idrar kaçırma, vajinada dolgunluk hissinin olması gibi belirtilerle doktora giden hastaların jinekolojik muayenesi sonrasında idrar kesesi sarkması teşhisi konulabilir. Bu hastaların tam idrar tahlili, böbrek fonksiyon testleri, idrar kültürü gibi tetkikleri de yapılır. Tedavi yöntemi kadının yaşı, rahatsızlığın evresi, genel sağlık durumu gibi etkenler değerlendirilerek belirlenir. Genellikle hastanın kendi dokusu kullanılıp, idrar kesesi yukarı kaldırılır.

İdrar sarkması ameliyatı nasıl yapılır

Bu operasyonda büyük kesilere gerek kalmadan, ameliyat sonrası hızlı iyileşme sağlayan vinci robotik cerrahi yöntemi tercih edilir. Bu yöntem rahim ve bağırsak sarkmaları sonucunda meydana gelen idrar kaçırma sorunlarının tedavisinde kullanılan ileri cerrahi tekniklerinden biridir. Kadınları sıkça etkileyebilen, mesaneye komşu rahim ağzı ve bel kemikleri bölgesinin arasında sentetik yama kullanılıp, mesane yukarı kaldırılmakta ve olması gereken yere getirilmektedir. Bu operasyon sayesinde idrar kaçırma sorunları da tedavi edilmiş olur.

]]>
Sürekli İdrar Hissi https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/surekli-idrar-hissi.html Sat, 10 Nov 2018 02:51:05 +0000 Sürekli İdrar Hissi, İdrar yollarında meydana gelen mikropların yol açtığı enfeksiyonlar ya da üreme organlarında meydana gelen tahriş nedeniyle ortaya çıkan ve sistit olarak da geçen mesanenin enfeksiyonel hastalığ Sürekli İdrar Hissi, İdrar yollarında meydana gelen mikropların yol açtığı enfeksiyonlar ya da üreme organlarında meydana gelen tahriş nedeniyle ortaya çıkan ve sistit olarak da geçen mesanenin enfeksiyonel hastalığı maalesef kadınlarda ağırlıklı olarak görülmektedir. Kadınların içe doğru olan kanalları ve açık olması nedeniyle mikropların bulaşması da erkeklere oranla daha fazladır. Bu enfeksiyonlar ise idrar yollarında yanmaya ve kaşıntıya yol açabilir. Özellikle dar ve sıkı kıyafetler bu yanmayı ve diğer yan etkileri çok fazla artırır. Mantar, tahriş ya da farklı sebeplerden doğan hastalıklar nedeniyle sürekli idrara gitme ihtiyacı duyarsınız. 

Sürekli idrar hissinin ise kişide fizyolojik etkileri olduğu kadar, psikolojik olarak da sizi rahatsız eder. Özellikle çalışırken ya da toplu ortamlarda sık sık tuvalete gitmek çok mümkün olmamaktadır. Aynı zamanda böyle kalabalık ortamlarda zaten sağlık açısından risk oluşturur. Şiddetli ve sancılı olarak sürdüğünden ise çoğu zaman bu bir işkence gibi gelir ve idrarı tutma yoluna gidilir. Bu ise mesaneye daha fazla zarar verir. Tam tersine daha sık idrara çıkmalısınız ve idrara çıkmak için bol bol su içmelisiniz. Aynı zamanda bu durumun ilerlemesini engellemek için doktorunuza başvurmalısınız. İdrar yollarında oluşan bu sorun ilerleyerek böbrek rahatsızlıklarına da davetiye çıkarır. Çünkü bu organlar birbirleriyle çok yakın ve bağlantılıdır. Tedaviye destek sağlamak amacıyla bitkisel destek de sağlamalısınıız. Bitki çayları hem sakinleştirici etki yapar hem de hem de sıvı ihtiyacınızı sağlar. Maydanoz ve sarımsak gibi bitkilerde enfeksiyonu atarak, idrarda yanma hissini azaltır. Tedavi süreci boyunca antibiyotikleri düzenli kullanmanız da bir başka önemli unsurdur ve rahatsızlığınız geçse bile bitirmelisiniz ki bu bakteriler tekrar bağışıklık kazanmasın. Sürekli bu sorunla karşılaşıyorsanız bunu da belirtmeniz gerekir. 

Sürekli İdrar Hissi
Sürekli idrar hissine sebep olan bu bakteriler koku da yapabilir. Akıntı şeklinde ve yoğun bir şekilde gelen idrarla beraber çamaşırların da çok fazla ıslanmasına neden olur. Nemli ve kirli çamaşırlar ise hastalığın iyileşmesini erteler. Bunun için iç çamaşırlarının sürekli değiştirilmesi, mümkünse pamuk olması ve sentetik çamaşırlardan uzak durulması, çamaşırları ütüleyerek giymenizi de tavsiye ederim. Hem aldığınız besinler yoluyla hem de temizlik ve giysilerinizin hijyenik olmasıyla bu sürecin daha çabuk iyileşmesini sağlayabilirsiniz. 
]]>
İdrar Sedimenti https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-sedimenti.html Sat, 10 Nov 2018 19:57:25 +0000 İdrar sedimenti, analiz edilmesi, pahalı olmayan, noninvaziv ve kolaylıkla uygulanabilmesi bakımından aile hekimliği pratiğinde sık sık müracaatlan bir teşhis yoludur.Aile hekimlerinin idrar sedimentini ölçümlendirme yeten İdrar sedimenti, analiz edilmesi, pahalı olmayan, noninvaziv ve kolaylıkla uygulanabilmesi bakımından aile hekimliği pratiğinde sık sık müracaatlan bir teşhis yoludur.Aile hekimlerinin idrar sedimentini ölçümlendirme yeteneğine sahip olması çok kolaylık olanağı sağlar. Bu formülle böbrek biyopsisi yapılmadan hastalığın sebebi, aktivitesi ve şiddeti ile ilgili haber edinilebilir, birçok hastalık tanınabilir.
 
İçindeki şekilli elemanların ve hücrelerin sıkı görülebilmesi bakımından yüksek osmolariteye ve asit pH' ya sahip, yeni elde edilmiş erken idrarından inşa edilmesi seçim edilmelidir. Bu idrarı 3000 devirli santrifüjde 5 dk çevirmek, tüpün üst kısmındaki idrardan protein bakmak,çökeltiden sediment muayenesi amaçlı istifade etmek en kolay yöntemdir. Santrifüj edilmeden sedimente bakmak sıhhatli bir yöntem değildir. İdrar sedimentinde incelenmesinde aşağıdaki hücre ve oluşumlar dikkatle analiz edilmelidir. Glomerülden veya üriner sistem mukozasından  (makrofajlar)  geçtiğimiz hücrelerden kaynaklıdır. İnfeksiyonlar ve glomerülonefritte en sık sık görülür. Üriner enfeksiyonlara ilişkili piyüri çoğunlukla bakteriüri ile beraberdir. Eritrositlerden daha kocaman, yuvarlak, aralarında çekirdeklerin veya granüllerin görülebildiği hücrelerdir. Boyanmamış preparatlarda renksiz görünürler. Bol lökosit ve eritrosit içerir idrarda albumin  ( dipsitikle +,  ++ proteinüri saptanır)  idrar santrifüj edildikten daha sonra aranmalıdır. Yeniden olumlu veriyorsa bu böbreğe ilişkili albumindir. İdrarda her alanda 5 adet (regl) yer alması normal onay edilir.İdrarda her alanda 10 adet (regl) üzerinde lökosit geçmesine piüri denir. 5-10 adet (regl) lökosit şüphelidir hastanın kliniğine yönelik değerlendirilir. 
 
İdrar sedimentinde kaynaklandığı yere yönelik 3 tür epitel olabilir.  Böbrek korteks ve medullasındaki tübülleri meydana getiren epitelden kaynaklıdır. Küçük yuvarlak çok köşelidir. Lökositlerden belli bir süre kocaman olup, granüler ve yassı epitel hücresine yönelik kocaman bir çekirdeği yer alır. Dansitesi az bir idrarda lökositlere çok alternatif. Nefrotik sendrom ve akut tübüler hasarda idrardaki sayıları artar. İdrarda normalde bulunmaz. Lökositlerle karışabilir. Fakat Lökositten daha büyüktürler. Böbrek pelvisinden üretra çıkışına denli üriner sistemin kocaman çoğunluğunun iç yüzeyini döşeyen epitelden kaynaklanır.  
İdrar Sedimenti 
Daha itinalı ve hücre hudutları mevcuttur.  Merkezi nükleuslu, füsiform  ( sferik, poliheral, iğ biçimde, armudumsu,  sitoplazmalı epiteldir. Mesaneden gelenler fazladan köşeli-iri-pul gibidir. İdrarda her alanda 5 adet (regl) yer alması normal onay edilir. İdrarda her alanda 5 den fazla sık yer alması na değişici epitel  ( transisyonel epitelüri )  atılımı denir. Üriner sistem inflamatuar sağlık sorunları,travmaya ilişkili ve mesane kanserinde artabilir. Üriner yöntemin nihai bölümü meydana iştirak eden üretra ve kadında vagina kontaminasyonu kaynaklıdır. İdrarda en yaygın yer alan epitel hücreleridir. Çok kocaman olup  ( idrar mikroskopisinde görülen en kocaman hücre ), küçük   ve bir çekirdekli, iri sitoplazmalı, yassı, düzensiz hudutları yer alan hücrelerdir. Bazılarında çift çekirdek görülebilir. İdrarda her alanda 5 adet yer alması normal onay edilir. Vaginal kontaminasyon, idrar örneğinin cilt florasıyla mümkün kontaminasyonu, Üretrovaginal/ üretrovezikal fistül, Üretrit benzeri vaziyetleri düşündürmelidir. Silendir biçimde, kenarları paralel, uçları narin, protein yapıda elemanlardır. Çoğunlukla distal tübülüslerde hücre ve proteinlerin presipitasyonu ile meydana gelir. Distal tübüllerde akımın yavaş, osmolaritenin ve hidrojen iyon konsantrasyonunun yüksek meydana geldiği vakitlerde silendir oluşumu kolaylaşır. Silendir içerisinde hücre görülmesi intrarenal. İdrarda en sık sık yer alan silendirdir. Şeffaf renksizdir. Işık kontrast duruma getirilince daha basit görülür. Hyalen silendirlerin klinikte önemleri sık sık s]]> İdrar Tahlili https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-tahlili.html Sun, 11 Nov 2018 05:51:48 +0000 İdrar Tahlili, enellikle her hangi bir hastalık belirtisi olduğu zaman bulunması ve keşfi için yapılmaktadır. İdrar tahlili, idrarda bulunan  şeyleri değerlendirerek, idrar yolları enfeksiyonlarından, şeker hastalığına kada İdrar Tahlili, enellikle her hangi bir hastalık belirtisi olduğu zaman bulunması ve keşfi için yapılmaktadır. İdrar tahlili, idrarda bulunan  şeyleri değerlendirerek, idrar yolları enfeksiyonlarından, şeker hastalığına kadar birçok hastalık hakkında bilgi veren bir test türü olmaktadır. Normal bir insanda idrarın görünüşü, yoğunluğu ve içerdiği maddeler belli şekilde olmaktadır. Normalden farklı olarak çeşitli hastalıkların habercisidir. İdrara yansıyan anormallikler geçmişten günümüze kadar hastalıkların teşhisinde kullanılmaktadır. Örneğin idrarın renginin koyulaşması gibi basit bir gözlemle bile, doktor olmaya gerek olmadan vücudun susuz kaldığı anlaşılmaktadır. İdrar tahlili ise sağlık durumunun değerlendirilmesinde, rutin yapılan kontroller sırasında, hamilelik kontrollerinde, cerrahi ameliyatlar öncesinde her şeyin yolunda olup olmadığının anlaşılması için yapılarak daha sonra müdahale edilmektedir. Herhangi bir hastalığın teşhisini koymada yardımcı olmaktadır. Karın ağrısında, sırt ağrısında, bel ağrısında, idrar yaparken ağrı oluşmasında, sık sık idrara çıkarken, idrarda kan olmasında ve buna benzer belirtilerin olduğu durumlarda oluşan rahatsızlıklara bir sonuç koymak amacı ile yapılarak harekete geçilir ve gerek ameliyat gerek ilaç tedavisine başlanır. Yada doktorumuzun belirlemiş olduğu hastalığın takibinde idrar tahlili yapılmaktadır. İdrarda kendini gösteren ve bir hastalığın teşhisi konduktan sonra hastalığın tedavisi ve takibini yapmak amacı ile idrar tahlili doktor tarafından istenmektedir.

İdrar Tahlili
İdrar tahlilinde gözetilecek durumlar bir çok olmaktadır. Fakat idrar 100’den fazla testin yapılabileceği bir vücut sıvısı olmaktadır. Örneğin bir bayanın hamile olup olmadığını en kolay şekilde bir miktar idrarlarını kullanarak eczaneden alınan bir hamilelik testi ile öğrenebilir. Birde idrar tahlili ile makroskobik analiz yapıldığında alınan sonuç oldukça açıklamalı olmaktadır. Yani makroskobik analiz sonucunun normal oluşu idrarın açık sarı ile koyu sarı arasında değiştiği durumdur. Fakat anormal olan durum ise sonuç şöyledir birçok yiyecek ve ilaç idrarın rengini değiştirmektedir. Uzun dönem böbrek hastalıklarında ve kontrolsüz şeker hastalığında idrar renksiz olabilir. Vücut susuz kaldığında ise idrarın rengi koyu sarıya dönerken, idrarda kan bulunması durumunda idrar rengi kırmızılaşır. Bu durumda doktor hemen tedaviye başlar. Ayrıca idrar tahlili günümüzde otomatik cihazlar ile yapılabilmektedir. Bundan dolayı tahlil sonuçları çok kısa sürede elde edilmektedir. İdrar tahlili böbrek hastalıkları, böbrek yetmezliği ve durumu hakkında önemli bilgiler vermektedir. Normal olan bir idrarın rengi soluk ile koyu sarı arasında olur. Bulanık idrarın sonucu ise idrarda aşırı hücre  veya protein bulunması nedeniyle olabildiğinden dolayı sonucunda başka testlere de başvurulur. Yanı örnek olarak idrar enfeksiyonlarında idrar bulanık olmaktadır. Bu nedenle idrar tahlili sürekli beklememiş ve yeni alınmış olmalıdır. İdrarın genellikle aromatik bir kokusu bulunur. Bazı hastalıklar ise idrarın kokusunu değiştirebilmektedir. Örneğin idrar yolu enfeksiyonlarında kötü kokulu idrara rastlanabilir. Bazı metabolik hastalıklarda da idrar kokusu tanı koyulmasına yardımcı olabilir.

Genellikle rutin idrar analizi için idrar temiz, kuru ve hatta mümkün oldukça steril bir kaba alınmalıdır. Her iki cinste de üretra ağzı ılık su ile silinip, kurulandıktan sonra yani steril hale getirildikten sonra belen ilk idrar dışarı yapılarak, geri kalan idrarın analiz için alınması doğru olmaktadır. İdrar kontrolü gelişmemiş bebek ve küçük çocuklarda ise tüp veya idrar torbası bağlanarak idrar örneği alınmaktadır. Fakat bu şekilde alınan idrar örneklerinde bulaşma riski yüksek olduğundan bazen kateter yardımıyla veya iğne ile idrar kesesinden idrar alınabilir.  Genellikle rutin idrar tahlili için sabah idrarı tercih edilmektedir. Yani aç karnına idrar daha iyi çıkmaktadır. Alınan idrar ö]]> İdrar İltihabı https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-iltihabi.html Sun, 11 Nov 2018 15:42:19 +0000 İdrar iltihabı, idrar yollarında enfeksiyon olduğunu gösterir. Kendini sık idrar çıkma, idrarda yanma, karnın altında şişlik, rahatsızlık hissi, idrarın ağır kokulu ve bulanık olmasıyla kendini gösterir. Olduk İdrar iltihabı, idrar yollarında enfeksiyon olduğunu gösterir. Kendini sık idrar çıkma, idrarda yanma, karnın altında şişlik, rahatsızlık hissi, idrarın ağır kokulu ve bulanık olmasıyla kendini gösterir. Oldukça rahatsızlık veren idrar iltihabı toplumda kadınları daha fazla etkilemektedir. Kadınlarda pelvik bölgede ağrıya neden olurken, erkek hastalarda rektum bölgesi ağrıları hissedilir.

İdrar iltihabı idrar yolundan girerek mesaneye ulaşan bakteriler yüzünden meydana gelen bir enfeksiyondur. Eğer sadece mesaneyi etkilerse sistit olarak tanımlanır. Fakat iltihap mesaneyle sınırlı kalmayıp, üriner sistem içindeki böbrekler ve üst idrar kanalına kadar etkili olabilir. Bu durumda idrar iltihabı piyelonefrit olarak tanımlanır. Sistit yani alt idrar yolu enfeksiyonu, üst idrar yolu enfeksiyonu piyelonefrit ile kıyaslandığında daha az riskli olur. İdrar iltihabının kadınları daha fazla etkilemesinin nedeni, kadınlardaki idrarın mesaneye taşındığı kanalın erkeklerden daha kısa olmasından kaynaklanır. Bunun dışında kadınlarda menopoz döneminde düşen östrojen hormonu seviyesinin idrar yolu astarını inceltmekte ve dolayısıyla bölgenin enfeksiyona yatkınlığını arttırmaktadır. Gebelik döneminde kadınlarda idrar iltihabı daha yaygın görülmektedir. Ancak bunun sebebi sadece gebelik değildir. Enfeksiyonların bu süreçte daha fazla yayılım göstermesinden kaynaklanır.

İdrar iltihabı neden olur

Cinsel bölgenin bakterilere maruz kalmasıyla, bakterilerin idrar yolundan mesaneye ulaşması idrar yolu iltihabına neden olur. Bunun sebebi ortak kullanılan tuvaletler olabilir. Ancak bunun dışında başka sebeplerden de kaynaklanabilir. Bunlar;

İdrar yolu anormallikleri doğuştan olursa, bebeklerde idrar yolunda idrarın birikmesi sonucunda oluşabilir.

Böbrek taşı, prostat büyümesi gibi nedenlerle idrar yolunda tıkanma olması idrar iltihabı nedeni olabilir. Bunlar enfeksiyon riskini arttırmaktadır.

İdrar İltihabı

Bağışıklık sisteminin baskılanmış olması da enfeksiyonlara yatkınlığı arttırır. Özellikle şeker hastalığı vücutta bu etkiyi gösterir. Bundan dolayı hastaların idrar iltihabı olması kolaylaşır.

Çeşitli hastalıklar nedeniyle sonda kullanımı idrar iltihabına neden olabilir.

Doğum kontrol yöntemleri içinde özellikle sperm öldürücü ajanlar kullanan, diyafram kullanan kadınlarda enfeksiyon daha fazla görülür.

Aktif bir cinsel yaşam riski arttıran bir diğer etkendir.

İdrar iltihabı belirtileri

 • Sık idrara çıkma isteği, idrara çıkılsa bile yeniden çıkma isteğinin hissedilmesi
 • İdrarın ağrılı olması, yanma hissi
 • Karın altında rahatsızlık hissi, baskı olması
 • Pelvik bölgede, bel bölgesinde ağrı olması
 • İdrarın bulanık, kanlı olması
 • İdrarın ağır kokulu olması

Bu belirtilerin olması ya da birinin olması halinde mutlaka doktora gidilmesi önerilir. Bunun dışında ateş olması, bulantı ve kusma olması, 65 yaşın üzerinde olmak, hamile olmak, diyabet ve böbrek hastaları, kaburgaların altında, sırtta tek taraflı ağrı olması halinde kişilerin idrar iltihabı açısından değerlendirilmesi gerekir. Çocuklarda ve bebelerde bu rahatsızlıktan çok fazla etkilenir. Ancak sorunlarını anlatamadıklarından, aileler daha dikkatli olmalıdır. Huysuzluk yapmaları, sebepsiz iştahsızlık çekmeleri, hastalık dışında ateş olması, altına kaçırma gibi etkiler olduğunda, çocuklarında doktora götürülmesi tavsiye edilir.

İdrar iltihabı tedavisi

Hastalarda belirtilen şikayetlerin olması halinde bazı tetkikler yapılabilir. Bunların başında idrar testi gelir. İdrar örneğinde beyaz kan hücrelerine, bakteri ve kırmızı kan hücrelerine bakılır. Daha sonra idrar örneğinden idrar kültürü yapılır. Bu bakterinin türünü tespit etmeye yardımcı olur. Bu sayede tedavide kullanılacak ilaç tespit edilir. Genellikle idrar iltihabı antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Ancak ilaçların mutlaka doktorun önerdiği sür]]> Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/hamilelikte-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Mon, 12 Nov 2018 07:13:24 +0000 Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu hamilelikte sık görülen bir infeksiyon çeşididir. Hamilelik de görülen bu enfeksiyonun en büyük nedeni ise böbrek de görülen büyümedir. Hamilelik dönemimde oluşan değişimler böbrek de Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu hamilelikte sık görülen bir infeksiyon çeşididir. Hamilelik de görülen bu enfeksiyonun en büyük nedeni ise böbrek de görülen büyümedir. Hamilelik dönemimde oluşan değişimler böbrek de süzme işlevini değiştirmektedir. Bu da kan oranının artışına neden olmaktadır. bayanlar da idrar yolu enfeksiyonu yaşamları sürecin de mutlaka bir kere bile olsa görülen bir durudur. Görülen bu idrar yolu enfeksiyonu yalın olabileceği gibi idrar torbasında sarka, sistit, böbrek iltihabı ve idrar torbasında enfeksiyondan kaynaklanabilir. Hamilelik de meydana gelen idrar yolu enfeksiyonu ilerleyen süreçler de bebeğe zarar verebilir. Ancak erken müdahale ile enfeksiyon durumu kısa sürede iyileştirebilir.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

 • Sürekli istem dışı idrara çıkma isteği
 • İdrar yapma esnasında yanma hissi ve idrarda artış
 • Böbrek ağrısı ve ağrının giderek artması
 • Ateşlenme ve kasıklar da ağrı
 • İdrardan kan gelme durumu ve idrarın renginde değişiklik
 • İdrardan aşırı koku gelmesi ve yoğunluğun da artış olması
 • Özellikle geceleri sık idrara çıkma

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Bebeği Etkiler mi

Hamilelik de sık görülen hastalıklardan bir tanesi de idrar yolu enfeksiyonudur. Anne adayının hassas olduğu bu dönem vücut bazı enfeksiyonlara karşı dirençsiz olmaktadır. Böyle durumlarda idrar yolu enfeksiyonu kaçınılmaz olan durumlardan bir tanesidir. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu eğer tedavi edilmez ve iyileştirilmez ise ileride böbrek enfeksiyonuna yol açabilir. Böbrek enfeksiyonunun gerçekleşmesi halinde erken doğum veya düşük gibi olumsuzluklar kaçılmak olacaktır. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durudur. Anne adayında yalın bir idrar yolu enfeksiyonu durumuna rastlanılması halinde  bile erken tedavinin yapılması önerilir. Anne adayına bu süreç de bir hafta kullanması gereken antibiyotik tedavisi önerilir ve idrar yolu enfeksiyonu iyileştirilir.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Önlebilir mi

Hamilelik sürecinde idrar yolu enfeksiyonu sık görülen bir durumdur ve bunun önlenmesi tam anlamıyla mümkün olmamaktadır. Ancak verilen tedbirler ile idrar yolu enfeksiyonu riskini en aza taşımak mümkündür.

 • Günlük olarak 6-8 bardak su tüketimini azaltmamak gerekir. bunun dışında ise sıvı tüketimine de dikkat etmek gerekir. Ancak sıvı tüketirken şekerli içeceklerden ve gazlı içeceklerden sakınmak gerekir. şeker enfeksiyon riskini artıran önemli bir etkendir.
 • İdrar yolu enfeksiyonun tedavi sürecinde anne adayı ilişkiden uzak durmalıdır. Bu doktorlar tarafından önerilmeyen bir durumdur.
 • Tuvalet ihtiyacının ardından bölge iyi şekilde temizlenmelidir. Bu işlemi yaparken mümkün oldukça ön taraftan arkaya doğru temizliği sağlanmalıdır.
 • İç çamaşırı tercih ederken pamuklu olmasına özen gösterilmeli ve naylon çamaşırlardan uzak durulmalıdır.
 • Anne adayının kullanması gereken vitamin takviyelerine önem vermesi gerekir. Kullanılması gereken bir takım vitamin takviyeleri enfeksiyonlara karşı anne adayını koruyacağı gibi vücut direncinin artmasına de neden olmaktadır.
 • Anne adayını idrarını mümkün oldukça tutmamalıdır ve hissettiği zaman idrar boşaltımına çıkması fayda sağlayacaktır.
 • Cinsel ilişki sonrasında veya öncesinde boşaltım işlevi gerçekleşmelidir. 

]]>
İdrar Kaçırma Ameliyatı https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-kacirma-ameliyati.html Mon, 12 Nov 2018 11:07:52 +0000 İdrar Kaçırma Ameliyatı, İdrar yollarında meydana gelen sorunlar bireylerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmesine, iş yaşamını ve okul hayatını ya da psikolojik durumlarından  sosyal yaşamına kadar her açıdan etki e İdrar Kaçırma Ameliyatı, İdrar yollarında meydana gelen sorunlar bireylerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmesine, iş yaşamını ve okul hayatını ya da psikolojik durumlarından  sosyal yaşamına kadar her açıdan etki etmektedir. Kişinin elinde olan bir hastalık gibi görülse de nasıl bebeklerde idrarı tutma yetisi yoksa, bazen belli kişilerde de tıpkı bebekler gibi idrar kaçırma sorunu ile karşılaşılmaktadır. İdrar kaçırma ise birden gerçekleşen ve kişiyi mahcup edecek kadar olumsuz etki yaratan bir hastalıktır. 

İdrar Kaçırmanın Nedenleri: 

İnsanların idrarını tutamaması ve bir kısmını ya da tamamını boşaltmak durumunda kalmasının en belirgin nedenlerinden birisi yaştır. İlerleyen yaş ile beraber ortaya çıkan idrar kaçırma hastalığı yaşlıların ortak sorunları arasındadır. Yaşlılıkla beraber yavaş hareket etme ve tuvaletin geldiğini fark etmeme sorunları nedeniyle idrar kaçırma sık görülür. Kadınların çok fazla doğum yapması da mesanede hasara yol açabilmektedir. Aynı zamanda koştuğumuzda ya da spor yaptığımızda ani olarak öksürük ya da hapşırmalar sonrasında, yüksek ateş görüldüğü zamanlarda da idrar kaçırma olabilmektedir. Tuvalete yetişememe dolayısıyla idrar kaçırma da aslında istemsiz olarak dışarı idrar çıkarma olayı olduğu için bunun için de doktora gitmelisiniz. 

İdrar Kaçırma Ameliyatı
İdrar Kaçırma Ameliyatı: 

İdrar kaçırma problemini kabullenip hayatınız boyunca bu sorunu yaşamaya mahkum olmanıza gerek yok. Bunun da özümü var elbette. Öncelikle idrar kaçırma nedeninizin tespit edilmesi gerekir. Ardından ise hangi tip idrar kaçırma yaşadığınıza bağlı olarak uygun tedavi yönteminin bulunması gerekir. Bir uzman hekimden bu konuda mutlaka destek almanız gerekir. Bunun için doktorunuza derdinizi anlatmalı ve size önerilenleri uygulamanız gerekmektedir. Böylece kısa bir operasyonla eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda riskli olmadığı gibi ameliyat sonrasında bir günlük dinlenme size yetecektir. Bu sorun sadece sağlık olarak beden sağlığı gibi düşünülmemelidir. Sosyal yaşamı da etkilediği için insanların bunalıma girmesine yol açar.  Bu nedenle bu zorlu süreçte psikolojik destek de alabilirsiniz. Sonrasında iş yaşamınıza ve sosyal yaşamınıza devam edebilirsiniz. Bununla beraber geçmişte yaşadığınız sıkıntılarda sona erecektir. Sık sık tuvalete gitme ihtiyacından ve size baskı uygulanmasından da kurtulmuş olacaksınız. Aynı zamanda tereddütte kalmaktan, seyahate çıkma korkusundan ve uzun süre bir yerlerde zaman geçirememekten de korunmuş olursunuz. 
]]>
Erkeklerde İdrarda Yanma https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/erkeklerde-idrarda-yanma.html Mon, 12 Nov 2018 14:58:54 +0000 Erkeklerde idrarda yanma susuzluktan kaynaklanan bir hastalık türüdür. Erkeklerde idrarda yanma genellik le yaz ayların da daha çok oluşur ağrılı ve sıkıntı verici olabilir. çoğu kez kendiliğinden geçer ama hasa erkeklerd Erkeklerde idrarda yanma susuzluktan kaynaklanan bir hastalık türüdür. Erkeklerde idrarda yanma genellik le yaz ayların da daha çok oluşur ağrılı ve sıkıntı verici olabilir. çoğu kez kendiliğinden geçer ama hasa erkeklerde ise doktorların verdiği ilaçlarla geçer bu hassas erkelere halk arsında soğan erkeği denir. Bazen çocuklarda da gözükebilir. Ama genellikle ergenlik çağında daha fazla meydana  gelmektedir. vücut direnci az olan erkeklerde savunma sistemini alt ederek enfeksiyona geçer. İdrar yolu vücutta böbrekleri idrar  torbasını, idrar kanalarını ve üretrayı kapsar.
İdrar Yolu Enfeksiyonları

Üriner sistemde herhangi bir yerde görülebilir sadece mesaneyle sınırlı olan bir enfeksiyon böbreklere sıçrarsa  çok daha ciddi sonuçlar doğurabilir.
İdrarı mesaneden vücuttan atıldığı deliğe kadar taşıyan üretra da, idrarın biriktiği mesanede, mesaneden böbreklere uzanan idrar kanallarında
yada böbreklerde enfeksiyon meydana gelebilir.

Erkeklerde İdrarda Yanma
Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları
 • Ağır kokulu idrarlar 
 • Bulanık idrarlar
 • Kanlı idrarlar
 • İdrarın tam yapılmadığı hissi
 • İdrardan çıktıktan sonra bile idrara çıkma isteğinin olması
 • İdrara çıkıldığında ağrılı yanma hissi
 • Karnın alt kısımlarında şişkinlik ve rahatsızlık hissi
 • Testislerde ağrı olması
İdrar Yaparken Yanma
 • Erkeklerde idrar yaparken yanmaya neden olan etkenler
 • Asitli içecekler,kahve, çay,baharatlı ve acılı besinler,alkol,
 • Hijyenik ürünlerdeki kimyasal maddeler ve seksten ileri gelen
 • Travmalar sonucu yanmalar oluşur.
Not:Eğer yanmalar geçmiyorsa en yakın sağlık merkezine başvurulmalıdır.
]]>
Hamilelikte Sık İdrara Çıkma https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/hamilelikte-sik-idrara-cikma.html Mon, 12 Nov 2018 21:39:37 +0000 Hamilelikte sık idrara çıkma, Gebelikte sık sık idrara çıkmanın en temel nedeni yaşanan hormonal değişikliklerdir. Hormanal değişmeler böbrekler daha hızlı bir şekilde kan akışına neden olur ve bu idrar torbasının daha s Hamilelikte sık idrara çıkma, Gebelikte sık sık idrara çıkmanın en temel nedeni yaşanan hormonal değişikliklerdir. Hormanal değişmeler böbrekler daha hızlı bir şekilde kan akışına neden olur ve bu idrar torbasının daha sık dolmasına yol açar. Ayrıca vücuttaki kan miktarı da artar. Bu da çok fazla sıvı geçişine yol açar ve idrar torbasının daha çabuk dolmasına sebep olur. Bir de büyüyen rahimde idrar torbasına baskı yaparak sık sık idrar çıkmaya neden olur. Sık idrara çıkmanın bir diğer nedeni de vücuttaki artan zehirli maddelerin atılması için böbreklerin daha hızlı çalışmaya başlamasıdır. 

Hamilelikte sık idrara çıkmayı azaltmak için kahve, çay ve alkol gibi içeceklerden kaçınmak gerekir. Bu içecekler şiddetli idrar söktürücü bir etki yapar. Bunun için de idrar yaparken öne doğru eğilmek idrar torbasının tamamen boşatılmasına yardımcı olur. Sık idrara çıkmamak için sıvı alımını azaltmak çok yanlış bir harekettir. Yani bu vücudun sıvı miktarını azaltarak sıvı yetersizliğine yol açar. Hamilelikte ve normalde bol bol su ve diğer sağlıklı sıvılardan içmeye devam etmelidir. Bol su alımını gün içinde almak daha iyidir. Gece yatmadan önce alınan sıvılar azaltılabilir veya sıvı alınımı kesilebilir. Böylelikle gece boyunca daha az kalkarsanız ve uykunuz bölünmez. Ancak tüm gebelik süresince  sıvı alınımını azaltmanız kesinlikle önerilmez. Çünkü bol su içmenin gebelik üzerinde pek çok olumlu etkisi vardır. İdrarınızı tutmak idrar torbanızın tam olarak boşalamaması sonucunda idrar yolları enfeksiyonuna yol açabilir. 

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma
Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu, erken doğum ve düşüklere yol açabilir. Eğer idrar yolu enfeksiyonu varsa mutlaka tedavi olmak gerekir. Çünkü gebelikte idrar yolu enfeksiyonu erken doğuma, düşüklere ve böbrek enfeksiyonuna neden olabilir. Sık idrara çıkma başka bir problemin işareti olabilir. İdrar yaparken eğer acı ve yanma şikayetleri hissediliyorsa doktora gitmek gerekir. Belki idrar yolu enfeksiyonu da yaşanmış olabilir. Hamilelikte görülen idrar yolu enfeksiyonu en yaygın bakteriyel enfeksiyonlardan biridir. Hamile kadınlar kimi zaman gülme, hapşırma, ağır kaldırma, egzersiz yapma gibi durumlarda bir miktar idrar kaçırılabilir. Bu daha çok gebeliğin son üç aylık döneminde olur. Bunu engellemek için idrarı çok fazla bekletmemek gerekir. 
]]>
Kadınlarda İdrar Kaçırma https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/kadinlarda-idrar-kacirma.html Tue, 13 Nov 2018 07:17:36 +0000 Kadınlarda idrar kaçırma, kadınları yoğun olarak etkileyebilen bir sorundur. Ancak her geçen gün bunun çözümünde yeni gelişmeler olmaktadır. Genellikle kadınları gündüzleri etkileyen bir sorun olarak görülen id Kadınlarda idrar kaçırma, kadınları yoğun olarak etkileyebilen bir sorundur. Ancak her geçen gün bunun çözümünde yeni gelişmeler olmaktadır. Genellikle kadınları gündüzleri etkileyen bir sorun olarak görülen idrar kaçırma istem dışı gerçekleşir. Kadının sosyo ekonomik seviyesine göre bu hastalık olarak görülebilir. Çünkü idrar kaçırmanın miktarı belli değildir. bazılarında damla şeklinde, bazılarında pet kullanacak düzeyde olabilir. Bu bazı kesimler tarafından yaşla ilintilenir, bazılarında depresyon etkisi yaratmakta, içe kapanma, kendi sosyal yaşamdan soyutlamaya kadar gitmektedir. İdrar kaçırma istemsiz şekilde, aniden idrarın idrar yolundan akması şeklinde tanımlanır. bu günlük yaşamın etkilenmesine kadar gidebilir. Hapşırma, gülme, öksürme, oturma, kalkma, egzersiz yapma gibi faaliyetlerde idrar kaçırma sorunu bulunuyorsa, bunun bir hastalık olarak görülmesi gerekir. Nedenleri tespit edilen idrar kaçırma sorunu tedavi edilebildiğinden, kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Kadınlarda idrar kaçırma 30 yaşından sonra her 4 kadından birini etkileyebilir. Daha çok menopoz döneminden sonra, doğumdan sonra ya da hiç doğum yapmayanları etkileyebilir. Bazen genç kızlarda bile görülebilir. Kadınlar yaşamlarında % 25 oranında idrar kaçırma sorunuyla karşılaşmaktadır. Fakat toplumda bir baş ağrısı gibi rahat dile getirilecek bir sorun olmadığından, kadınların yaşam kalitesini bozacak bir sorun olarak algılanmaktadır. Bazen de toplumun değer yargıları nedeniyle bu doğal bir süreç şeklinde kabul edilir.

İdrar kaçırma türleri

 • Strees inkontinansı (İdrar kaçırma): Kas ve sinir güçsüzlüğünden kaynaklanan idrar kaçırmadır
 • Acil idrar kaçırma ihtiyacı duyma: Bu idrar kesesinde kontrol dışı gelişen idrar kaçırmadır
 • Karışık tür: Burada yukarıdaki idrar kaçırma türleri birlikte görülür

Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri

 • Mesane iltihabı, sistit, vajina enfeksiyonları olması
 • Mesanede taş ve tümör olması
 • Yaşanan zor doğumlar
 • Menopoz sonrasındaki hormonal değişim
 • Karın bölgesine uygulanan şua tedavisi sonrasında
 • Sinirsel hastalıklar
 • Aşırı kilo, kabızlık etkisi
 • Mesaneyle vajina arasında ya da mesaneyle böbrekler arasındaki idrar borusu ile vajina arasındaki birleşme
 • Bazı ameliyatlardan sonra
 • Kontrol edilemeyen şeker hastalığı
 • Alkolizm ile ilgili sorunlar
 • Kullanılan bazı ilaçların etkisiyle özellikle kas gevşetici, sakinleştirici, tansiyon düşürücü, depresyon, alerji ilaçları, idrar söktürücü ilaçlar bu etkiyi gösterebilir.
 • Beyinle ilgili olan demans, alzheimer gibi hastalıklar, damar hastalıkları kadınlarda idrar kaçırma sorunlarına neden olabilir.

Kadınlarda İdrar KaçırmaKadınlarda idrar kaçırma tanısı nasıl yapılır

Hastanın fiziksel olarak muayenesi yapılarak, günlük idrar takibi sonucunda, kaçırılan idrarın miktarı pet testiyle belirlenir. Gerektiği takdirde mesanenin işlevinin değerlendirilmesi amacıyla bazı testler yapılır ve idrar kaçırma tanısı konulabilir.

Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi nasıl olur

Öncelikle idrar kaçırma nedenlerinin tespit edilmesi gerekir. Bu aşamadan sonra neden yönelik bir tedavi uygulanır. Eğer aşırı kilo, kabızlık gibi nedenler tespit edilirse, öncelikle bunlar giderilir. Bunun sonucunda idrar kaçırma sorunu da tedavi edilmiş olur. Kegel egzersizleri sayesinde kaslar güçlendirilerek, kadının idrar kaçırma önündeki engel aşılır. Bazen mesane gevşetici ilaçlara başvurulabilir. Gerekiyorsa idrar kaçırma sorunu cerrahi olarak tedavi edilir. Bunlar hastanın muayenesinden sonra belirlenen nedenlere göre uygulanır.

]]>
İdrar Yolu Üşütmesine Ne İyi Gelir https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yolu-usutmesine-ne-iyi-gelir.html Wed, 14 Nov 2018 06:48:33 +0000 İdrar Yolu Üşütmesine Ne İyi Gelir, Genellikle bayanlar da görülen bu rahatsızlık erkeklerde de görülmektedir.İdrar yolu üşütmesi  İdrar yolların da, mesane, ve böbrekler de meydana gelmektedir. İdrar yollarının üşütü İdrar Yolu Üşütmesine Ne İyi Gelir, Genellikle bayanlar da görülen bu rahatsızlık erkeklerde de görülmektedir.İdrar yolu üşütmesi  İdrar yolların da, mesane, ve böbrekler de meydana gelmektedir. İdrar yollarının üşütülmesi çok ağır sancı vermektedir. İdrar yolunu üşütülmesi sonucu oluşan ağrıyı geçirmek için iyi gelen şifalı bitkiler bulunmaktadır. Şifalı bitkilerin yanı sıra bazı önlemlerde idrar yolu üşütmesine iyi gelmektedir. Genel olarak idrar yolu üşütmesine iyi gelen uygulamalar şunlardır; 
İdrar Yolu Üşütmesine Ne İyi Gelir
 • Gün içerisinde bol miktar da su tüketilmelidir. Ayrıca temizliğe dikkat edilmeli ve idrarın fazla tutulması gün için de sık sık tuvalete geçilmesi gerekmektedir. 
 • ayakların üşütülmemesi gerekir. 
 • Tüketilen yiyeceklere çok dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Gün içerisinde yaklaşık bir avuç kadar kuru üzüm ve fıstık tüketilmesi idrar yolu üşütmesi için faydalı olmaktadır.
 • Kaynatılmış bir bardak suyun içerisine bir çorba kaşığı kadar dövülmüş kevgiri ilave ederek 20 dakika kadar dinlendirdikten sonra tüketin. Bu karışımı yaklaşık hafta da 3-4 kere tüketebilirsiniz. 
 • Kaliteli bir su bardağı suyu kaynatın daha sonra ılındıktan sonra içerisine 10 gram kadar funda tohumu ekleyin ve yaklaşık 10 dakika dinlendirin ve gün içerisin de en az 2 defa tüketin. Bu karışımı tüketirken dikkat edilmesi gereken nokta karışımın her gün taze yapılması gerekmektedir. 
 • Bir bardak su bardağının içine yaklaşık 150 gram maydanoz ekleyerek kaynatın. Kaynadıktan sonra altını kapatın dinlendirin. Yaklaşık 15 dakika dinlendikten sonra suyu süzerek tüketebilirsiniz. Maydanoz suyunun idrar yolu üşütmesine fayda sağlaması için taze yapılmış olmasına dikkat edin. Bu karışımı günde 3 bardak tüketilmesi önerilir. 
 • Bir bardak kaynamış suyun içerisine yaklaşık 7 gram kurutulmuş ebegümeci ilave edin ve demlendirin. Yaklaşık 15 dakika dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz. Bu karışım tatlandırıcı ile tatlandırılabilir. Bu karışım günde 4 bardak tüketilebilir. İdrar yolu üşütmesin de fayda elde edebilmek için taze tüketilmesi önerilir. 
]]>
İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yolu-enfeksiyonu-neden-olur.html Thu, 15 Nov 2018 05:34:30 +0000 İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur, idrar yolları denildiğinde  böbrekler, mesane, idrar kanalları, üretra dediğimiz üriner sistemin bir parçasıdır. İdrar yolu enfeksiyonları ise, idrar yollarında bulunan herhangi bir bölümün İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur, idrar yolları denildiğinde  böbrekler, mesane, idrar kanalları, üretra dediğimiz üriner sistemin bir parçasıdır. İdrar yolu enfeksiyonları ise, idrar yollarında bulunan herhangi bir bölümünü etkileyen enfeksiyonun adıdır. Kısaca İYE adı ile de anılmaktadır. Alt t idrar yolları hastalıktan etkilendiğinde sistit (mesane iltihabı), üst idrar yolu etkilendiğinde ise piyelonefrit (böbrek enfeksiyonu) denilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları kadınlar da erkeklerden daha sık görülmektedir. Kadınların daha sık idrar yolu enfeksiyonu geçirmesinin nedeni tamamen kadın anatomisi ile alakalıdır. Kadınların üretrası erkeğinkine oranla daha kısa olduğu için bakteri ve mikropların idrar yoluna girip burada hastalık yapması daha kolaydır. Maalesef ki her iki kadından bir tanesi hayatında mutlaka idrar yolu enfeksiyonu geçirmektedir. Tekrar etme olasılığı yüksek bir hastalıktır. Özellikle ilk kez cinsel ilişki yaşayan bayanlarda  ve yoğun cinsellik dönemi geçirenler de daha sık karşılaşılır. 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur
İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur, idrar yollarını etkileyen bakteriler genellikle mesaneye idrar yollarından girerler. Bununla beraber kan ve lenf yoluyla da ortaya çıkan tablolar vardır. İdrar yolu enfeksiyonlarının %80-85 inin altında yatan neden E.Coli denilen bir bakteridir.. E.Coli mikrobu insan dışkısında bulunmaktadır. Yanlış tuvalet sonrası temizlik, iç çamaşırının sık değiştirilmemesi, havuz, deniz, sık cinsel ilişki, sauna gibi ıslak ortamlarda bulunulması, enfeksiyonun bakteri kökenli olarak oluşmasını sağlayan altta yatan nedenleri arasındadır. Bir diğer neden böbrek taşlarıdır. İdrar yollarında taşlarda dolayı tıkanma meydana geldiği zaman da enfeksiyona sebep vermektedir. Kabız olan kişilerde idrar yolları enfeksiyonu daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir.Ayrıca bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler bu enfeksiyon adaha sık rastlamaktadırlar.  İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri, idrara çıkarken yanma, kesik kesik idrar yapma, bel ağrısı, kasık ağrısı, ateş, bulantı ve kusma, idrarda bulanıklık ve kan olması, idrar miktarında değişimdir. Tanısı, basit bir idrar testi veya idrar kültürü ile yapılmaktadır. Tedavisi, antibiyotik kullanımı oldukça yaygın ve  başarılı sonuçlar vermektedir. Ağrıyı hafifletmek için spazm çözücüler, ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılabilinir. Ayrıca mesane anti septikleri de doktor tarafından tavsiye edildiğinde kullanılabilinir. Bu dönemde bol sıvı alımı özellikle su içmek çok önemlidir. 
]]>
İdrar Yolları İltihabı https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yollari-iltihabi.html Thu, 15 Nov 2018 12:47:54 +0000 İdrar yolları iltihabı, sistit olarak ta bilinen oldukça ağrılı bir enfeksiyondur. Kadınları erkeklere nazaran daha fazla etkilemektedir. Bunun nedeni kadınlarda üretranın daha kısa olmasıdır. Mesane ve böbreği et İdrar yolları iltihabı, sistit olarak ta bilinen oldukça ağrılı bir enfeksiyondur. Kadınları erkeklere nazaran daha fazla etkilemektedir. Bunun nedeni kadınlarda üretranın daha kısa olmasıdır. Mesane ve böbreği etkileyen bakterilerin, idrar içinde çoğalması sonucunda gelişen rahatsızlık, başlangıç aşamasında daha kolay tedavi edilmektedir. Bu aşamada antibiyotik tedavisi uygulandığında, idrar yolları iltihabı tedavi edilebilir. İhmal edilirse ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Basit bir idrar testi yapılarak teşhis edilebilen sistit mutlaka tedavi edilmelidir.

İdrar yolları iltihabı belirtileri

 • Acilen sıkça idrar çıkma isteği olması
 • İdrar çıkışında yanma, yapılan idrarın yeterli olmaması
 • İdrar renginin berraklığını kaybetmesi, idrarda kan olması
 • İdrarın ağır kokması
 • Kadınlarda kalça ağrısı, erkeklerde ise rektal ağrı olması idrar yollarında iltihap belirtisidir.

İdrar yolları iltihabı neden olur

Sindirim sistemindeki bakterilerin sidik borusuna kadar ulaşması ve bölgede enfeksiyona neden olması idrar yolları iltihabına uygun ortam hazırlar. Bunun önüne geçebilmek için genital bölgenin temizliğine özen gösterilmelidir. Tuvalet kağıdı önden arkaya doğru kullanılmalıdır.

Böbreklerde oluşan taşların idrar yollarına inmesi ve enfeksiyona sebep olması

Mesane tam olarak boşaltılmadığında, bakteri birikimine neden olabilir. Bu durum enfeksiyonun oluşmasını sağlayabilir.

Bağışıklık sisteminde zayıflama, sık geçirilen kabızlık, cinsel ilişki idrar yolları iltihabına sebep olabilir.

Erkekleri etkileyen prostat büyümesi sonucunda idrar yollarına baskı olmasıyla idrarın tam olarak boşaltılamaması gerçekleşir. Bu erkeklerde görülen idrar yolları iltihabı nedenleri arasındadır.

Şeker hastalarında kan şekeri aşırı yükselirse, böbrekler bunu emmez ve idrar yoluyla dışarıya atılır. İdrarda fazla miktarda şeker olması bir süre sonra bakteri üremesini sağlar. Bu yüzden hastaların kan şekerini kontrol altında tutması gerekir.

İdrar Yolları İltihabı

İdrar yolları iltihabından korunmak için ne yapılmalı

Özellikle gebe kadınlarda idrar yolları iltihabı daha fazla görülebilir. Çünkü rahim büyüdükçe idrar kesesine baskı yapar ve idrar tam olarak boşaltılamaz. İdrar yolu iltihabına engel olmak için, öncelikle tuvalette önden arkaya temizlik yapılmalı, idrar çok uzun süre tutulmamalı, cinsel ilişki sonrasında en geç 10 dakika içinde idrar yapılmalı, anal ilişki sırasında vajinal bölge korunmalıdır.

Bunun dışında her gün içilen su miktarı arttırılmalı ve idrarla daha fazla bakteri atılmalıdır. Alkol, çay ve kahve alışkanlığı azaltılmalı, genital bölge nemli kalmamalı, iç çamaşırlar temiz ve pamuklu olmalı, sıkça değiştirilmelidir. Eğer erken aşamada idrar yolları iltihabı belirlenir ve tedaviyi başlanırsa, 24 saat içinde ortaya çıkan belirtiler ortadan kalkabilir. İhmal edilen rahatsızlıklarda kalıcı böbrek hastalığı, mesane rahatsızlıkları görülebilir.

]]>
Rüyada İdrar Yapmak https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/ruyada-idrar-yapmak.html Thu, 15 Nov 2018 21:57:59 +0000 Rüyada idrar yapmak, iş yaşamında ve aile yaşamında meydana gelen mukassi hallerin en kısa zamanda son bulacağına, toplumsal yaşamda düşü gören arkadaşımızın içerisine düştüğü karamsarlığın ve korkunun atlatı Rüyada idrar yapmak, iş yaşamında ve aile yaşamında meydana gelen mukassi hallerin en kısa zamanda son bulacağına, toplumsal yaşamda düşü gören arkadaşımızın içerisine düştüğü karamsarlığın ve korkunun atlatılacağına, parasal vaziyette olan problemlerin düzeleceğine ve olan hastalıklara Allah'ın desturu ile şifa bulunacağına delalet eder.

Rüyada idrar yapma, problemlerin nihai bulmasına, fukara kişilerin zenginleşmesine, çiftlerin sevinçli meydana gelmesine, yöntemlerin sona ermesine, sulhun sağlanmasına ve çok fazla hayırlı ve harika günlerin gelmesine tabir edilir.

Rüyada İdrar Yaptığına Rastlamak 
Hayat içinde meydana gelen meselelerden meydana gelen üzüntülerin nihai bulacağına, dertlerin en kısa zamanda biteceğine, boşanmış olan kişilerin kavuşacağına, hasretliklerin bir araya geleceğine,  parasal sıkıntı çekenlerin feraha çıkacağına ve hastalıktan kurtulmaya işaret eder.
 
Rüyada İdrar Yaparken Görme
Rüya sahibinin, aile yaşamında çok fazla sevinçli bir aşama geçireceğine ve çok fazla kocaman bir sevinç duyacağı hayırlı bir bilgi alacağına ve yaşamını bu bilgi üst kısmına düzene sokacağına deyim edilir.
 
Rüyada Tuvalete İdrar yapma
Rüyayı gören arkadaşımızın, uzunca zaman öncesinde girdiği ve çok fazla gayret harcamasına nazaran tamamlamadığı bir işin çok fazla hayırlı bir biçimde biteceğine, çok fazla kocaman kazançlar getireceğine, parasal ve içsel problemlerin hiçbir kayıp bırakmadan ortadan kalkacağına ve çok fazla huzurlu ve keyifli bir hayatın kapılarının açılacağına delalet eder. 

Rüyada İdrar Yapmak
Rüyada Yatağa İdrar yapma
İş yaşamında kocaman bir rahatlık yaşanacağına, zahmetli bir çalışmanın basit bir biçimde nihai bulacağına, problemlerin bitip ferahlığa çıkılacağına, kaygıların son bulacağına, sağlık sorunlarının en kısa zamanda şifa bulacağına ve sevinçli ve keyifli günlerin çok fazla yakın zamanda olduğuna rivayet eder.
  
Rüyada Ayakta İdrar yapma
Rüya sahibinin, iş yaşamında binlerce zahmet ile kazandığı malını ve parasını hiçbir fayda getirmeyecek boş bir işe yatıracağına ve heba edeceğine alamet sayılır.

Rüyada idrar yapma İslami, umudunu yitirdikten sonra ele geçirdiği servete, zorlanarak hasret duyduğu toplanmış mala, mağlubiyetten sonra hasret duyduğu paraya, uzunca bir bekleyişin nihayetinde düşlediği kocaman güce, çektiği zorlukların meyvesini alarak ümit ettiği refaha biçimde tefsir edilebilir. 

Pozitif şekliyle: idrar yapma İslami, zahmetlerinin meyvesini alarak doğruluk ettiği itibarlı aşamaya, bir kişiden destek kasten gözlediği müjdeye, mücadele vererek kavuştuğu ticari getiriye, zorlukları aşarak özlediği daha güzel getiriye, destek alarak umduğu huzura biçimde tefsir edilebilir.

Rüyada idrar yapma İslami ne anlama gelmektedir, Rüyanız bazen de şu şekilde yorumlanır: içsel külfeti yer alan birinden uzaklaşmaya, zorlukları aşarak doğruluk ettiği varlığa, yakın zamanda alınacak sevindirici habere, sıkıntıya düşerek hayalini kurduğu fazladan fazla getiriye, hatalarının sonrasında ümit ettiği iyiliğe, zora düşmeye manasına gelmektedir. Popüler yorumcu Sadık a yönelik, zorlukların ardından doğruluk ettiği temiz getiriye, çektiği zorlukların meyvesini alarak umduğu itibarlı aşamaya, ümitsizlikten sonra hasret duyduğu fazladan fazla getiriye, verdiği uğraşların nihayetinde ele geçirdiği paraya, arkadaşlarıyla beraber gülmeye manasını taşımaktadır.
]]>
Gebelikte İdrar Kaçırma https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/gebelikte-idrar-kacirma.html Fri, 16 Nov 2018 05:03:54 +0000 Gebelikte idrar kaçırma, gebe kadınlardaki ürolojik sorunlar arasında en fazla etkili olanı idrar kaçırma sorunudur. Kendini sıkça idrar çıkmakla, tuvalete yetişemeyip idrar  kaçırmakla gösterir. Ancak çoğu gebe Gebelikte idrar kaçırma, gebe kadınlardaki ürolojik sorunlar arasında en fazla etkili olanı idrar kaçırma sorunudur. Kendini sıkça idrar çıkmakla, tuvalete yetişemeyip idrar  kaçırmakla gösterir. Ancak çoğu gebe kadın utanma gibi etkenler yüzünden bu sorununu dile getirmekten çekinir. Fakat bunun bir sağlık sorunu olduğu kabul edilmeli ve önlem alınmalıdır. Bazı kadınlarda bu sorun gebelik sonrasında da devam edebilir. Gebelikte idrar kaçırma nedenleri, iki şekilde gerçekleşebilir. Birisi mesane duvarında idrar yolları enfeksiyonu sonucunda oluşan hassaslaşma nedeniyle idrarı tuvalete kadar tutamam şeklinde gerçekleşir. Diğeri ise, öksürme, gülme gibi eylemlerde artan karın içi basıncı sonucunda idrar kaçırmayla oluşur.

Gebelik döneminde böbreklerden geçen, süzülen kan miktarı artar. Bu idrar miktarının artmasına yol açar. Bunlar kadında sık idrar çıkmaya, aniden idrar yapma isteği duymaya neden olur. Büyüyen tahmin idrar torbasına baskı yapması sonucunda, idrar torbası itilir. Progesteron hormonu da gebelikte artar. Bu mesaneyle idrar yolu arasındaki sfinkterin gevşemesine yol açar. Bu süreç idrar yolları enfeksiyonlarının oluşmasını kolaylaştırdığından, mesane duvarında hassaslaşma sonucunda idrar oluşur. Anne adayının fazla kilolu olması, çok doğum yapmış olması ya da önceden kilolu bebek doğurmuş olması halinde idrar kaçırma sorunları gözlenebilir.

Gebelikte İdrar Kaçırma

Anne adayları idrar kaçırma sonu yaşıyorsa, hemen idrar kültürü ile antibiyogram yapılması gerekir. Bu tetkikler idrar yolu enfeksiyonunu belirler. Eğer enfeksiyon tespit edilirse, hemen tedaviye başlanmalıdır. Gebelikte meydana gelen fizyolojik değişimler yüzünden, doğumdan sonra 6 haftaya kadar ürolojik tetkikler ertelenebilir. Bu süreçte cerrahi tedavilerin uygulanması uygun görülmez. Eğer doğumdan sonra devam eden idrar kaçırma sorunu olursa ve enfeksiyon belirlenmezse, idrar kaçırma tipinin belirlenmesi için tetkikler yapılabilir. Gebelikte idrar kaçırma sorunları için kegel egzersizlerinin yapılması yararlı olabilir.

Gebelikte idrar kaçırma sorununda ne zaman doktora gidilmeli

Gebelik süresince idrar kaçırma sorunu belki normal olarak kabul edilebilir. Özellikle ilk defa gebelikte görüldüyse, idrar kaçırmanın normal olduğu düşünülür. Ancak doğumdan sonra 6 hafta daha devam eden sorunlarda mutlaka doktora gidilmelidir. İdrar kaçırma sorununun başka bir sağlık sorunundan kaynaklanması da söz konusu olabilir. Bu nedenle ihmal edilmemesini tavsiye ederiz.  

]]>
İdrar Yapamama https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yapamama.html Fri, 16 Nov 2018 06:09:38 +0000 İdrar yapamama, insanların günlük hayatını büyük ölçüde etkileyebilecek bir sorundur. Hayatı zorlaştıran bir durum olduğu gibi pek çok kişi bu durumu kabul etme konusunda da sıkıntılar yaşayabilmektedir. Günlük sıvı t İdrar yapamama, insanların günlük hayatını büyük ölçüde etkileyebilecek bir sorundur. Hayatı zorlaştıran bir durum olduğu gibi pek çok kişi bu durumu kabul etme konusunda da sıkıntılar yaşayabilmektedir. Günlük sıvı tüketimine bağlı olarak dolan mesane yeterince dolduğu zaman sıvıyı dışarı atabilmek için beyne uyarıda bulunmaktadır. Normal bir insanın gün içerisinde dört beş kez bu şekilde idrarını boşaltması gerekir. İdrar yapamama sorunu yaşayan bireylerinse beynin uyarıyı almasına rağmen idrarını tam olarak boşaltamaması söz konusu olmaktadır.

İdrar yapamama sorunu yaşayan kişilere baktığımız zaman bu kişilerin çoğunlukla karnının alt bölümünde gerginleşme ve şişme söz konusudur. Bu gergin bölgeye bastırıldığı zaman ya da giydiğiniz pantolon veya etek sıktığı zaman ağrı hissetmeniz söz konusu olabilmektedir. Bazı kişilerde idrarın hiç gelmemesi söz konusu olabileceği gibi bir miktar idrar yapma söz konusu olsa bile tam anlamı ile mesaneyi boşaltamama ve buna bağlı olarak gerginlik ve şişkinliğin devam etmesi de söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durumda kişinin mutlaka bir üroloji doktoruna başvurması gerekmektedir.

İdrar Yapamama
İdrar yapamama sorununu yaşayan kişiler doktora başvurdukları zaman hangi hastalık sebebi ile bu durumun yaşandığının tespit edilebilmesi için bir takım testler yapılması gerekmektedir. İdrar tahlili, kan testleri ve idrar sistemine yönelik ultrason testleri yapılarak sorunun ne olduğu tespit edildikten sonra buna uygun ilaçlar kullanılmaktadır. Hatta ilaçla tedavi edilemeyen durumlarda cerrahi yöntemle problemi çözmeye çalışmak da söz konusu olabilmektedir.
]]>
Rüyada İdrar Görmek https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/ruyada-idrar-gormek.html Fri, 16 Nov 2018 12:59:17 +0000 Rüyada idrar görmek, Rüyada görülmüş olan idrar pek hayra yorumlandığı görülmemiştir. Genelde ikili ilişkilerde yaşanılacak büyük sıkıntılara yorumlanır. Ayrıca alınacak kötü bir haberinde habercisidir. İnsanla Rüyada idrar görmek, Rüyada görülmüş olan idrar pek hayra yorumlandığı görülmemiştir. Genelde ikili ilişkilerde yaşanılacak büyük sıkıntılara yorumlanır. Ayrıca alınacak kötü bir haberinde habercisidir. İnsanların aşk hayatlarındaki yaşanacak bazı olumsuzluklara ve bu olumsuzluklar karşısında yaşanacak büyük acılar olarak yorumlanır. Rüyada görülen idrar ayrıca büyük bir hastalığın habercisidir. Bu hastalık rüyayı giren kişi için haberdar edilmekte yada bu kişinin yakın çevresi tarafından haberdar edilir. Böyle bir durumda dikkatli olmakta fayda bulunur. Başka bir yorumda rüyada görülen idrar şiddetli ve ağır bir kavgaya karışmaya işaret ettiği yorumlanır. Rüya sahibinin sevdikleri ile arasının açılacağına ve bunun sonucunda yaşanacak çok ciddi tartışmalara delalet ettiği söylenmiştir.

Rüyada idrar yaptığını görmek

Rüyada kişi idrarını yaptığını görüyor ise, kötülüğe ve şerre diye yorumlanmaktadır. Rüya sahibinin haram yoldan mal elde edeceğine ve çeşitli kötülüklere buluşacağına delalet eder. Ayrıca rüyasında idrarını yaptığını gören kişi, haram işlere bulaşacağına ve zina yapacağına delalet etmektedir. Rüyada idrar yaptığını görmek yorumcular tarafından hiçbir zaman için hayra yorumlanmamıştır. Yapılan zinaların ortaya çıkacağına, bir çok konuda ve işte harama bulaşacağına ve bunlardan ötürü birçok zarar göreceğine işaret etmektedir.

Rüyada idrarını tuttuğunu görmek

Kişi rüyasında idrarını tuttuğunu görmekte ve bu duruma sonuna kadar zorladığını görmekte ise günlük hayatta yapmış olduğu işlerde izlediği yolun doğru bir yol olmadığına delalet eder. Böyle bir durumda rüya kişiye gönderilmiş bir uyarı olarak algılanır. Rüya sahibi idrarını tuttuğunu görüyorsa aceleci ve umursamaz tavırlarından dolayı yapmış olduğu yada yapacak olduğu işlerde başarısızlığa ulaşacağına delalet etmektedir.

Rüyada İdrar Görmek
Rüyada kumaş üzerine idrar yaptığını görmek

Kişi rüyasında bir kumaş üzerine idrarını yaptığını görmekte ve bunu tekrar tekrar yaptığını görmekte ise, bu durum pek hayra yorumlanmamaktadır. Rüya sahibinin kısa zaman içerisinde büyük maddi zarara uğrayacağına ve başına gelecek olan bu felaketin kaynağı kumaş ve türevleri yüzünden olacağı şeklinde yorumlanır. Rüya sahibinin yakın bir süre içinde beklemediği ve hayatını olumsuz olacak şekilde etkileyecek önemli bir haber alacağına işaret ettiği de söylenir.

Rüyada başkasının idrarını görmek

Rüyasında başkasının idrarını görüyorsa, eşiyle yada sevgilisi ile arası açılacağına, iş yerinde patronuyla sorun yaşamasına, sevgilisinin kendisini aldatacağına, kötü haberler alacağına, işten çıkarılacağına, başına işler açılacağına, kumara bulaşacağına ve elindeki evi satmak zorunda kalacağına şeklinde yorumlar yapılmaktadır. Başka bir rüya yorumcusuna göre ise, işinde sorunlar çıkacağına, çocuklarıyla arası açılacağına, sevgilisinin yada eşinin kıymetini bilmeyeceğini, kötü haberler kendisine verileceğine, işyerinde patronu ile sorunlar yaşayacağına delalet ettiği söylenmektedir.
]]>
İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-kacirma-bitkisel-tedavi.html Sat, 17 Nov 2018 08:09:41 +0000 İdrar kaçırma bitkisel tedavi, Bazı kişiler; öksürme, aksırma, ağlama, gülme hallerinde veya heyecanlandıkları zaman idrarlarını tutamayıp, kaçırırlar. Bu durum genellikle çok doğum yapmış kadınlarda daha İdrar kaçırma bitkisel tedavi, Bazı kişiler; öksürme, aksırma, ağlama, gülme hallerinde veya heyecanlandıkları zaman idrarlarını tutamayıp, kaçırırlar. Bu durum genellikle çok doğum yapmış kadınlarda daha sık görülür. Sebebi; ön ve arka boşaltım organlarındaki kasların zayıflamış olmasıdır. Ayrıca böbrek veya idrar yollarındaki taş veya tümör, omuriliğinin hastalanması da idrar tutmamaya sebeptir. Çocuklarda idrar kaçırmaya sebep olabilir. Tedaviye geçmeden önce doktorlara başvurulmalıdır. Bitkisel çözümlerde uygulanabilir. 

İdrar kaçırmada bitkisel tedavi

İdrar tutamama olarak da adlandırılan bu durum, bir dizi piskolojik veya fiziksel nedenlerden kaynaklanabilir. Eğer herhangi bir organik bozukluk veya hastalık söz konusu değilse, bu rahatsızlık şifalı bitkilerle de kontrol altına alınabilir. İdrar kesesi kaslarında güçsüzlük veya genel bir kas ve sinir güçsüzlüğü olduğunda şifalı bitkilerle kontrol altına alınabilir. 

İdrar Kaçırma Bitkisel Tedavi
Bitkisel çözüm ve öneriler

Kişniş, su: Bir çay bardağı suya; 1 kahve kaşığı kişniş konur. 10 dakika bekledikten sonra süzülüp, içilir. Aynı işleme, 3 gün devam edilir.
Kızılağaç kabuğu, su: 10 gram kızılağaç kabuğu ; 4 bardak suda 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere, ikişer çorba kaşığı içilir.
Meşe palamutu, günlük ( styrax ), kuru üzüm: 10 gr meşe palamutu, 5 gr günlük ve 15 gr kuru üzüm karıştırılır. Havanda dövülüp macun haline getirinceye kadar yoğurulur. Sabahları aç karına, birer tatlı kaşığı yenir.
]]>
İdrar Yaparken Ağrı https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yaparken-agri.html Sat, 17 Nov 2018 10:38:02 +0000 İdrar yaparken ağrı birçok zaman özellikle çocuklarda ortaya çıkarak kişinin çok zor durumlara düşmesine neden olan bir durumdur. Çocukların yanı sıra farklı nedenlerden kaynaklanarak yetişkinlerde de görülebilen bir p İdrar yaparken ağrı birçok zaman özellikle çocuklarda ortaya çıkarak kişinin çok zor durumlara düşmesine neden olan bir durumdur. Çocukların yanı sıra farklı nedenlerden kaynaklanarak yetişkinlerde de görülebilen bir problemdir. Birçok neden bağlanabilecek olan bu sorun hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir sorundur. İdrar yaparken ağrı sorunu genellikle insanların idrar yollarında meydana gelen problemler nedeni ile oluşmaktadır. Bu ağrılar bazen oldukça daha fazla bir şekilde görülerek kişilerde iş hayatı olsun eğitim hayatı olsun çok büyük engeller meydana getirmektedir. Bu durumla karşılaşan insanlar genellikle idrar sırasında gerçekleşen ağrıları önemsemeyen ve bu durumların çok daha zor boyutlara gelmesine neden olan kişilerdir. Unutulmamalıdır ki kişilerde görülen bu ağrılar zamanla artarak birçok farklı hastalığın gelişmesine neden olarak sizleri çok daha zor durumlara sokabilmektedir. Bu nedenle en küçük sorunları bile dikkate alarak gerekli müdahalelerin yapılması son derece sağlıklı olacaktır. İdrar yaparken kişilerin hissettikleri ağrı genellikle kişilerin idrar torbalarından idrarın alınarak genital bölgelere kadar taşınmasında görev alan kanallarda hissedilmektedir. Bu durumda meydana gelen ağrılar kişiden kişiye değişiklikler göstererek kimi insanlarda şiddetli olurken kimi insanlarda son derece hafif görülebilmektedir.

Nedenleri: İdrar yaparken ağrı sorununun en büyük nedeni birçok kişinin aklına ilk gelen problemdir. Yani kişilerde çokça görülen idrar yolları enfeksiyonlarıdır. Özellikle çocuklarda görülen idrar yolları enfeksiyonları her on kişiden üçünde görülen ve son derece yaygın olan bir problemdir. Bu problemin ise kişilere en büyük etkisi idrar sırasında meydana gelen ağrılardır. Bu ağrılar kişinin idrarını yaptığı sırada ve idrar sonrasında birkaç dakika kadar sürerek rahatsızlıkları meydana getirmektedir. 

Bir diğer neden olarak ise kişilerin sürekli olarak kullandıkları ya da diğer hastalıklar nedeni ile kullandıkları tıbbi ve kimyasal ilaçlardır. Bu ilaçlar, kişilerde yan etkileri meydana getirerek çok şiddetli ağrılara neden olurlar. Bu durumda kişilerde görülen idrar yaparken ağrı kaçınılmazdır. İdrar yaparken ağrı oluşmasının bir diğer nedeni Gonore yani bel soğukluğu hastalığıdır. Bu hastalık genellikle cinsel yollar ile kişilerden kişilere geçerek varlığını devam ettirmektedir. Bu durum kadınlarda rahim ağzında da sorunlar oluşturmaktadır. İdrar yaparken ağrı sorununa neden olan bu hastalık özellikle sıcak yaz aylarında hızlı bir çoğalma gösterebilir. Bu durumda bazı tıbbi ilaçların kullanılması bu sorunu ortadan kaldıracaktır. 
İdrar Yaparken Ağrı
Tehlikeli olduğu durumlar: İdrar sırasında meydana gelen ağrılar sırasında eğer idrarda kan görülürse bu durum son derece tehlikeli olabilmektedir. Aksi halde sorun daha da büyüyerek farklı sorunları ortaya çıkarabilir.
Özellikle çocuklarda görülen ağrılar sırasında yüksek ateş gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda da acil bir durum gerekebilmektedir. 
Meydana gelen ağrıların yanı sıra kişinin penisinden ya da vajinasından gelen akıntılarda yine tehlikeli durumlara neden olmaktadır.

Tedavisi: İdrar yaparken ağrı oluşması durumunda yapılacak olan tedaviler genellikle ağrıya neden olan durumun nedeni tespit edildikten sonra yapılmaktadır. Bu durumda eğer sorunun nedeni enfeksiyonel hastalıklar ise kişi bu durumda evde yapacağı bitkisel tedaviler ile sorunların çözümünü kolaylaştırabilmektedir. Özellikle bitki çaylarının tüketilmesi durumunda sorunlar çok daha hızlı bir şekilde ortadan kalkabilir. Eğer meydana gelen ağrıların nedeni daha farklı ise bu durumda doktorunuz gerekli müdahaleleri yapacaktır.
]]>
Hamilelikte İdrar Yolu İltihabı https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/hamilelikte-idrar-yolu-iltihabi.html Sat, 17 Nov 2018 13:02:06 +0000 Hamilelikle İdrar Yolu İltihabı, İdrar yolunda oluşan bakterilerin ilerleyerek mesaneye kadar varmasıyla iltihaplanma giderek artar. İdrar yollarıyla ilgili bu tür sorunların artması ise kadınlarda daha yoğundur. Eğer bu durum i Hamilelikle İdrar Yolu İltihabı, İdrar yolunda oluşan bakterilerin ilerleyerek mesaneye kadar varmasıyla iltihaplanma giderek artar. İdrar yollarıyla ilgili bu tür sorunların artması ise kadınlarda daha yoğundur. Eğer bu durum ilerlerse böbrekler ve diğer organlara da yayılabilir. İdrar yolu iltihabı yanma hissi verir ve sürekli idrara gitme ihtiyacı uyandırır. Kaşıntı hissi verir ve içten içe yanar. 

Hamilelik döneminde ise kadınlar  oldukça hassas olur ve hamilelikte idrar yolu iltihabı daha riskli bir süreçtir. Bunun nedeni ise daha hızlı yayılması ve fetüsün de bundan zarar görmesidir. Belli dönemlerde ilaç alınması gerekir ve hamilelikte ise ilaç alınması bebek için zararlıdır. Bu nedenle enfeksiyon kapmamaya çalışmalısınız. İdrarınızı sürekli tutmak mesane için zararlı olup idrar yolu enfeksiyonuna neden olur. Aynı zamanda böbreklerde bulunan sorunlarda idrar yoluyla bağlantılı olarak iltihaplanmalara neden olabilir. Bunların dışında ise, toplu yaşanan yerlerde ortak kullanım alanları kişisel ortamlar kadar hijyenik değildir. Bu nedenle toplu alanlarda tuvaleti kullanmamaya ya da dezenfekte etmeye çalışın. Bunun için çanta boyu anti bakteriyel jeller taşıyabilirsiniz. 

Bol su tüketmek doğal bir mücadele yoludur ve hamileler için çok faydalıdır. Aynı zamanda maydanoz ve sarımsak doğal antibiyotiktir. Bol bol bunları tüketmek hamilelerde idrar yolu iltihabına faydalıdır. Kızılcık suyu ise bilinen doğal bitkisel çözümlerdendir. İçeriğinin antioksidan görevi sayesinde zararlı bakterilerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Soğuk hava da idrar yollarının üşütmesi nedeniyle tahrişe neden olur. Evde ayaklarınızın altına su torbaları koyarak soğuk alınmasını engellemeli, sürekli çorap giymelisiniz. Sıcak su kompleksini kış aylarında karın bölgesi civarında da uygulayabilirsiniz. 

Hamilelikte İdrar Yolu İltihabı
Kafein içerikli sıvılar ise zararlı bakterilerin oluşumunu tetikler. Bu nedenle kahve, çay, sigara tüketimini azaltmalısınız. Bu hem sizin sağlığımıza  hem de bebeğin sağlığına zarar verir. dikkat edilmesi gereken bir başka unsur ise, psikolojik olarak stresten uzak olmanız gerektiğidir. Stresten dolayı bağırsak sendromu dediğimiz idrar yolları ve karın sancısı, ağrılar dolayısıyla da bu yolla dışa vurumu görülmektedir. Bu nedenle sakin olmalı ve doğal yollarla geçmesi sağlanmalıdır. İdrar sonrası ise karbonatlı ılık su ile ya da maydanozlu su ile dezenfekte edebilirsiniz. Temizlik en önemli unsurdur. Fakat sabun, şampuan ve duş jelleri temizlik aracı olarak kullanılsa da kimyasal ağırlıklı olduğu için daha fazla zarar verir. Bu nedenle bitkisel ürünler ve doğal besinler yoluyla ve bolca sıvı tüketerek iyileşmek daha sağlıklıdır. Hamilelik döneminde doğal olan malzemeler kullanmak, doğal beslenmek ve kimyasallardan uzak kalmak gerekir. Bunu da unutmamalısınız. 
]]>
Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/hamilelikte-idrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi.html Sun, 18 Nov 2018 02:50:22 +0000 Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu  Bitkisel Tedavi, Hamilelik kadınların her açıdan daha fazla korunması ve dikkatli olması gereken bir dönemdir. Beslenme, uyku düzeni, çalışma süreleri ve psikolojik açıdan da bu sürecin sağ Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu  Bitkisel Tedavi, Hamilelik kadınların her açıdan daha fazla korunması ve dikkatli olması gereken bir dönemdir. Beslenme, uyku düzeni, çalışma süreleri ve psikolojik açıdan da bu sürecin sağlıklı ve dengeli olması gerekmektedir. Özellikle hastalıklara karşı kadınların daha dikkatli olması ve mümkünse hasta olmadan önce önlem almaları gerekmektedir. Bunun için bulunduğunuz ortamların hijyenik olmasına, yediğiniz ve içtiğiniz besinlere karşı dikkatli olmalıyız. Hamilelikte belli nedenlerden dolayı idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı sık görülen hastalıklardandır. Bu durum ne yazık ki hamileri etkilediği kadar bebek sağlığını da etkiler. İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmediği durumlar böbrek hastalıklarına yol açar ve böbreklerin tedavisi daha zordur ve hayati öneme sahiptir. Bağışıklık sisteminin düşük olması nedeniyle mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. İlaç kullanımı imkansız olduğu için bu sürecin doğal yollarla bitkisel tedavi yöntemi ile atlatılması önemlidir. Bunun için neler yapmalıyız bir bakalım. 

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi
Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi 

Hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen bazı bitkileri ve diğer gıdaları tüketerek iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi sarımsaktır. Her derde deva olarak bilinen sarımsak tam bir enfeksiyon düşmanıdır. Sürekli sarımsak yemeye çalışın. Eğer kokusu sizi rahatsız ederse hap gibi de tüm yutabilirseniz. Aynı zamanda soğan da kötü koksa da faydalı bir bitkidir. Soğanı kaynatıp içmek önerilse de ben bunu önermiyorum. Bebeğe zararı olabileceğinden sadece taze ya da salatalara eklenmiş şekilde yiyebilirsiniz. Bir başka yarar sağlayan yeşillik türü de maydanozdur. Maydanoz vücuda anti oksidan etkisi yaratır ve vücuttaki zararlı bakterileri ve virüsleri atar. Tüm bunların yanında C vitamini almanız da gerekmektedir. Sıvı tüketmeniz idrar yollarında boşaltımın artmasına ve mesanenin temizlenmesine olanak sağlar. Su içmek bu konuda en yararlısıdır. Fakat içme suları da bu enfeksiyonları artırır. Bu nedenle  hazır su içmeniz gerekir. Lütfen sağlığınızı ve minik ferdin sağlığını riske atmayın ve dikkatli olun. Lavobaları ve kıyafetlerinizi sürekli temiz tutmalısınız. Bebekler için satılan deterjanları alabilir, kendiniz için de kullanabilirsiniz. Kimyasalları hayatınızdan çıkarmalısınız. 
]]>
Hamilelikte İdrar Kaçırma https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/hamilelikte-idrar-kacirma.html Sun, 18 Nov 2018 03:12:59 +0000 Hamilelikte idrar kaçırma hamile anne adaylarının en sık karşılaştıkları ürolojik problemler arasında yer almaktadır. Bu sorun sürekli olarak idrara çıkmayı isteme, tuvalete kadar yetişememe gibi durumlarla kendini göstereb Hamilelikte idrar kaçırma hamile anne adaylarının en sık karşılaştıkları ürolojik problemler arasında yer almaktadır. Bu sorun sürekli olarak idrara çıkmayı isteme, tuvalete kadar yetişememe gibi durumlarla kendini gösterebilmektedir. Pek çok kadın çekinme sebebi ile doktora bu sorunundan bahsetmez, ancak hamilelik sırasında çoğu anne adayında idrar kaçırma sorununun meydana geldiği görülebilmektedir. 

Tıp dilinde inkontinans olarak adlandırılan hamilelikte idrar kaçırma kimi kadınlarda hafif ve seyrek olarak karşımıza çıkabilirken kimilerinde daha şiddetli bir şekilde meydana gelebilmektedir. Bu sorun hamilelik sonrasında da devam edebileceği gibi hamilelik sonrasında sona da erebilmektedir. İki farklı şekilde idrar kaçırma sorunu görülebilmektedir. Bunlardan birincisi urge inkontinanstır, bu durumda tuvalete gidene kadar idrarı tutamama söz konusudur. Mesane duvarının idrar yolu enfeksiyonları sonucunda hassaslaşması sebebi ile idrar kaçırma problemi görülmektedir.

Hamilelikte İdrar Kaçırma
Bir diğer hamilelikte idrar kaçırma sebebi ise stres inkontinanstır. Öksürük, aksırık ve kahkaha atmak gibi karın içi basıncın artmasına sebep olan eylemlere bağlı olarak idrar kaçırma söz konusudur. Bu sorunda idrar yoluyla mesane arasında yer alan sfinkterin işlevlerini yeterli bir şekilde yerine getiremediği görülmektedir.
]]>
İdrar Torbası https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-torbasi.html Sun, 18 Nov 2018 19:26:41 +0000 İdrar Torbası, Üriner sistemde (idrar yollarında) bulunan organlardan biridir. Yukarıdan aşağıya doğru dizildiğinde idrar yolları sırasıyla böbrek, üreterler, mesane ve üretradan meydana gelir. Böbrek çok gelişmiş bir fi İdrar Torbası, Üriner sistemde (idrar yollarında) bulunan organlardan biridir. Yukarıdan aşağıya doğru dizildiğinde idrar yolları sırasıyla böbrek, üreterler, mesane ve üretradan meydana gelir. Böbrek çok gelişmiş bir filtre sistemidir. Kan böbreğin içerisine girer bu özelleşmiş filtreden geçer, içerisindeki atık ve zararlı maddeler idrar şeklinde süzülür kalan kanda dolaşım sistemine geri döner. Her iki böbrekte meydana gelen idrar, üreterler ismini verdiğimiz sağ ve sol üreter tüpleri ile mesaneye ulaşır. Mesanede idrar depolanır ve üretra ismini verdiğimiz bir tüp yoluyla vücut dışına atılır.

Mesane, esneme özelliği olan bir organdır. Bu bakımdan mideye benzetilebilir. Özellikli kas yapısı ile böbrekten gelen idrarı uzun süre depolamak asli görevidir. Mesane tamamen kaslardan meydana gelmiş esnek duvar yapısı vardır. Boşaldığı durumda armut şeklini alır. 40-50 ml civarı hacim kaplar. İdrarla tamamen dolduğunda ise 400-500 ml’lik hacme sahip olur. Bazen idrar boşaltımına geç kalındığında 800-900 ml ye çıkan hacme kadar ulaşabilir.

Mesane duvarı iç içe geçmiş 3 katman kas tabakasından meydana gelmiştir. Bu kas yapısı özelliği sayesinde idrar dolmasına bağlı olarak mesane hacmi artmasına rağmen kişide bir rahatsızlık oluşmaz. Mesane belli bir seviyeye ulaştığında beyne mesane dolmak üzere olduğunun uyarısı iletilir. Genellikle mesane 1/4 kapasiteye geldiğinde ilk uyarı gitmektedir. Bu durumda beyin tarafından mesanenin kasılması durdurulur ve uygun ortam olana kadar mesaneden gelen sinyaller biter. Mesane dolmaya devam eder. Halen boşaltma fonksiyonu olmamışsa daha şiddetli bir uyarı ile beyin uyarılır ve boşaltım talebinde bulunulur. Fakat uygun ortam yoksa beyin yine mesaneden gelen sinyalleri durdurabilme özelliğine sahiptir.

İdrar Torbası

Beyin, boşaltım için uygun durumun oluştuğunu düşündüğü zaman mesane kasları kasılarak içerisinde bulunan idrarın boşalmasına imkan verir. Mesanenin dolumu esnasında idrar kaçağını önlemek için iç tıpa ve dış tıpa ismi verilen iki adet sfinkter yani tıpa mekanizması vardır. Bu tıpa mekanizmaları hem dolum sırasında idrar kaçağını önüne geçer hem de boşaltım sırasında idrarın rahat bir şekilde atılması için mesanenin huni şekline girmesine olanak vererek rahat idrar boşaltmayı sağlar.

Arada dış faktörlere bağlı olarak mesanenin çalışma fonksiyonu bozulabilir. Mesane fonksiyonunda bozulma yapan en önemli neden sistit ismini verilen olaydır. Sistit, mesanenin bakteriyel enfeksiyonudur ve erkeklere oranla daha çok bayanlarda gözükür. Bayanlarda üretra ismi verilen idrar yolunun kısa olması dış ortamda bulunan bakterilerin erkeklere nazaran daha kolay bir biçimde mesane içerisine girmesine ve bakteriyel enfeksiyon oluşmasına sebep olmaktadır.

Mesane enfeksiyonu (iltihabı), erkeklerde bayanlara oranla daha ender görülür. Daha çok ileri yaşlardaki erkeklerde özellikle prostat büyümesine bağlı idrar kanalındaki tıkanıklıklar sebebiyle idrarın rahat boşalamaması mesane enfeksiyonlarına sebep olur. Enfeksiyon haricinde mesanede değişik hastalıklarda mesane fonksiyonlarında bozulmalara sebep olabilirler. İlerleyen yaşla beraber mesanede bu tip hastalıkların görülme sıklığı da artar.

 • Mesane kanseri,
 • Mesane taşları,
 • Yüksek aktif mesane sendromu,
 • İdrar inkontinansı,
 • Sıkıntı idrar inkontinansı,
 • Beyinsel mesane
 • Mesane ekstrofisi, (Doğuştan mesanenin karın duvarına açık olması)
 • Akut idrar retansiyonu, (Ani idrar yapamama durumu)
 • Akut sistit,
 • İntersistiyel sistit, gibi mesane ile ilgili hastalıklar vardır.
]]>
Erkekte İdrardan Kan Gelmesi https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/erkekte-idrardan-kan-gelmesi.html Mon, 19 Nov 2018 19:25:50 +0000 Erkekte İdrardan Kan Gelmesi, kanlı olarak gelen idrarın rengi barındırdığı kan miktarına oranla açık pembeden başlayarak koyu kırmızıya kadar değişiklikler gösterebilir. Bu değişikliklere göre kanlı olarak g Erkekte İdrardan Kan Gelmesi, kanlı olarak gelen idrarın rengi barındırdığı kan miktarına oranla açık pembeden başlayarak koyu kırmızıya kadar değişiklikler gösterebilir. Bu değişikliklere göre kanlı olarak gelen idrarın rengi genellikle bulanıktır. Kanlı idrar cam bir şişe içerisinde belli bir süre bırakılarak bekletilirse üst kısımdaki görünüş duru, alt kısımdaysa kanlı bir çökelti oluşma nedeni ile oldukça renkli olmasının yanı sıra bulanık olarak iki gruba ayrılır. İdrarda kanın belirlenmesi boşaltım her hangi bir bölümünden meydana gelebilir. Bu durumda böbrek taşları, kötü huylu tümörler, böbrek veremi veya akut glomerülonefrit, idrar yolu taşları, idrar kesesinde oluşan tümörler veya idrar kesesinde meydana gelen iltihap bu duruma neden olarak gösterilebilmektedir. İdrardan gelen kan çoğunlukla gözle görülmeyebilir. Bunun nedeni ise idrardan gelen kanın idrarın rengini etkiler.

Erkekte İdrardan Kan Gelmesinin Sebepleri

 • İdrar borusunda meydana gelen tümörler
 • İdrar kesesi divertikülü
 • Prostat
 • Darlık
 • Yırtılma
 • Papillom
 • Taş
 • Böbrek havuzu papillomufark

İdrardan gelen kan çoğu defa gözle fark edilebilen bir belirti olmasından dolayı, idrardan meydana gelen kanamanın oluştuğu kısmı da belirlemek olasıdır. Bu durum için genellikle Guyon deneyine başvurulur. Bunun için hastadan üç ayrı idrar kabına idrarını yapması istenir ve idrarın değiştirdiği renkler incelemeye alınır. Kanama üretra yani siyekten kaynaklanıyorsa idrarda oluşan kana bağlı değişiklik gösteren renk ilk idrar kabında ortaya çıkar. Bu duruma ise ilk idrarda kendini gösteren kan veya ilk hematürü olarak adlandırılır. Diğer kaplarda bulunan idrarlar ise normal idrarda olduğu gibi sarı renkte ve berrak olarak görülür. Meydana gelen kan eğer idrar kesesine bağlı olarak gelişiyorsa kırmıza renge son idrar kabında rastlanır. Nedeni ise kan kesesinin en dip kısmında birikmiştir ve idrarın son kısmında kesenin kasılmasıyla birlikte dışarıya atılır. Bu duruma ise en son idrarda hematürü veya kan diye adlandırılır. Şayet kanama idrar borusu veya böbrek kısmında ise gelen kan idrara tamamen karışmış bir halde gelir ve bu durumda ise her üç idrar kabında da kırmızı kırmızı renkli idrara rastlanır. Bu durumda ise idrarın tamamında hematürü veya kanda idrar adı verilir.

Erkekte İdrardan Kan Gelmesi

İlk Hematüri: Genel olarak ilk sıradaki idrar kabında rastlanan kanın sebebi siyekten kaynaklanan sebepler (iltihap ve taştan kaynaklanmaktadır)

Son Hematüri: Genellikle üçüncü idrar kabının içinde rastlanan kan ise idrar kesesi kaynaklı kökenli sebepler (idrar kesesine ait tümörler, idrar kesesi iltihabı, veremi, taş ve iltihaba bağlı olarak meydana gelmektedir)

Tam Hematüri: Genel olarak her üç idrar kabında rastlanan kan özellikle böbreklerden kaynaklanan sorunlar nedeni ile yani (böbrek veremi, akutglomerülonefrit, kötü huylu diye bilinen tümörler, böbrek enfarktü, ve böbreklerden kaynaklanan yani taş gibi nedenler)

 


]]>
Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/kadinlarda-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Mon, 19 Nov 2018 21:59:01 +0000 Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu, genellikle kadınlarda sıklıkla yaşanan bir sorundur. Bu durum bazı zamanlar ileri derecede ağrılar ve benzeri sıkıntılara neden olabilmektedir. Bazı durumlarda kendi kendine i
Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu, genellikle kadınlarda sıklıkla yaşanan bir sorundur. Bu durum bazı zamanlar ileri derecede ağrılar ve benzeri sıkıntılara neden olabilmektedir. Bazı durumlarda kendi kendine iyileşme sağlanacağı gibi bazı durumlarda ise ancak bir hekim tarafından uygulanacak tedavi sonrasında uygun görülen antibiyotik nitelik taşıyan ilaçlarla yapılan tedavi şekli başarılı olmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonunda vücut tarafından kolaylıkla dışarıya atılan bakteriler, bazen de vücudun kendi savunma mekanizmasını etkileyerek enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. İdrar yollarına genel olarak bakıldığı zaman, idrar kanalları, mesane, böbrekler ve üretna hep birlikte değerlendirilir. Bu nedenle idrar oluşumunun dışarıya atılmasına yardımcı olan bu organlar, üst ve alt idrar yolları adı altında iki ayrı grup da anılırlar. İdrar yolu enfeksiyonuna sebep gösterilen virüslerin en bilindiği ise insan dışkısında yer alan E, coli adı verilen virüstür. Bu virüsün etken olduğu bölgeye göre oluşan enfeksiyonun da ismi farklılık gösterebilir. İdrar yolu enfeksiyonlarını üst ve alt idrar yollarına etken olarak 2 ayrı guruba ayrıldığını yukarıda belirtmiştik şimdi bu grupları ayrı ayrı inceleyelim.

Alt İdrar Yolu Enfeksiyonları

Eğer kişide yalnızca idrar yaparken rastlanan yanma şikayeti mevcutsa problem özellikle üretraya ait olan bir enfeksiyondan dolayı kaynaklanmaktadır. Bu neden "üretrik" olarak isimlendirilir. Bel soğukluğu rahatsızlığı ise en önemli sebebidir. Bunun dışında cinsel ilişkiyle bulaşabilen mikroorganizmalar da sebep olabilmektedir. Ayrıca vajinal merhem, cerrahi operasyon, Kayganlaştırıcı ve sonta gibi etkenler de enfeksiyona yol açabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Sebepleri

Bakteriler: Genellikle idrar yolu enfeksiyonu sindirim sisteminde bulunan bakterilerle birlikte gelişir. Eğer bu bakteriler hastada idrarı atmayı gerçekleştiren üretraya gidebilirse enfeksiyon kaçınılmaz hale gelebilir.

Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kabızlık: Özellikle belirli aralıklar doğrultusunda tuvalet ihtiyacını gidermek, mesaneyi tamamıyla boşatmak ve idrarı tutmamak gibi durumlar idrar yolu enfeksiyonuna mani olmak için oldukça önemli olan bir ayrıntıdır. Bu nedenle idrarın gerektiği gibi düzenli dışarıya atılımı gerçekleşirse idrar yolu çok daha temiz olarak kalır. Ancak bazı durumlarda olması gereken idrar düzenini sağlanmayabilir. Genellikle kabızlık sorunu enfeksiyon için oldukça tetikleyici olarak düşünülen bir faktördür.

Böbrek Taşları: Böbrek taşları nedeni ile idrar yollarında taşlar sonucunda meydana gelen tıkanmalar meydana geldiğinde idrar yolları enfeksiyonu rahatsızlığı kendini gösterebilir. İdrar yolları tıkanmasının en bilindik sebeplerinden bir teki de böbrek taşlarıdır. Meydana gelen böbrek taşları genellikle bakterilerin rahatlıkla çoğalabileceği bir bölge meydana getirmiş olabilir.

Genital Hijyen: Genital bölge temizliğine olmasın gereken özeni ve önemi göstermemek genellikle kişilerde enfeksiyon riskini üst düzeylere çıkartır. Bunun yanı sıra genital bölge temizliği tuvalet temizliğiyle de ilgilidir. Tuvalet sonrası genital bölgeyi temiz tutmak adına kullanılan pedin sıklıkla yenisi ile değiştirilmesi ve pamuklu iç çamaşırı kullanmak gibi basit çözümler sonucunda idrar yolları enfeksiyonuna mani olmak adına fayda sağlayacaktır.

Mesanenin Tam Olarak Boşalmaması: Eğer mesanenin tamamı boşaltılamayarak atılması gereken idrar mesanede gereğinden daha çok kalıyorsa bu durum enfeksiyona sebep olan bakterilerin çoğalmasına yardımcı olabilir

İdrar yolu ile ilgili enfeksiyonuna teşhis koymak oldukça basittir. Bu nedenle yapılacak laboratuvar tahlilleri ile idrar kültürü teşhis için çoğunlukla yeterli]]> İdrar İnkontinansı https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-inkontinansi.html Tue, 20 Nov 2018 10:47:47 +0000 İdrar İnkontinansı, Tıp dilinde idrar inkontinansı olarak geçen hastalığın halk arasında bilinen adı idrar kaçırmadır. Kadınlarda da erkeklerde de sık görülen bir rahatsızlık olmasına karşın, kadınlarda daha sık gör İdrar İnkontinansı, Tıp dilinde idrar inkontinansı olarak geçen hastalığın halk arasında bilinen adı idrar kaçırmadır. Kadınlarda da erkeklerde de sık görülen bir rahatsızlık olmasına karşın, kadınlarda daha sık görülür. Bu hastalığın belli sebepleri bulunmakla beraber cinsiyete dayalı sorumlulukların ve rollerin de etkisi görülür. Kadınların sürekli yoğun bir temposunun olması temizlik işleri sırasında sürekli suyla haşır neşir olmaları ve soğuk su sebebiyle üşütmeleri de bu hastalığı tetikler. 


İdrar İnkontinansı kimlerde Görülür 

Doğum yapma sayısı arttıkça bu hastalığın görülmesi de artar. Sürekli genişleyen ve operasyon gören kişilerde idrar tutamama ve idrar kaçırma daha sık görülür. Aynı zamanda yaşlılık ve menopoz dönemleri de idrar inkontinansı görülmesi daha sıktır. Yaşlılıkla beraber beyin ve vücudun koordine olamaması ve hızlı hareket edememe dolayısıyla daha yavaş hareket edilmesine paralel olarak bu rahatsızlıklar daha sık görülür. Yine soğuk algınlığı, grip gibi durumlarda da halsizlik ve hissizlik durumlarında idrar kaçırma sık görülür. Şeker hastalarında ve yatalak hastalarda da sıkça görülmektedir. 

İdrar İnkontinansı
İdrar İnkontinansı Türleri

Sıkışma Tipi İnkontinans: birden idrar gelmesi dolayısıyla tuvalete yetişememe sonucu görülür. İdrar inkontinansında kişinin birden fark etmesi nedeniyle derhal işini bırakıp, tuvalete koşması bile bazen zamansal sıkıntı yaratabilmektedir. 

Stres tipi: Bazı sinirsel hastalıklarda ve ya sürekli öksürme, hapşırma gibi karın bölgesinde baskı kuran bir rahatsızlıktır.  

Pek çok etkene bağlı olmakla beraber her ikisinin de görüldüğü tiptir. Yukarıda da saydığımız gibi, menopoz, doğum sayısı, yaş, hastalıklar gibi etkenlere bağlı olarak görülür. 
İdrar İnkontinansının Tedavisi Var Mı

Evet, tedavisi vardır ve basit düzeyde bir sorun ise ilaçla ve idrara çıkma terbiyesi ile düzene koyulabilir. Eğer ilaçla tedavi edilemeyecek durum söz konusu ise cerrahi operasyon yoluyla bu sorun çözüme kavuşturulabilmektedir. Ameliyatı karından ya da vajinadan olabilirsiniz. Zor bir ameliyat değildir ve iki gün içerinde rutin yaşantınıza dönebilirsiniz hem de daha sağlıklı bir şekilde.  Bu sorun sadece sağlık olarak beden sağlığı gibi düşünülmemelidir. Sosyal yaşamı da etkilediği için insanların bunalıma girmesine yol açar.  Bu nedenle bu zorlu süreçte psikolojik destek de alabilirsiniz. 
]]>
Öksürürken İdrar Kaçırma https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/oksururken-idrar-kacirma.html Tue, 20 Nov 2018 16:39:03 +0000 Öksürürken İdrar Kaçırma, Öksürükle beraber başka hastalıklarında ortaya çıktığı ya da beraberinde belli hastalıkların varlığı tahmin edilir. Öksürüğün sigara ve alkol kullanımı, grip, nezle, bronşit ya Öksürürken İdrar Kaçırma, Öksürükle beraber başka hastalıklarında ortaya çıktığı ya da beraberinde belli hastalıkların varlığı tahmin edilir. Öksürüğün sigara ve alkol kullanımı, grip, nezle, bronşit ya da daha farklı sebepleri olur. Çok bağlantı kuramasanız da öksürük idrar yollarında bile rahatsızlığa sebep olur. İdrar yollarında görülen birçok hastalık vardır. İdrar yolları enfeksiyonu, idrar yolu yanma ve idrar yollarında kaşıntı, mantar sık görülenlerdendir. Belli nedenler dolayısıyla idrar kaçırma ise sık görülen sorunlar arasındadır. İdrar kaçırmanın farklı türleri ve nedenleri olmaktadır. Strese bağlı ve karına uygulanan basınca dayalı olarak oluşan öksürürken idrar kaçırma dönemsel olarak olabileceği gibi sürekli de meydana gelebilir. Eğer bir grip ya da alerjik durumdan dolayı öksürük meydana geldi ve siz idrar kaçırdıysanız bu muhtemelen yüksek ateşten kaynaklı olabilir. Buna karşı bu hayatınızı olumsuz etkileyecek derecede ve sıklıkla oluyorsa ciddi bir sorun demektir. Bunun ise cerrahi operasyonla tedavi edilmesi gerekir. Bu opererasyon basit ve kolaydır. Hatta ameliyattan sonra bir gün gözetim altında tutulduktan sonra taburcu olursunuz. 

Öksürürken İdrar Kaçırma
ulağa basit bir rahatsızlık gibi gelse de psikolojik açıdan kendini kötü hissetmeye neden olur. Sürekli idrar kaçırma dolayısıyla öksürüğü tutmaya çalışma sosyal yaşamdan uzaklaşma da başvurulan bir yoldur. Bireyler böylece kendini eve kapatır ve iş yerinden uzaklaşırlar. Aynı zamanda sık sık idrar kaçırma nedeniyle sürekli kıyafet değiştirmek ve duş almak zorunda kalırsınız. kötü ve rahatsız edici kokulara da yol açan bu hastalığın ilaçla tedavisi ise ilerlemişse ne yazık ki yoktur. Kasların kendi görevini yerine getirirken aşırı aktif olması ve idrarı tutamama sorunu meydana çıkmaktadır. Bu durumu etkileyen bir başka unsur ise aşırı kilodur. Vücudun aşırı kilosu, ağırlık verir ve sizin hareketinizi kısıtladığı gibi mesanenin de aşırı kasılmasına sebep olur. Bunun için idrar yolları kaslarını gevşetmeye yönelik ilaçlar verilir. 
]]>
İdrardan Kan Gelmesi https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrardan-kan-gelmesi.html Wed, 21 Nov 2018 16:10:15 +0000 İdrardan kan gelmesi, farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Bu sebepler önemsiz olabileceği gibi, ciddi bir soruna işaret edebilir. Bu nedenle geç kalmadan tespit edilerek, tedaviye başlanmalıdır. Bazı vakalarda idrardaki İdrardan kan gelmesi, farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Bu sebepler önemsiz olabileceği gibi, ciddi bir soruna işaret edebilir. Bu nedenle geç kalmadan tespit edilerek, tedaviye başlanmalıdır. Bazı vakalarda idrardaki kan gözle görülecek düzeyde olurken, bazen idrar tahlili sırasında kan hücreleri tespit edilir. Bu tesadüfen yapılan bir kontrol sırasında ortaya çıkabilir. İdrardan kan gelmesi toplumda % 5 oranında görülmektedir. İdrar sisteminde böbreklerden, böbrek borularından, mesaneden ve dış idrar yolunda kanama meydana gelebilir. Erkeklerde prostat hastalıkları da idrardan kan gelmesine neden olabilir. 

İdrarda kan görülmesinin en fazla görülen sebepleri nelerdir

İdrarda kanama olması genellikle bir hastalığa sebep olmasa da, mutlaka tetkik edilmelidir. Hastaların yaklaşık % 15'inde herhangi bir sorun tespit edilmez. Buna sebep olabilecek hastalıklardan en önemlisi kanser gelişimi olabilir. Bunun dışında böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu, prostatit, ağır egzersiz yapılması idrarda kanama olmasına sebep olabilir.

İdrarda kanama olan hastalara yapılan testler nelerdir

Kanama tespiti yapılan hastaların, idrar sistemi incelenmelidir. Hastanın muayene edilmesinden sonra, tam idrar tetkiki yapılır. Hastadaki böbrek hastalıkları bununla tespit edilebilir. Mikroskop altında kan hücrelerinin şekilleri incelenerek, idrar yolunda hangi alanda sorun olduğu tespit edilebilir. İdrar kültüründe mikrop tespit edilirse, idrar yolu enfeksiyonu tespit edilebilir. Bu hastalara antibiyotik tedavisi uygulanır. İdrarın sitolojik incelemesiyle, kanser hücresi ya da anormal hücrelerin tespiti yapılır. Yapılan kan testiyle böbrek fonksiyonları değerlendirilir.

İdrardan Kan Gelmesi

İdrar yolunun görüntülemesi nasıl yapılmaktadır

Bu araştırmada farklı yöntemler değişik konular hakkında fikir vermektedir. Ancak öncelikle şüphe duyulan bir sorun varsa, buna yönelik araştırma yapılmaktadır. Gerekli görülürse daha ileri tetkiklere geçilir.

 • Ultrason tetkikiyle böbreklerde kitle ya da tümör araştırması yapılır. Bu tetkikle böbreğin dokusunu değiştirecek sorunlar tespit edilir.
 • Röntgenle taş incelemesi yapılır. Damardan verilen ilaçla, filmde idrar yolunun yapısına bakılmaktadır.
 • Bilgisayarlı tomografiyle idrar yolunun iç ve dışı hakkında bilgiler edinilir. Bu taş hakkında doğru bilgiler alınmasını sağlar.
 • MR sayesinde organların yapıları detaylı şekilde araştırılır. Fakat bu tetkikte kapalı tüpe girildiğinden, hastalar bundan ürkerler.
 • Mesane tam olarak tetkik edilemezse, Sistoskopi yapılarak mercekli aletle içeriye bakılır. Bu tetkik dış idrar yolunu inceleyebilecek tek yöntemdir.
 • Bazı durumlarda böbrek borusuyla böbrek içini inceleyebilmek için, mesaneden yukarıya ilaç verilerek bir inceleme yapılır ya da gözle inceleme için, üreteroskopi adı verilen küçük bir operasyon yapılır.

İdrarda olan kan hangi organdan gelir

İdrarda kan olduğunda, bunun hangi organdan geldiğini tespit etmek gerekir. Bunun nedeni uygulanacak tedavinin kanamanın kaynağına ve buna neden olan etkene göre özel planlanmasındandır.

İdrar sistemini iki ana bölümde incelemek mümkündür. Üst kısım böbrekler ve üst idrar borusundan oluşur. Alt kısım ise, mesane ve idrar yolundan oluşmaktadır. Erkeklerde ise prostatta bu bölümde yer alır. 

Üst idrar yollarında kanama sebepleri

 • Nefrit: Bu böbreklerin etli dokusunda olan hastalıklardır. Bazı durumlar böbrek yetmezliğine kadar gidebilir.
 • Piyelonefrit: Mesanede olan mikropların böbreğe sirayet etmesiyle oluşan rahatsızlık, kadınlarda daha fazla görülür.
 • Taş: Taşlar sürekli olarak kanamaya sebep olabilir. Böbrek taşları olduğunda, kanama ve ağrı daha az olur. Üreter taşlarında hem kanama, hem de ağrı çok fazladır.
 • <]]> Pyelonefrit https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/pyelonefrit.html Thu, 22 Nov 2018 08:51:13 +0000 Pyelonefrit, idrar yoluyla böbreklere kadar ulaşmış bakterilerin neden olduğu irinli bir iltihaptır. Bu üst idrar yolu enfeksiyonu olarak ta tanımlanır. Akut ve kronik seyirli etkili olabilir. Böbrek pelvisiyle parankimi Pyelonefrit, idrar yoluyla böbreklere kadar ulaşmış bakterilerin neden olduğu irinli bir iltihaptır. Bu üst idrar yolu enfeksiyonu olarak ta tanımlanır. Akut ve kronik seyirli etkili olabilir. Böbrek pelvisiyle parankimini tutan enflamuar ve enfeksiyöz bir rahatsızlıktır. Daha çok proteus, E. coli ve klebsiella türleri etkili olur. Nadir olarak hematojen yolla yani kanla böbreğe ulaşabilirler. Bu rahatsızlıkta böbrek büyük ve ödemli halde olur. Kortikal ve subkapsüler küçük apse odakları bulunur. Akut pyelonefrit daha çok kadınları etkilemektedir. Bunu hazırlayan etkenler arasında üriner sistem taşları, üriner sistem anomalileri, diyabet, gebelik, üriner sistemde olan katater, stent gibi yabancı cisimler, ağrı kesici ilaç alışkanlıkları sayılabilir.   

  Akut pyelonefrit klinik belirtileri

  Bu rahatsızlık hızlı bir seyir göstererek, halsizlikle beraber akut bir hastalık tablosu oluşturur. Hastada genel durum bozukluğu hakim olabilir. Vücutta titremeyle birlikte ateş 38 derecenin üzerine çıkar. Kostovertebral alanda devamlı olarak künt bir ağrı olur. Toplayıcı sistemde mukozada enfeksiyon bulunur. Fiziki muayenede burada duyarlılık belirlenir. Bununla birlikte hastada bulantı ve kusma görülür. İdrarla ilgili yakınma ve pyuri eşlik eder.

  Akut pyelonefrit tanısı

  Hastanın fiziki muayenesi yapıldıktan sonra, hemogramda sedimantasyon ve lökositoz artışı tespit edilir. Tedaviden önce idrar ve kan kültürü alınır. Bazı vakalarda kan üre azotu, kreatinin değerleri normal, total böbrek fonksiyonları bozulmamış olabilir. Tam idrar tahlili sonuçlarında pyuri, bakteriüri, lökosit silindirleri , hafif proteinüri ve farklı derecelerde hematüri belirlenir. Ayırıcı tanı koymak ve komplike eden faktörlerin belirlenmesi için radyolojik incelemelerin yapılması önemlidir. Çekilen direkt üriner sistem grafisinde obstrüksiyona sebep olan taşlar belirlenebilir, böbrek sınırlarının daha geniş olduğu tespit edilir. İVP böbrek sınırlarının genişliğini belirler. Rahatsızlık ciddi seviyelere geldiyse, nefrogram zayıf, kaliksler dolmamış olarak belirlenebilir. Ultrason tetkikinde böbrekte olan ödem, taş ve dilatasyon belirlenebilir. Rahatsızlığın renal apse ve perinefrik apseden ayırıcı tanısı yapılmalıdır. Bu konuda ultrasonografi yardımcı olabilir.

  Pyelonefrit

  Akut pyelonefrit komplikasyonları

  Hastalığın erken dönemde tanısının konulması ve tedavi edilmesiyle komplikasyonlar en aza indirilebilir. Görülebilecek en ciddi komplikasyon septisemi ve şok tablosudur. Otoimmün bozukluğu ve diyabeti olanlarda amfizematöz pyelonefrite dönüşme söz konusu olabilir. Böbrekte taş oluşması ve pyonefrozda komplikasyonlar arasında yer alır. Hastalık yetersiz tedavi edildiğinde kronik böbrek yetersizliğine neden olabilir.

  Akut pyelonefrit tedavisi

  Ciddi bir rahatsızlık olduğundan hastaların yatak istirahati yapması gerekir. Hastadan kan ve idrar örneği alınarak, antibiyotik tedavisine başlanır. Bu sırada tedaviye verilen yanıt takip altına alınır. Kültür sonuçlarına göre, tedaviye yön verilir. Hastanın sıvı alımı arttırılır, ağrı için ilaçlar verilir, bulantı ve ateş için uygun ilaçlar kullanılır. 48-72 saat içinde bir yanıt alınamadığında, hastanın yeniden değerlendirilmesi ve komplike eden faktörlerin belirlenmesi gerekir.

  Kronik pyelonefrit

  Bu rahatsızlık genellikle çocukluk döneminde başlayarak, erişkinliğe kadar devam eder. Gelişmekte olan böbrekler etkilenerek, polar alanlarda skar oluşmaya başlar. Böbrek kapsülü soluk olur, parankimde çökükler olur. Çocukluk döneminde reflü varlığı durumunda 4 yaşına kadar sağlama kalan böbrekte skar gelişimi olmaz. Fakat daha önce skarlı olan böbrek varsa, reflü böbrekte tahribat yapar. Akut pyelonefrit gibi benzer belirtiler vardır. Hastada akut enfeksiyon bulunmuyorsa, semptomlar daha azdır. Yorgunluk, kilo kaybı, bel ve yan ağrıları, ateş, tekrarlayan üriner s]]> İdrar Yanması https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yanmasi.html Thu, 22 Nov 2018 14:17:54 +0000 İdrar yanması, idrar yaparken acı çekilmesine neden olan rahatsızlıktır. Bunun değişik sebepleri olabilir. İdrarda yanmaya neden olan hastalıklar ve etkenler arasında prostat iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları, bel İdrar yanması, idrar yaparken acı çekilmesine neden olan rahatsızlıktır. Bunun değişik sebepleri olabilir. İdrarda yanmaya neden olan hastalıklar ve etkenler arasında prostat iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları, bel soğukluğu, ülser, mesane tümörleri, apandisit, yumurtalık enfeksiyonları ve iltihapları, alkol kullanımı, sistit, asitli ve baharatlı besin tüketimi, cinsel etkenler, hijyen amaçlı kullanılan ürünlerdeki kimyasallar sayılabilir. Bel ve karın bölgesinin soğuğa maruz kalması yanma hissinin oluşmasındaki en büyük etkendir. Bu nedenle insanların buna dikkat etmesi korunmalarına yardımcı olacaktır. İdrarda yanma etkisi yapan etki enfeksiyon oluşumudur. Enfeksiyon genellikle toplu kullanıma açık olan yerlerden bulaşabilir. Bu etki kişilerde idrarı tam olarak yapamama hissi duyulmasına neden olur. İdrar yollarını direkt olarak etkileyen böbrek rahatsızlıkları da, yanma hissine neden olabilir. Özellikle böbreklerde taş ve kum oluşumu varsa, bunların tedavi edilmesi gerekir. İdrar yollarının sağlığı için alınacak en etkili önlem, idrarın geldiğinde tuvalete gidilmesi olacaktır. İdrarın tutulması hem böbrekler için sakıncalıdır, hem de idrar yollarına olumsuz etkileri vardır. İdrar yanması yakınması kadınlarda daha fazla olur. Bunun sebebi idrar yolunun daha kısa olmasındandır.

  En çok görülen idrar yanması sebepleri

  Sistit: İhmal edildiğinde kronikleşen, mesane ve böbreklerde kalıcı hasara sebep olabilen sistit, idrarda yanmayla kendini gösterir. Kadınlarda anatomik olarak üretra daha kısa olduğundan, kadınlarda sistit oluşumu daha fazla görülür. Kadınların büyük çoğunluğu yaşamlarının bir döneminde sistit geçirdiği bilinir. Sistit oluşma nedenleri arasında;

  • Genital temizliğin yanlış ya da hatalı yapılması
  • İdrar kanalındaki kısalık
  • İdrar akımının taş, kum gibi etkenlerle engellenmesi
  • Mesanenin nörolojik olarak boşalamaması
  • Şeker hastalığı, gebelik ve yaşın ilerlemesi
  • Cinsel ilişkinin düzensiz olması
  • Menopoz dönemi
  • Prostat ve üretra hastalıkları

  Sistit oluşumunda idrar yaparken yanma, sızlama ve ağrı oluşur. Hastalar sıkça ve acilen idrara çıkar, tam boşalamama hissi uyanır ve bazı durumlarda idrarda kan görülür. Tedavide antibiyotik kullanılması gerekir.

  İdrar Yanması

  İdrar yolu enfeksiyonu: Bu rahatsızlık kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Sebepleri arasında kadının yapısı, cinsel ilişki ve kalıtsal etkenler sayılabilir. Genellikle bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar oluşur. Bu rahatsızlıklar kısa süreli antibiyotik kullanımı sayesinde tedavi edilebilir. 

  İdrar yanması nasıl tedavi edilir

  Bu sorunun tedavi edilmesi özellikle böbreklerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Özellikle idrarın yapılması dışında yanma olursa ve yanmayla birlikte akıntı varsa, bu durum 24 saati aşan sürede devam ediyorsa ihmal edilmeden doktora gidilmedir. Öncelikle idrar yanmasına neden olan etkenin belirlenmesi gerekir. Daha sonra buna uygun bir tedavi uygulanır. İdrar yollarında enfeksiyon varsa, hastalarda antibiyotik tedavisi uygulaması yapılır. Tedavi yapıldıktan sonra, tekrarlama olasılığı bulunduğundan hastaların dikkatli olması gerekir. Kadınlarda tedavi sırasında fitil ve suya atılarak kullanılan kapsüller kullanılabilir.

  İdrar yanmasından korunmak için ne yapılabilir

  • Günlük sıvı alımı en z 2 litre olmalıdır. Bunun sebebi suyun bakterilerin tutunmasını engellemesi ve dışarıya atmasıdır.
  • Baharatlı ve acılı gıdalar tüketilmemeli, çay, kahve, alkol gibi içecekler içilmemelidir.
  • Tuvalette temizlik kurallarına uyulmalıdır. Temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır.
  • İç çamaşırlarında sentetik ürünler tercih edilmemelidir. Pamuklu olanlar en sağlıklı ürünlerdir.
  • Cinsel ilişki sonrasında kısa sürede idrara çıkılmalıdır.
  • Menopoz döneminde östrojen]]> Kum Dökme https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/kum-dokme.html Fri, 23 Nov 2018 12:09:42 +0000 Kum dökme, fosfat, oksalat, ürat ve sistin kristallerinin idrar içine erimeden atılmaları durumunda kristalüri yani kum dökme gerçekleşir. İdrarın içeriğinde bulunan ve eriyen kalsiyum oksalat, erime özelliği olmaya Kum dökme, fosfat, oksalat, ürat ve sistin kristallerinin idrar içine erimeden atılmaları durumunda kristalüri yani kum dökme gerçekleşir. İdrarın içeriğinde bulunan ve eriyen kalsiyum oksalat, erime özelliği olmayan kalsiyum oksalat tuzları haline dönüştüğünde, idrarda oksalürinin olduğu kum dökme gerçekleşir. İdrarda asiditenin azalması, lösemi, şeker hastalığı, sarılık, mide ve bağırsak sorunları, sinirlilik halinde idrarda oksalat atımında artış olur. Kum dökmede atılan kristallerin oranı düşükse, fazla belirti vermeyebilir. Bunun miktarı yüksekse idrarda yanma, kolik ağrı ve mikroskobik kematüri oluşabilir.

   Kum dökme bu şekildeki durumuyla, idrarın farklı nedenlerle alkaliye dönüşmesi oldukça önemlidir. Alkali besinlerin yüksek oranda alınması, mide asiditesinin yükselmesi, hiperparatiroidizm gibi durumlarda idrar alkali hale gelir. Bu durumda idrar beyaz renkte ve bulanıktır. Bekletildiği durumda dibe tebeşir tozuna benzer fosfatlar çökelmeye başlar. İdrarda üretrada yanma , bazı hallerde kolik sancılar olur. İdrar asidesinin arttırılması ve yüksek miktarda sıvı alımı önemlidir. Üratüride idrar içinde erimeyen halde ürat kristalleri olur. Bunu ortaya çıkaran ürik asit atımının çoğalması, idrarın yoğunlaşması, idrar asidesinin çoğalması gibi etkenlerdir. Bu durumda idrar bekletilirse dibe kiremit tozu gibi çökeltiler olur. Lösemi ve gut nöbetlerinde idrardaki ürik asit oranı yükselir.   

   Kum dökme belirtileri nelerdir

   Böbreklerden atılan kumun en önemli belirtisi ağrı olmasıdır. Bu ağrılar kolik tarzda ve bıçak saplama gibi şiddetli haldedir. Genellikle boşluklarda hissedilir ve kasık bölgesinde yansımalar yapar. Bunun dışında hematüri denilen idrarda kanama oluşur. Bu kanama idrarın başından sonuna kadar sürebilir. Buna bazı zamanlarda ağrı eşlik edebilir. Ancak ağrı olmadan da kanama görülebilir. Bazı hastalarda hareketsiz olan böbrek taşları kanamanın etkisiyle teşhis edilebilir. Taşın üreter kanala düşmesi halinde, hastalarda idrar yapma sorunu ortaya çıkar. İdrar çıkışında yanma, idrarı tam olarak boşaltamama hissi ya da idrarda sıkışma gibi etkiler bu nedenle hissedilir. Kum döken hastaların en fazla yakınması bulantı ve kusma şeklinde olur. Tıkanma olursa idrar yolu enfeksiyonu ya da böbrek iltihabı oluşabilir. Enfeksiyon oluşumunda ateş yükselmesi görülür. Ayrıca sindirim sistemi sorunları olan kabızlık ve ishalde belirtiler arasında olabilir.

   Kum Dökme

   Kum dökme ne kadar sürer

   Bu kişiden kişiye değişim gösterir. Bunda kişinin üriner yapısı, kumların büyüklüğü ve ağrıya verdiği tepkiyle alakalıdır. Bazıları ağrıyı hissetmezken, bazılarında daha şiddetli ağrı hissedilir. Küçük olanlar 1-2 günde düşebilir. Büyük olanlarda cerrahi işlem gerekli olabilir. Çocuklarda ise daha kolay kum dökülür. Erkeklerde kadınlara oranla daha zor kum dökülür.

   Kum dökmede nasıl ağrı çekilir

   Kum düşürme kendine özgü ağrıyla gerçekleşir. Başka ağrılardan daha farklıdır. En belirgin ağrı kolik tarzdadır. Bıçak saplama gibi ağrı hissedilir. Genellikle şiddetli ve ani bir şekilde gelişir. Daha sonra kendiliğinden geçer. Bu böbreklerde sabit duran kumların ağrısıdır. Boşluklarda hissedilir, kasıklara kadar vurur. Aynı zamanda kas ve sinir ağrıları olur. Bunlar hareket halindeyken oluşur. Bazı durumlarda sırta, böbreğe ve bacağa vurabilir.

   Kum dökme nasıl anlaşılır

   İdrarda yanma, şiddetli ağrı, idrardan sonra boşalamama hissi, idrarda kanama varsa kum dökme olduğu düşünülebilir. Ailede kum dökme öyküsü varsa bu riski daha fazla arttırır. Sıvı tüketimi fazla olan kişiler daha az etkiyle kum düşürürler. Kum dökmenin en belirgin özelliği ağrının olmasıdır. Ağrı olmazsa, bunun anlaşılması oldukça zordur.

   Kum dökme nasıl kolaylaştırılır

   Öncelikle bol sıvı alınması, maden suyu tüketimine önem verilmesi, potasyum sitrat içeren besinlerin tüketilmesi gerekir. Bu greyfurt, lim]]> İdrar Dansitesi https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-dansitesi.html Sat, 24 Nov 2018 11:49:40 +0000 İdrar dansitesi, bu kelime İngilizce density kelimesinden üretilerek dilimize giren bir kelimedir. Dansite kelimesinin anlamı kalınlık, sıklık ve yoğunluk olarak tanımlanmaktadır. İdrar dansitesi neticelerindeki SG değeri alı İdrar dansitesi, bu kelime İngilizce density kelimesinden üretilerek dilimize giren bir kelimedir. Dansite kelimesinin anlamı kalınlık, sıklık ve yoğunluk olarak tanımlanmaktadır. İdrar dansitesi neticelerindeki SG değeri alınan idrarın dansitesini yoğunluğunu gösterir.

   İdrar dansite de referans boşluğu 1.010-1.020 civarındadır. Verilen bu sonuçlar dışında olduğu zaman Refraktometre ismi verilen tıbbi bir aletle yeniden ölçüm yapılır. İdrarda oluşan protein atılımı ve idrarın soğutulması dansiteyi çoğaltan faktörlerdir. 

   İdrar Dansitesi Neticeleri Ve Değerlendirilmesi:

   Genellikle üriner sistem hastalıklarında idrar tahlili oldukça önemlidir. idrar tahlilinin neticesine göre değerlendirilmeler yapılarak hastalığın teşhisi konur. Ayrıca yapılan idrar tahlili uygulanacak tedaviyi belirlemekte ve nasıl bir tedavi şekli izlenmesinde de oldukça önemlidir. idrar tahlili uygulandığında ilk sırada idrarın yoğunluğuna ve pH'si olmak üzere değişik kriterler incelenir. Bu kriterlerin bazılarına bakacak olursak idrarda kan, glikoz ve keton cisimciklerinin bulunmasıdır. İdrar tahlilinde çıkan sonuçların her biri kendi başına bir hastalığın belirtileridir.

   İdrarın dansitesi Sg yani idrarın yoğunluğunu gösterir. Referans boşluğu 1.010-1.020 civarındadır. Ancak tahlil bu sonuçlar dışında çıkmışsa tekrar Refraktometre ismindeki bir aletle yeniden ölçüm yapılır. İdrarda protein atılması ve idrarın soğutulması dansiteyi fazlalaştıran faktörlerdir.

   İdrar Dansitesi

   pH idrarın pH değerini gösterir. Referans boşluğu 4.8-7.4 civarında olmalıdır. Ortalama pH si 6 olarak bilinir. Kan transfüzlyonları, istifar etmek, alkali içerikli maddelerin gereğinden çok alınımı ve uzun süreli yapılan soğuk banyoların da idrar pH'ının çoğalmasına sebep olmaktadır. Eklem romatizması, lösemi, gut, C vitamini eksikliği, asidik ilaçların kullanımı ve şeker hastalığı gibi nedenlerden dolayı idrar pH'ını da azalmalara rastanabilir.

   LEU: İdrarda akyuvara rastlanmasıdır yani lökosit bulunmasıdır. idrarda lökoside bulunması patolojik bir neden olduğunu gösterir.

   NIT: İdrar tahlili neticesinde idrarda nitrit'e rastlanmasıdır. Bu da nitrit yapıcı bakterilerin var olduğunu göstermektedir.

   PRO: Yapılan idrar tahlili sonucunda proteine rastlanmış olmasıdır. Özelikle gebelerde rastlanılmaktadır.  

   ]]>
   İdrar Kesesi Ameliyatı https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-kesesi-ameliyati.html Sun, 25 Nov 2018 01:58:04 +0000 İdrar Kesesi Ameliyatı, İdrar kesesi, böbrekler tarafından hazırlanan idrarın dışarı atılmadan önce biriktirildiği bir kesedir. İdrar kesesinde 400 ml. kadar idrar birikebilir. Kese içindeki idrar miktarı 280 ml'ye İdrar Kesesi Ameliyatı, İdrar kesesi, böbrekler tarafından hazırlanan idrarın dışarı atılmadan önce biriktirildiği bir kesedir. İdrar kesesinde 400 ml. kadar idrar birikebilir. Kese içindeki idrar miktarı 280 ml'ye eriştiğinde idrara çıkma hissi uyanmaktadır.

   İdrar kesesi "Küçük pelvis" boşluğu içinde içinde bulunur. İdrar kesesinin dört yüzü vardır. Bunlar arka-taban yüzü, üst yüz ve iki tane de ön-alt-yan yüzlerdir. Arka-taban yüzü kabaca üçgen biçimindedir ve aşağı-arkaya bakar. Bu yüz kadınlarda vajinanın ön duvarıyla, erkeklerde rektumla komşudur. Üreterler, idrar kesesine arka-taban yüzünden girerler. Arka-taban yüzü erkekte "Duktus deferens" ve "Vezika seminalis" ile de komşudur. Sözünü ettiğimiz bu son iki yapı erkek üreme yollarıyla ilgili yapılardır. Arka-taban yüzünün alt ucunda idrar kesesinin boyun bölgesi bulunmaktadır. Üretra, boyun bölgesinde idrar kesesine bağlanmaktadır. İdrar kesesinde birikmiş olan idrar vücut dışına taşıyan bir kanal işlevi görür. İdrar kesesinin boyun bölgesi, simfizis pubisin 3-4 cm. gerisinde yer almaktadır. İdrar kesesinin üst yüzü üçgen biçimindedir ve gerek erkekte gerekse de kadında tümüyle periton zarı ile örtülmüştür. Üst yüzün arka bölümü, yalnız kadında uterusun (rahim) ön yüzüyle komşudur. İdrar kesesinin ön-alt-yan yüzleri hemen önde bulunan pubisten, "Pubis arkası yağ dokusu" ile ayrılmışlardır.

   İdrar Kesesi Ameliyatı

   İdrar Kesesi Ameliyatı

   Çok uzun süreyle sonda kullanmak, idrar boşaltma kanalında yaralanmalar ve kalıcı tahribat yaratabilir. Bu durumda bir ameliyat ile idrar kesesinin doğrudan karın duvarına birleştirilmesi sağlanarak, idrar boşaltımının doğrudan sağlanması gerekebilir. Zor olmayan bir işlemdir. Zorunluluk doğduğunda başvurulmaktadır. Titreme olarak adlandırılabilecek olan Tremor zor tedavi edilen bir durumdur. Ellerde ya da gövdede (Hatta bazen başta ya da çene de) ortaya çıkan titremeler (Tremor) şeklindeki belirtinin tedavisi zordur.

   Bu amaçla bazı ilaçlar kullanılır, Propranol (Piyasa adı Dideral) Aslında beta bloker denilen cinste bir ilaç olduğundan, tansiyon ve kalp hastalıklarında kullanılırsa da bir çok farklı nedenle oluşan tremor üzerinde de yeterli yarar sağlayabilir. 40 miligramlık hap şekli vardır. Tansiyon düşürücü etkisi olduğundan bazı kişiler bu ilaçtan rahatsızlık duymaktadırlar. Böyle bir tahammülsüzlük varsa ilacı az miktarda başlayıp yavaş yavaş arttırmak yararlı olabilir. Düzenli kullanılmazsa bile, çok gerekli olduğu sırada alınabilir. Ağızdan alındıktan sonra ortalama 40 dakika sonra etkisi en fazla ortaya çıkar ve birkaç saat içinde kaybolur. Bunun için, heyecanlanmanın ve bu yüzden titremelerin artacağı düşünülen bazı özel durumların 1 saat kadar öncesinde alınması önerilir.

   Clonazepam, beyni etkileyerek kişide sakinleştirici bir etki sağlayan bu ilaç aslında bir Sara (Epilepsi) ilacıdır. Hap, iğne ve damla şekli vardır. Tremor tedavisinde de kullanılabilir. Ancak bağımlılık yapıcı özelliğe sahip olduğundan "Yeşil reçete"yle verilir ve kullanımı pek önerilmez. Primidon, aslında bu da bir Sara (Epilepsi) ilacıdır. 250 miligramlık hap şekli vardır. Bazı olgularda yararı olmaktadır. Ancak özellikle sersemlik ve halsizlik gibi yan etkilerine bazı kişiler dayanamamaktadır. Küçük miktar ilaç içeren hap formu olmadığından, tabletin bölünmesi ile sekizde biri gibi çok az ilaç miktarları ile başlayarak, alıştıkça arttırmak denenebilir.

   İdrar Kesesi Ameliyat Sonrası

   Ameliyat sonrası mutlaka ağrılarınız olacaktır. Bunun için ağrı kesici kullanabilirsiniz. Zararı vardır diye kullanmamazlık yapmayın. Çünkü bu ağrının verdiği stresin de zararları vardır. Boşuna ağrı çekmeyin. Ameliyat sonrası dikişler herhangi bir problem yok ise 5 ila 10 gün içinde alınır. Bölge bölge dikiş alım günleri farklıdır. Ameliyattan sonra yara iyileşmesinin daha hızlı olması için, 48 saatten sonra yaralar açık bırakılır]]> İdrar https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar.html Sun, 25 Nov 2018 21:45:29 +0000 İdrar, böbreklerden ürinasyon yöntemiyle salgılanan ve üretra aracılığıyla boşaltılan çoğu zaman steril durumda, vücudun yan ürünü olan bir sıvıdır. Asidik olmayan bu sıvı, çözeltilerini barındıran memeli canlı İdrar, böbreklerden ürinasyon yöntemiyle salgılanan ve üretra aracılığıyla boşaltılan çoğu zaman steril durumda, vücudun yan ürünü olan bir sıvıdır. Asidik olmayan bu sıvı, çözeltilerini barındıran memeli canlıların vücutlarındaki sıvının içeriğindeki mineral, inorganik ve benzeri maddelerin dengesini sağlamak amacıyla idrar torbasından dışarıya çoğunlukla cinsel organlar yardımıyla atılır. İdrarın meydana gelmesi, vücutta mineral ve diğer maddelerin dengesinin sağlanmasına yardımcıdır. Vücutta olması gerekenden fazla bulunan ve ya vücuda zararlı olan maddeler idrar yolu ile dışarı çıkarılır. İdrar, içinde erimiş ve ya süspansiyon halinde bulunan bir çok maddeyi uzaklaştırır. Ayrıca idrarın pH değeri 5.0 – 8.0 arasındadır.


   İdrar, dışkı ile birlikte iki temel boşaltım maddesinden biridir ve oluşumu ise şu şekildedir;

   • Kan, böbrek atar damarlarıyla böbreklere ulaşır. Kandaki zararlı maddeler ile yararlı maddeler nefronlardan geçer. 
   • Süzülme esnasında kan içindeki yararlı maddeler nefronlarda geri emilir ve tekrar kana aktarılır. 
   • Süzülerek temizlenen bu kan, böbrek toplar damarı aracılığıyla böbreklerden çıkar. 
   • Süzülme işleminin ardından kalan tuz ile suyun fazlası ile üre, idrarı meydana getirir.
   • Üretilen idrar, üreter yardımıyla idrar kesesine aktarılır ve burada toplanır.
   • İdrar, üretra aracılığıyla vücuttan dışarıya atılır.

   Ek olarak böbrekler 10-20 dakikada bir vücudumuzdaki kanı süzer. Bu işlem günde 100-150 defa tekrarlanır. Bir günde yaklaşık 500 litre kan böbreklerimiz aracılığıyla süzülerek 1,5 litre idrar üretilir. Bu da bir insanın hayatı boyunca ortalama 45 000 litre idrar ürettiği anlamına gelir. 

   İdrarın oluşumuna ve boşaltımına yardım eden böbrek ve idrar yolu ile ilgili çeşitli hastalıklar da mevcuttur. Bu hastalıklar genel olarak böbrek ve idrar yollarının gelişme bozukluklarına bağlı anomalileri, iltihaplanmaları , kistleri, iyi ve kötü huylu tümörleri kapsar.

   İdrar
   Böbrek ağrısı: Böbrek ağrısının nedenleri farklılık gösterebilir. Bunlar içinde; böbrek taşı, böbreklerden idrar akışının tıkanıklık sebebiyle düzensizliği, böbrek uru, böbreklerden çıkan zehirli atıkları mesaneye aktaran borularda taş, ur ve ya kan pıhtısı, böbrek apsesi olabilir. Ağrılar esnasında terleme ve kusma da görülebilir.

   Böbrek taşı: İdrarda bulunan oksalat billurlarının oluşturduğu böbrek taşları, kum tanesi boyutunda olabildiği gibi pinpon topu büyüklüğünde de olabilir. Ufak taşlar böbrekten kolaylıkla atılabilir. Büyükler ise böbreklerden mesaneye ilerlerken şiddetli ağrılara sebep olurlar. Göğsün yukarı ve ön kısmında, kaburgaların altında, ani ve şiddetli ağrı sezilir. Terlemeye ve kusmaya da rastlanabilir. İdrarın rengi bulanık ve ara sıra kanlıdır.

   İdrar torbası iltihabı: İdrar torbasının bakteri ve virüsler nedeniyle iltihaplandırılması sonucu meydana gelen bu hastalığa, tıp dilinde sistit adı verilir. Hastanın karın bölgesinin alt kısmında ve bacak aralarında ağrı mevcuttur. Giderek idrar yapma ihtiyacı artar. İdrar yaptıktan sonra da mesanede ve ya penisin ucunda şiddetli ağrı sezilir. Bazı durumlarda idrar yollarında yanma ve kanlı idrar da görülebilmektedir. Ağrıları bastırmak için, karına sıcak su torbası yerleştirilir.

   İdrar tutukluğu: Mesane dolu olmasına rağmen idrar yapılamaz. Karnın alt kısmı gerginleşmiştir. Bastırılınca ağrı sezilir. Tıp dilinde akut retansiyonismi verilen bu durumun nedenleri farklılık göstermektedir. Örneğin, böbreklerde taş, prostat büyümesi, idrar yollarının doğuştan kusurlu olması, fazla miktarda alkol tüketmek, mesane felci, bel soğukluğu, sinir hastalıkları ve ya üşütmek idrar tutukluğuna sebep olabilir. İlk önlem olarak hasta karnının üzerine içinde sıcak su olan bir şişe yerleştirilir. Sıcak su ile banyo ya]]> İdrar Kesesi https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-kesesi.html Mon, 26 Nov 2018 17:40:24 +0000 İdrar kesesi, kaba tabiriyle vücutta idrarın dışarı atılmadan önce biriktirildiği yerdir. Memeli hayvanlarda ve insanlarda en gelişmiş haliyle bulunan idrar kesesi; var olan calılarda boşaltım sisteminin en önemli elemanlarından İdrar kesesi, kaba tabiriyle vücutta idrarın dışarı atılmadan önce biriktirildiği yerdir. Memeli hayvanlarda ve insanlarda en gelişmiş haliyle bulunan idrar kesesi; var olan calılarda boşaltım sisteminin en önemli elemanlarından biridir. İdrar kesesinin tam olarak işlevini yerine getirmemesi halinde canlıda ya boşaltım sorunları baş gösterir. Ya da vücuttan atılması gereken zehirli maddeler kana karışarak canlıya ölüme vardıracak ölçüde zarar verir. İdrar kesesinin işlevini tam olarak anlamak ve boşaltım sisteminin diğer elemanlarıyla olan koordinasyonunu kavramak için boşaltım sistemine kısaca göz atalım:

   İnsanda boşaltım sistemi
   Boşaltım sistemi, yemeklerden veya dışarıdan gelen çeşitli maddeler vücuda faydalı olacak şekilde sindirildikten sonra geri kalan yararsız veya zehirli maddelerin vücuttan atımı açısından belki de en önemli sistemdir. Boşaltım sisteminin herhangi bir aksaklık göstermesi halinde atıkların dışarı atılamaması, vücutta zehirli madde birikmesi gibi sorunlar baş gösterecektir. Bugün etrafımızda veya yakınlarımızda gördüğümüz böbrek hastalığı olan insanlar, diyalize girmek zorunda olanlar, vs. rahatsızlığı bulunan insanların birçoğu; boşaltım sistemindeki sorunlardan ötürü bu rahatsızlıkları yaşamaktadır.
   İdrar Kesesi
   Boşaltım sisteminin temel olarak dört elemanı vardır: Böbrekler, üreter, idrar kesesi, üretra

   Böbrekler: Boşaltım işleminin ilk olarka başladığı organlardır diyebiliriz. Vücutta böbrekler çift olarak bulunur. İnsanda ortalama olarak alt karın bölgesinin tam arkasında, vücudun iki yanındadır. Biçimleri fasulyeye benzer. Böbreğin temel görevine gelecek olursak; vücuttan gelen kirli kandan üre başta olmak üzere çeşitli atıkları arıtır ve bunu su yardımıyla idrar kesesine iletir. Yani boşaltım sisteminde üreter, üretra, idrar kesesinin aksine; kanın temizlenmesinden tamamıyla sorumlu olan eleman böbrektir. Böbreğin işlevinde meydana gelecek bir aksaklık, kanın tam olarak temizlenememesine, bu da çeşitli rahatsızlıklara neden olacaktır.

   Üreter: Boşaltım sistemindeki görevi tamamen iletimdir. Böbreklerde gerekli işlemlerden geçtikten sonra süzülen atıklar üreterler yardımıyla idrar kesesine iletilir ve burada biriktirilir. Üreterler, böbreklerle idrar kesesinin arasında sağlıklı bir bağlantının olması ve atık maddelerin vücuda karışmadan boşaltım yolunda ilerleyebilmesi açısından önemli elemanlardır. Üreterlerden kaynaklanan bir rahatsızlık pek sık görülmez, çünkü yapısı kas liflerinden oluşur. Fakat buna rağmen iletim görevini düzgün bir şekilde yerine getirmesi son derece önemlidir.

   İdrar kesesi: Boşaltım sisteminin bir diğer önemli elemanı idrar kesesine gelecek olursak; böbreklerden süzülen ve üreterler aracılığıyla iletimi sağlanan idrarın, vücuttan atılana kadar tutulduğu kısımdır. Bir bakıma vücudun atık deposudur. Gerçek hayatta kimyasal, nükleer vs. atıkların doğaya karışması halinde ne boyutlarda zararlar verebileceğini düşünürsek, vücutta da idrar kesesinin bir zarar görmesi ve içindeki atıkların vücuda karışması halinde ne gibi sonuçlara sebep olacağı tahmin edilebilir. İdrar kesesinin en belirgin özelliği esnek; genişleyebilen veya büzülebilen yapısıdır. Bu özelliğinin gereği olarak, tıpkı üreterler gibi kas liflerinden oluşur. İdrar kesesinden kaynaklanabilecek rahatsızlıkların başında idrar kesesi çeperlerinin bir zarar görmesi veya idrar kesesinin patlaması gelir. Yukarıda da bahsedildiği gibi; idrar kesesinin çeperlerinin zarar görmesi; kanın da zehirli maddelerden izole edilmesine zarar verir. Damarlarımızda da üre, ürik asit, vs. atıkları barındıran kan dolaşmaya başlar. Bir diğer durum; idrar kesesinin patlaması ise genelde idrarın aşırı uzun süre tutulmasından kaynaklanır. İdrar kesesinde biriken atıkların, yani idrarın doluluk oranına göre bu çeperlerdeki kaslar gerilir, idrar kesesi genişler. Eğer idrar]]> İdrar Söktürücü https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-sokturucu.html Tue, 27 Nov 2018 00:22:39 +0000 İdrar söktürücü, idrar söktürücü olarak kullanılan ürünler idrara çıkma sayısını arttırmaya yardımcı olur. İlaç olarak kullanılan idrar söktürücüler diüretik olarak adlandırılır. Diüretik ilaçlarının farklı İdrar söktürücü, idrar söktürücü olarak kullanılan ürünler idrara çıkma sayısını arttırmaya yardımcı olur. İlaç olarak kullanılan idrar söktürücüler diüretik olarak adlandırılır. Diüretik ilaçlarının farklı kategorileri vardır. İdrar söktürücü olarak ilaçların haricinde farklı şifalı bitkilerden de yararlanılabilir. Çay olarak hazırlanan bitkiler evde doğal idrar söktürücü olarak kullanılabilir. 
    
   İdrar söktürücü olarak kullanılan bitkiler vücudun tuttuğu fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olur. İdrar sorunu ilaç kullanılacak kadar ciddi değilse hafif sorunlarda doğal bitkilerden yardım alınabilir. 

   İdrar Söktürücü Olarak Kullanılan Bitkiler Nelerdir

   İdrar söktürmek için kullanılacak bitkilerin seçimi kişinin sağlık sorunları göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Her bitki her bünye için uygun olmayabilir. Mide problemi olanlar ve düzenli ilaç kullananlar idrar söktürücü bitki kullanmak için mutlaka bir doktora danışmalıdır.

   Sebzeler: Özellikle yeşil yapraklı sebzeler lif yönünden zengin bir içeriğe sahip olduğu için vücuttaki fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olur. Yeşil yapraklı sebzelerin çoğunluğu sodyum etkisini azaltıcı magnezyum ve potasyum barındırır. 
   İdrar Söktürücü
   İdrar Söktürücü Olarak Kullanılabilecek Sebzeler
   • Brüksel lahanası
   • Tere 
   • Turp
   • Pancar
   • Kuşkonmaz
   • Enginar
   • Havuç
   • Soğan
   • Patlıcan
   • Kabak, Salatalık
   • Sarımsak
   • Kereviz
   • Domates olarak sıralanabilir.
   Meyveler: Çoğu meyve sindirimi hızlandırarak vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Vitamin, mineral, su, lif  ve enzim yönünden zengin içeriğe sahip olan meyveler vücutta tutulan fazla suyun dışarı atılmasında etkili rol oynar.

   İdrar Söktürücü Olarak Kullanılabilecek Meyveler
   • Karpuz
   • Ananas
   • Kızılcık
   • İncir 
   • Elma
   • Greyfurt
   • Üzüm
   • Kavun
   • Limon
   • Kuş üzümü
   • Muz
   • Ahududu
   • Şeftali
   • Armut olarak sıralanabilir.
   İdrar Söktürücü Olarak Kullanılabilecek Diğer Yiyecek Ve İçecekler

   Maydanoz sindirim problemi yaşayan ve su tutanlar için yararlı bir bitkidir. Maydanoz çiğ tüketilebileceği gibi çay olarak da tüketilebilir. Yine zencefil idrar söktürücü olarak kullanılabilecek etkili bir bitkidir. 
    
   Vücudun Su Tutmaması İçin
    
   Vücudun su tutmasını engellemek için atılabilecek ilk adım günlük tuz tüketimiz azaltmaktır. Tuzun suyu çekme ve idrar ile dışarı atılmasını önleme gibi bir etkisi vardır. İdrar sorunu yaşayan kişilerin günlük beslenme programına dikkat etmesi gerekir. Beslenme listesine idrar söktürücü özelliği olan gıdalar eklenerek sorun çözümlenebilir. 
   ]]>
   İdrar Kültürü https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-kulturu.html Tue, 27 Nov 2018 06:42:31 +0000 İdrar kültürü, idrar yollarında iltihaplanmaya ve enfeksiyona neden olan mikrobun belirlenmesini sağlamaktadır. Kadın ve erkekte farklı yollarla idrar kültürü örneği alınmaktadır.   İdrar Kültürü İçin İdrar kültürü, idrar yollarında iltihaplanmaya ve enfeksiyona neden olan mikrobun belirlenmesini sağlamaktadır. Kadın ve erkekte farklı yollarla idrar kültürü örneği alınmaktadır.  

   İdrar Kültürü İçin İdrar Örneği Kadın Ve Erkeklerde Nasıl Alınmaktadır

   Erkeklerde kamışın ucu(penis bölgesi) işleme başlamadan önce su ve sabunla temizlenerek steril bezle kurulanmaktadır. Sabah kalktıktan hemen sonra üç steril kaba ard arda idrar alınmaktadır. Dolan kapların ağzı hemen kapatılmaktadır.

   Kadınlarsa ise hijyenik ve eldeki mikropların vajina bölgesine geçmemesi için su ve sabunla iyice yıkanmalıdır. Elinizde vajina bölgesinde dölyolunun ağzındaki dudakları aralayarak bu bölgeyi gazlı bezle aşağıdan yukarı doğru dikkatli bir şekilde silmelisiniz. Temizlik işlemi çok önemli olduğundan gazlı bezi sürekli değiştirerek en az 4-5 kez tekrarlanmalıdır. Temizlik işleminden sonra dölyolunun ağzını aralık tutarak az miktarda idrarı steril plastik bir kaba alın. İdrar kabı sıçramaması için vücuda ve giysilere değmeyecek şekilde tutulmalıdır. Bu yolla iki ayrı kaba aynı şekilde idrar örneği alın. İdrar alma işlemini gerçekleştirdikten sonra 3 kabın da ağzını sıkı sıkı hava almayacak şekilde kapatın.

   İdrar Kültürü

   İdrar Kültüründe Neden 3 Ayrı Kap Kullanılmaktadır

   Birinci kapta alınan idrar örneği erkeklerde prostat gibi idrar yollarının vücut yüzeyinin açıldığı noktaya yakın organlardan geldiği kabul edilmektedir. İkinci kapta idrar kesesinden gelen idrar bulunmaktadır. İdrar kültürü için ikinci kap daha uygun olmaktadır. Böbrek havuzu ve idrar boruları gibi üst idrar yollarında oluşabilecek hastalıklarla ilgili detaylı bilgi veren üçüncü kaptaki idrar içeriğindeki bileşenlerin belirlenmesi amacıyla alınmaktadır.

   İdrar Kültürü Alınırken Kişilere Göre Değişik Metot Uygulanmakta Mıdır

   Bazı durumlarda idrar örneği alınırken özel yöntemler kullanılmaktadır. Küçük çocuklarda ve süt çocuklarında cinsel organın erişkinlerde olduğu gibi hijyenik bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Küçük çocuk birileri yardımıyla havaya kaldırılarak karnı aşağıya gelecek biçimde tutulur. Steril kap idrarın alına bileceği uygun şekilde yerleştirilir. Bacakları ve kolları bükülü olarak kasıklarının arasındaki bölgede tutulur ve sırtı sıvazlanarak idrar yapması sağlanır.

   Yatalak olan hastalarda idrar kültürü için idrar örneği alınırken, hasta yatağının yanına yerleştirilen torba ve hortum yardımıyla idrar alınabilmektedir. Yeni doğum yapan kadınlarda ve bilinci yerinde olmayan hastalarda doğrudan idrar kesesine yerleştirilen bir sonda aracılığıyla idrar örneği alınmaktadır.

   Eğer idrar örneği alındıktan sonra hemen kültür yapılmayacaksa, idrar hemen buzdolabına konarak en fazla 24 saat arayla bekletilmelidir.

   İdrar Kültürü Sonucunun Pozitif Çıkması Ne Demektir

   Hijyenik şartlarda alınmış idrar örneklerinde yapılan idrar kültürü sonucu pozitif çıktığında, herhangi bir hastalığı olan sağlıklı bireylerde bile idrarın tamamı steril olmamaktadır. Vücuttaki bakteri idrar yoluyla atıldığından tamamen mikropsuz olduğu söylenememektedir. İncelenen idrarın militresinde 100.000 ya da daha fazla bakteri tespit edilirse idrar yolu enfeksiyonu şikâyetleri olan bireyde idrar kültürünün pozitif olduğu söylenebilmektedir. İdrar yollarından şikâyeti olduğunu söyleyen kişilerin idrarında beyaz küreler bulunduğu takdirde idrar mikroplarından biri mililitrede 100 koloni üremeye sahip olabilmektedir ve idrar kültürü test sonucu pozitif olarak değerlendirilmektedir. Testin pozitif olması durumu sorumlu bakterinin ve bu bakterinin duyarlı olduğu antibiyotik ve idrar yolu dezenfektanlarının belirlenmesi sağlanmaktadır.

   ]]>
   İdrar Yaparken Yanma https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yaparken-yanma.html Tue, 27 Nov 2018 22:15:23 +0000 İdrar yaparken yanma, şeklinde ortaya çıkan idrar yollarındaki iltihaplanma olan sistit, kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. İhmal edildiğinde kronikleşen, böbrekler ve mesanede kalıcı hasarlara yol açabilen İdrar yaparken yanma, şeklinde ortaya çıkan idrar yollarındaki iltihaplanma olan sistit, kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. İhmal edildiğinde kronikleşen, böbrekler ve mesanede kalıcı hasarlara yol açabilen bir sorundur.Kadınlar anatomik yapısal farlılıklar nedeniyle, erkeklere göre bu rahatsızlığa daha fazla yakalanır. Çünkü üretra kadınlarda daha kısadır. Araştırmalara göre her beş kadından biri, yaşamında bir kez olsun sistit olmaktadır.

   Sistit sebepleri nedir

   Normal olarak bakteriler, anüs bölgesinde ve üreme organlarında yaşarlar. Bazı hallerde bakteriler alt idrar yollarını aşıp, mesaneye kadar ulaşır. Mesaneye yerleşmiş olan bakteriler, idrar ile dışarıya atılır. Fakat mesaneye fazla sayıda bakterinin ulaşması halinde, bu şekilde atılarak temizlenemezler. İlerde böbreklerde iltihaplanmaya kadar sebep olabilirler. Genital temizliğin az olması halinde, cinsel birleşmelerde, idrarı uzun süre tutma halinde, idrar yollarının kısalmasına neden olan hastalıklarda ve menopoz dönemindeki östrojen seviyesindeki düşmeler nedeniyle oluşabilir. Çok nadir durumlarda sistite sebep olan bakteriler, böbrekler ve idrar yolu aracığıyla yukarıdan aşağıya doğru gelerek ya da yakın dokularda oluşan enfeksiyonlarda lenf kanalları yoluyla mesane bölgesine ulaşır. Sistite sebep olan bakterilerin içinde, en sık rastlanan escherichia coli mikroorganizmasıdır. Kadınlarda hamilelik dönemi, şeker hastalığı olanlar, yaşlılık ve mesanenin tam olarak boşaltılamaması da sistit sebepleri arasında sayılabilir.

   İdrar Yaparken Yanma
   Sistit belirtileri nedir
   • İdrar yaparken yanma ve sızlama hissedilmesi.
   • Çok sık idrara çıkmak.
   • Hissedilen ağrının kasık bölgesine ve makata kadar yayılması.
   • Ateş ve terleme olması.
   • Yorgunluk hissetmek.
   • Kusma ve bulantı şikayetleri.
   • İdrarın kötü kokulu olması ve bulanık olması.
   • Cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması.
   Sistit tanısı nasıl konur

   Hastanın şikayetleri ve yapılacak testler yardımıyla, rahatlıkla teşhis konulmaktadır. Kişiye idrar analizi, üretra ve mesanenin bir alet yardımıyla gözlenmesi, damar içi röntgen çekilmesi ile kesin tanı konulmaktadır. Bu tetkiklerin yapılması enfeksiyona neden olan faktörlerin belirlenmesine yardımcı olur. Bakterinin tanımlanması için, idrar kültürü yapılabilir. Bu rahatsızlık erken ve uygun şekilde tedavi edildiğinde, kolaylıkla geçecektir. Tedavi edilmediğinde, kronikleşerek hastayı zayıf bir hale getirir.

   Sistit tedavisi nasıl yapılır

   Bu rahatsızlık kısa süreli antibiyotik tedavisi uygulanarak, tedavi edilebilir. Tedaviden önce alınan idrar kültürüne dayanarak, uygun ve etkili antibiyotikler kullanılmalıdır. Hastalık kronik bir hale geldiyse, tedavi süresi daha uzun olabilir.

   Sistitten korunma yolları nedir
   • Tuvalette temizliğin önden arkaya doğru yapılması gerekir. Bu vajinal ve rektal bölgelerin bakterilerden uzak tutulmasına ve idrar yollarına bakterilerin girmesine engel olur.
   • İdrarın sıkça yapılması, tutulmaması gerekir. Bu şekilde mesanede olan bakteriler dışarıya atılabilir.
   • Cinsel ilişki sonrasında, on dakika içinde idrar yapılmalıdır.
   • Cinsel ilişkide kayganlığın sağlanması, üretranın zarar görmesini engelleyecektir.
   • Gün içinde yeterince sıvı alınmalıdır. Bu bakterilerin idrarla atılmasına yardımcı olacaktır.
   • Alkol, çay ve kahve gibi içecekleri az içmelisiniz. Bunların mesanede irrite etkileri olabilir.
   • Genital bölgenin nemli kalmamasına dikkat edilmelidir. İç çamaşırı seçiminde naylon ve sıkı olanlar tercih edilmemelidir. İç çamaşırlarının her gün değiştirilmesi ve pamuklu olanların tercih edilmesi gerekir.
   • Menopoz sonrasında östrojen kremleri]]> İdrar Torbası Sarkması https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-torbasi-sarkmasi.html Wed, 28 Nov 2018 13:12:04 +0000 İdrar torbası sarkması, vajina ön duvarıyla komşu olan idrar torbasının vajina içinde bombe yapmasıdır. Bu özellikle hapşırma, öksürme, ağır kaldırma gibi karın bölgesindeki iç basıncı arttıran hallerde, hastanın b İdrar torbası sarkması, vajina ön duvarıyla komşu olan idrar torbasının vajina içinde bombe yapmasıdır. Bu özellikle hapşırma, öksürme, ağır kaldırma gibi karın bölgesindeki iç basıncı arttıran hallerde, hastanın bunu eliyle hissetmesine sebep olur. Bazı hallerde buna idrar kaçırma şikayetleri eklenir. İdrar kaçırma sadece aksırma, öksürme ve ıkınma halinde ortaya çıkar. Sarkma şiddetlendikçe cinsel ilişkide, gülme sırasında ya da ayakta durma gibi hallerde bile idrar kaçırma görülür. Tıp dilinde sistosel olarak adlandırılan ve kadınlarda daha fazla görülen bir rahatsızlık olarak bilinir. Vajina ön duvarının idrar torbasına destek vermemesine bağlı olarak gelişme gösterir. Bu durum kadınlarda genellikle menopoz sonrasında görülmektedir. Bunun sebebi bu dönemde kadınlık hormonu olan östrojen salgısındaki azalmayla kalça tabanında olan kaslarda zayıflama olmasıdır.

    Vajina ön duvarının esnekliğini kaybetme sebepleri nedir

    • Kadınların çok sayıda doğum yapmaları nedeniyle, kaslarda ve bağlarda gevşemeye sebep olur. 
    • Doğumda fazla kilolu iri bebek dünyaya getirmek.
    • Doğumun çok zor olması.
    • Sigara kullanmak.
    • Bronşit, astım gibi akciğer hastalıklarına yakalanmak.
    • Uzun süre kabızlık çekilmesi.
    • Obezite sorunları yaşamak.
    • Doku zayıflıkları
    • Öksürüğün sürekli tekrarlayıcı özellikte olması.
    • Yaşın ilerlemesi nedeniyle.
    • Rahim alınma ameliyatı geçirmiş olan kadınlarda.
    İdrar Torbası Sarkmasıİdrar torbası sarkmasının belirtileri nedir
    • Çok sık idrara çıkmak.
    • Gülerken, cinsel ilişki sırasında idrar kaçırma, ilerleyen dönemde idrarı hiç tutamamak.
    • İdrar yaparken zorlanmak.
    • Devamlı idrara çıkma hissi duymak.
    • İdrarı tam olarak boşaltamamak.
    • Vajinadan doku sarkması olması.
    • Ikınma ve zorlanma durumunda, vajinanın aşağıya inmesi.
    İdrar torbası sarkması nasıl tedavi edilir

    Hastaların kilo vermesi ve sigara kullanımını terk etmesi faydalı bir hareket olacaktır. Özel bir egzersiz programı olan Kegel egzersiz hareketlerinin yapılması, kasların güçlendirilmesini sağlayabilir. Hastalarda tekrarlayan öksürük olması halinde bunun zorlanmaya sebep olacağı düşünülerek, tedavisi yapılmalıdır. Menopoz sonrasında krem ya da tablet şeklinde östrojen kullanılmalıdır. Bu kalça tabanındaki kasların güçlenmesine yardımcı olur. Mesane sarmasında pesser adındaki aparatın takılması, belirtileri azaltabilir. Rahatsızlığın hafif durumlarında cerrahi müdahale gerekmemesine rağmen, ilerleyen vakalarda ameliyat tercih edilmelidir. Yarım saat kadar süren ameliyat, sorunun çözülmesinde % 95 oranında etkili olmaktadır. Herhangi bir iz olmadan cerrahi müdahale yapılabilmektedir. Müdahale vajina içinden yapılmaktadır.
    ]]>
    İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yanmasina-ne-iyi-gelir.html Wed, 28 Nov 2018 20:21:25 +0000 İdrar yanmasına ne iyi gelir İdrar yanma tedavisinde doktorlar daha çok antibiyotik tedavisini uygun görmektedir. İdrar yolunda oluşan iltihabı kurutmak için en etkili yöntem antibiyotik tedavisidir. Tedaviyi başlatmadan evvel idrar İdrar yanmasına ne iyi gelir İdrar yanma tedavisinde doktorlar daha çok antibiyotik tedavisini uygun görmektedir. İdrar yolunda oluşan iltihabı kurutmak için en etkili yöntem antibiyotik tedavisidir. Tedaviyi başlatmadan evvel idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alınarak sonuçlarına göre uygun antibiyotikler reçete edilir. İdrar yanması antibiyotik haricinde şifalı bitkiler kullanılarak da giderilebilir. 
     
    İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir
     
    Yaban Mersini Ve Çay Üzümü: Yaban mersini ve çay üzümünün bakterilerin mesane duvarına tutunmasını önleyici bir etkisi vardır. Bu bitkiler idrar söktürücü ve antibiyotik olarak kullanılmaktadır. Her iki bitkinin de vücutta su tutunmasına karşı önleyici bir etkisi vardır. Yaban mersini çay olarak hazırlanmalı ve gün içinde 2-3 su bardağı kadar tüketilmelidir. Yaban mersini acı bir tada sahip olduğu için bal ile tatlandırılarak içilmesinde yarar vardır. Aynı zamanda her iki bitki karıştırılarak çay olarak tüketilebilir.

    İdrar Yanmasına Ne İyi GelirSebze Suları: Maydanoz, havuç, salatalık gibi sebzelerin suyunu tüketerek idrar yanmasına çözüm bulunabilir. Özellikle maydanoz idrar söktürücü olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

    Huş: Huş ağacının yaprakları idrar söktürücü olarak kullanıldığı gibi idrar yanmasında da kullanılabilir. Aynı zamanda huş ağacının yaprakları böbreklerde oluşan iltihabın giderilmesi için de kullanılmaktadır. 2-3 su bardağı suya yarım avuç  huş ağacı kabuğu eklenerek çay olarak hazırlanabilir. 

    Hatmi Çiçeği: 2 tatlı kaşığı hatmi çiçeği 5 su bardağı suya eklenerek 1 gün kadar bekletilir. Bekleyen karışımdan ertesi gün içilir. Bu karışım idrar yanmasına iyi gelir.

    Ekinizya ve Altınmühür: Bu iki bitki ayrı ayrı kullanılabileceği gibi bir arada da kullanılabilir. 

    Lahana: Lahana kaynar suda haşlandıktan sonra süzülerek yemeklerden önce bir bardak içilirse idrar yanmasına iyi gelir.

    Karpuz: Karpuz suyu içerek idrar yanması hafifletilebilir.
    ]]>
    İdrar Kaçırma https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-kacirma.html Thu, 29 Nov 2018 07:36:21 +0000 İdrar kaçırma, mesane kontrolünün kaybedilmesiyle, idrarın istem dışında damlalar yoluyla ya da daha yoğun olarak kaçırılmasıdır. Kadınların yaşamlarındaki herhangi bir döneminde başlayabilen sorun, bazı hallerde doğu İdrar kaçırma, mesane kontrolünün kaybedilmesiyle, idrarın istem dışında damlalar yoluyla ya da daha yoğun olarak kaçırılmasıdır. Kadınların yaşamlarındaki herhangi bir döneminde başlayabilen sorun, bazı hallerde doğum, menopoz veya gebelik sonrasında başlayabilir. Erkekler bu konuda kadınlara oranla daha şanslı sayılmaktadır. Onların gebelik, doğum gibi yapıyı bozabilecek durumlar yaşamaması ve kaslarının daha sağlam olması nedeniyle, bu sorunu daha az yaşarlar. Bu sorunu yaşayan erkekler, bundan kadınlardan daha fazla etkilenirler. Bu sebeple rahatsızlık oluştuğunda, tedavi için doktora gitmeyi ihmal etmezler. İrade dışında idrarın akması, genellikle idrar yollarından dolayı oluşmakta, üriner fistül hallerinde ise kalın bağırsak, kadın cinsel organı ve cilt yoluyla olabilir. Hastanın kadın yada erkek olmasına göre, yaşına göre farklı idrar kaçırma tipleri, sebepleri ve tedavi yolları bulunmaktadır. İdrar kaçırmanın hafif yaşandığı hallerde ilaçla, ağır durumlarda cerrahi yöntemle tedavi edildiğini düşünmek oldukça yanlıştır. Çünkü her hastaya farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Yani idrar kaçırma tek bir hastalık olarak değerlendirilmemelidir. Bazı durumlarda hastanın yaşam kalitesini bozan, aile, iş ve sosyal durumunu etkileyen rahatsızlık, bazı hallerde ise, bunlara ilave olarak nörolojik veya hormonal bozukluk sonucunda gelişebilir.

    İdrar kaçırma şekilleri nedir

    Normalde idrar torbasında 200-250 cc idrar biriktiğinde, herkes uygun koşullar olduğunda idrarını yapar. İdrar torbasında doğum, sinirlerde ileti bozukluğu ya da ilaçlarla ilgili işlevsel bozukluklar olabilir. Bunlar nörojenik mesane ve anatomik inkontinans olarak ayrılır.
    • Nörojenik idrar kaçırma:  Mesanenin kasılıp, gevşemesini sağlayan sinirlerde bozukluk olduğunda nörojenik mesane olarak adlandırılır. Bu hastalar idrarlarını tutmayı başaramazlar. Acil olarak idrara çıkmak zorunda kalırlar. Tuvalete ulaşamadıklarında, idrarlarını kaçırırlar. Bu durum ürodinami adı verilen bir testle belirlenir. Bunun tedavisi ilaçlarla yapılabilmektedir. Bu tür sinirsel mesanede şeker hastalığı ile idrarı çok tutmayla alakalı olarak, idrar torbasının aşırı şekilde büyüme gösterdiği görülür. Bu durumda kişi bir litreye kadar çıkan idrar birikimini hissetmez. Bu halde kişi idrara çıksa bile, kasların tembelliğinden dolayı mesanedeki idrarın büyük bölümü içeride kalır. Böylece hasta az ve sık idrara çıkmaktan kurtulamaz. Bu durum atonik mesane olarak adlandırılır ve ilaçlarla tedavisi mümkün olmaktadır. Bu guruptaki hastaların bazısında aşırı dolu olan mesaneden hapşırma, öksürme sırasında idrar kaçırma söz konusu olur. Bu durum sinirsel bozukluğa bağlı olan mesaneden kaynaklanır. Bunun da ilaçla tedavisi yapılabilmektedir. Bu tür hastalarda ameliyatın bir faydası olmadığı gibi, sakıncalı da olabilir. 
    • Anatomik idrar kaçırma: Bu tür idrar kaçırma yapısal sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bu durumdaki hastalarda hapşırma, öksürme, ağır kaldırma, bağırma gibi karın içi basınını arttıran eylemlerde idrar kaçırma söz konusu olur. Bunun  nedeni mesanede idrarı taşıyan üretra ile mesane arasındaki kapaktaki bozukluktan kaynaklanmaktadır. Karnın içindeki basınç arttıkça, hasta idrar kaçırmaktadır. Bu kapağı daraltacak ameliyatlar son derece başarılı şekilde yapılmaktadır. Ameliyatlar vajinadan yapılmakta ve yaklaşık olarak yarım saat sürmektedir. Ameliyatta kapağın yakınına hamak görevi gören bir bant yerleştirilir. Hamağın iki tarafı kalçanın iki yanındaki kaslara ve kemiklere yapıştırılır. Bu genellikle yaşam boyu idrar torbasının sarkmasını önler ve mesane boyunu daralttığından öksürme ya da hapşırma gibi eylemlerde idrar kaçırmaya engel olur. Yaşı ilerleyen kişilerde bile, lokal anestezi ile uygulanabilen bir operasyondur. Bu yöntem hastalarda % 95 oranında başarı sağlamaktadır.
    İdrar Kaçırma

    İdrar kaçırma teşhisi nasıl yapılır

    Hastanın öyküsü dinlenerek, idrar tahlilleri yapılır. Hastan]]> İdrar Kesesi Nedir https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-kesesi-nedir.html Thu, 29 Nov 2018 21:49:29 +0000 İdrar kesesi nedir, idrar kesesi içerisinde idrar biriken bir depo gibidir. İdrar kesesinde çeşitli enfeksiyonlar, hastalıklar, yaralanmalar ve ruhsal sorunlar sebebiyle oluşan rahatsızlıklar kolay yoldan tedavi edilebilir. Vücutt İdrar kesesi nedir, idrar kesesi içerisinde idrar biriken bir depo gibidir. İdrar kesesinde çeşitli enfeksiyonlar, hastalıklar, yaralanmalar ve ruhsal sorunlar sebebiyle oluşan rahatsızlıklar kolay yoldan tedavi edilebilir. Vücutta karnın alt bölümünde, göden bağırsağı ve pubis kemiği arasında yer alır. İçi boş olan organ, kalın duvarlı ve kaslardan oluşan bir yapıya sahiptir. Görünüm itibarıyla ters durmuş piramide benzer. Organın piramit tabanının üstünde ince bağırsaklar bulunur. Kadınlarda bu bölümde rahim yerleşmiştir. 

    İdrar kesesinin çalışma prensibi nedir

    İdrar kesesinin duvarı, içi idrarla doldukça genişleyebilen kas tabakalarına sahiptir. Kesenin boşalması kasların kasılması ve idrarın dışarıya atılmasıyla gerçekleşir. İdrar yapımının olduğu böbreklerden idrar boruları yardımıyla akan idrar, bu kesede birikir. Kesenin dolması sebebiyle içindeki basınçta bir artış olmaz. Kesenin dolmasıyla kaslar genişleyerek, idrara yer açarlar. Fakat bir süre sonra genişlemeye karşı direnç oluşmaya başlar ve kişide idrara çıkma hissi uyanır. Böbreklerden ulaşan idrar boruları, kesenin üst köşelerinden içeriye girer. Keseyle birleştiği yerde idrarın yeniden böbreklere geri dönüşünü engelleyen, tek yönlü biçimde kapakçıklar bulunur. İdrarın keseden çıkması ve idrar yolu olan üretradan geçmesiyle, vücuttan atılması gerçekleşmiş olur. Normal zamanda idrar yolu etrafını saran, büzücü kas sfinkter ile kapalı halde tutulur. İdrarın çıkışı sırasında, bu kas gevşeyerek, idrar yolunun açılmasını sağlar. Bu esnada idrar kesesi de kaslar yardımıyla kasılarak, içindeki idrarı idrar yoluna gönderir. Kadınlarda olan idrar yolu uzunluğu ortalama olarak 2,5 cm olduğundan, kasların enfeksiyonlar, yaşlılık ve diğer etkenler nedeniyle zayıflaması sonucunda, dıştan gelecek bakterilere karşı engel meydana gelmez. Erkeklerde bu mesafe prostat ve penis boyu kadar daha uzun olduğundan, bakteriler kadınlara göre daha zor şartlarda idrar kesesine ulaşabilir.

    İdrar Kesesi Nedir
    İdrar kesesinin hacmi nedir

    Genel kanı olarak kadınların idrar kesesinin daha büyük olduğu düşünülür. Bu kanı doğru değildir. İdrar kesesi genelde aynı hacimlerdedir. Kadınlar idrarlarını daha uzun süre tutabilmektedir. Bunun sebebi ise, boşaltma reflekslerini çok iyi kontrol edebilmelerinden kaynaklanır. Bu bazı kadınlarda daha bariz görülür. Günde sadece bir kez idrara çıksalar bile yeterli gelebilir.

    İdrar kesesi hastalıkları nedir
    • Sistit: İdrar kesesinin iltihaplanmasına sistit adı verilmektedir. Kadınlarda idrar yolunun kısa olmasından dolayı, korunma sağlanmadığından bu sorun onları daha fazla etkisi altına alır. Bu rahatsızlığa makattan idrar kesesine giden bakteriler, vajina enfeksiyonları veya komşu organlarda oluşan iltihaplanmalar sebep olabilir. Bazı hallerde doğum esnasında, cinsel ilişkide, yapılan karın ameliyatı sırasında oluşan idrar yolu yaralanmasında ya da vücut direncinin düşmesi sonucu oluşan enfeksiyonlar sistit sebebi olabilir. Rahatsızlığın belirtileri arasında sık idrara çıkma, idrarda yanma sayılabilir. İdrarın bulanık olması ve içeriğinde kan bulunması hastalığın özellikleri arasında yer alır. İdrar öncesi ve sonrasında karnın üstünde ve sırtta ağrı oluşabilir. Sistit ciddi bir rahatsızlık olmamasına rağmen, verdiği rahatsızlık oldukça fazla olabilir. Antibiyotiklerle kolay bir şekilde tedavi edilebilir. İki hafta sürecek tedavinin ilk günlerinde belirtiler geçmeye başlar.  
    • Böbrek taşları sebebiyle idrar yolunun tıkanması: İdrar yolundan geçemeyen böbrek taşının idrar yolunu tıkaması, kesenin boşalmasına engel olabilir. Birden ortaya çıkan kolik ağrı ile ortaya çıkan durum, zaman geçirmeden tıbbi müdahale gerektirir. Küçük olan taşlar idrar yolundan geçse de, büyük olanlar ameliyatla alınmalıdır.. 
    • Tümörler: İdrar kesesi içinde çoğunluğu selim olan tümörler bu]]> İdrar Kesesinin Görevi https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-kesesinin-gorevi.html Thu, 29 Nov 2018 23:06:32 +0000 İdrar Kesesinin Görevi, İdrar kesesi karın boşluğunun alt kısmında bulunur. İçi boş ve kaslı bir organdır. Görevi vücutta oluşan idrarı biriktirmektedir. İdrar borusu (Üretra), İdrar kesesinden gelen idrarı d İdrar Kesesinin Görevi, İdrar kesesi karın boşluğunun alt kısmında bulunur. İçi boş ve kaslı bir organdır. Görevi vücutta oluşan idrarı biriktirmektedir. İdrar borusu (Üretra), İdrar kesesinden gelen idrarı dışarı atar. Boşaltım sisteminin vücut dengesinin (homeostaz) sağlanmasında çok önemli bir yeri vardır. Böbrekler, üreterler ve idrar kesesinden gelen idrarı dışarı atar.

     Boşaltım sisteminin vücut dengesinin (homeostaz) sağlanmasında çok önemli bir yeri vardır. Böbrekler, üreterler ve idrar kesesinden oluşan boşaltım sistemi, yapım-yıkım sırasında ortaya çıkan atık maddelerin atılımından sorumludur. Vücut işlevlerinin sürekliliği için hücrelerden atık maddelerin atılması gerekir. Katı ve sıvı atıklar, Kan içinde erimiş olarak taşınırlar ve böbreğe ulaştırılarak  süzülürler. Bu atıklar üreterler  yoluyla idrar kesesine geçerek, belli aralıklara sidik olarak  depolanıp, değişik aralıklarla vücuttan atılırlar.

     İdrar Kesesinin Görevi

     Böbrek, Üreter, İdrar Kesesi ve Üretranın Boşaltım Sistemi için Önemi Nedir

     • Böbrekler: Omurgalılarda bulunan fasulye biçiminde 2 tane boşaltım organlarıdır. 10 cm kadar olabilen böbrekler, boşaltım sisteminin bir bölümünü oluştururlar. Bu organlar, başta üre olmak üzere atıkları kandan süzer ve onları su ile birlikte idrar olarak boşaltırlar. Böbrekleri ve böbreklere etki eden hastalıkları inceleyen tıbbi dal nefrolojidir. Nefroloji, adını Yunanca "böbrek" anlamına gelen nephros sözcüğünden alır. Böbrek (ler) ile ilgili anlamında kullanılan renal sözcüğü ise Latince renalis sözcüğünden gelir. Böbreklerin içindeki süzme birimlerine nefron denir. Her böbrekten yaklaşık 1 milyon nefron bulunur.
     • Üreterler: Üreterler, böbrek ile idrar torbası arasında bulunurlar. 25-30 cm uzunluğundai 4-7 mm çapında, kas liflerinden oluşmuş boru şeklinde yapılardır. Böbreklerde oluşan idrar bu ince borucuklar vasıtasıyla idrar kesesine ulaşır. Üreter pars abdominalis ve pars pelvica olmak üzere iki kısımda incelenir. Üreterin üç yerde darlığı vardır. Birinci darlık başlangıç yerinde, ikinci darlık linea terminalis'i çaprazladığı yerde, üçüncü darlık da sidik kesesine girdiği yerdedir (en dar yeri burasıdır).
     • İdrar kesesi: İdrar kesesi yoğun kas liflerinden oluşmuş, idrarın depolandığı, genişleme özelliği bulunan torba biçiminde bir yapıdır. İdrar torbası dolduğunda kesenin duvarı oluşturan kas lifleri gerilerek idrara çıkma hissi uyandırır ve duvarındaki kasların kasılması ile idrar kesesi boşalır. Kadınlarda pelvis boşluğunun tabanında, erkeklerde rektumun önünde ve prostatın üzerindedir.
     • Üretra: İdrarın idrar torbasından alınarak, vücut dışına atıldığı son kanaldır. Kadınlarda 3-4 cm, erkeklerde yaklaşık 10 cm uzunluğundadır.
     ]]>
     İdrar Rengi https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-rengi.html Fri, 30 Nov 2018 17:31:11 +0000 İdrar Rengi, İdrar analizi, çok uzun yıllardır vücuttaki sırları ortaya çıkaran bir yöntemle oluşmuştur. Çünkü vücudunuzdaki sirkülasyon halindeki bir çok madde bakteriler, mantarlar, fazla şeker ve protein gib İdrar Rengi, İdrar analizi, çok uzun yıllardır vücuttaki sırları ortaya çıkaran bir yöntemle oluşmuştur. Çünkü vücudunuzdaki sirkülasyon halindeki bir çok madde bakteriler, mantarlar, fazla şeker ve protein gibi sonunda idrara düşer. İdrar, vücuttaki atıkların atılmasında önemli bir rol oynar. Böbreğin kandan süzdüğü fazla su suda çözünebilen maddeler, idrar yoluyla dışarı atılır. Toksinler ve vücutta birikmesi zararlı birçok madde, vücuttan idrar sayesinde uzaklaştırılır. Böbrekler idrar üretiminden sorumlu organlardır. Böbrekler sürekli kanın filtre edilmesini sağlarlar. Böbrekler kanı filtre ederken su, şeker, amino asitler, vitaminler ve diğer hayati maddelerin kan dolaşımına geri dönmesini sağlar. Bu sürekli filtrasyonun sonunda üre, ürik asit, kreatinin, hormon atıkları ve toksinler gibi atık maddeden kaynaklanmaktadır. Böbrek hastalıklarında bu filtrasyon ve idrarın seçici geri emiliminin evrelerinde bir hata  olduğunda, idrarın bu soluk rengi bazen değişir. Bu bozukluklara bağlı olarak kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri, proteinler ve boyalar gibi maddeler idrar renginde değişimlere neden olur. Bu renk değişikleri tanı koymada önemlidir.

     İdrardaki koku ve renk değişimi, akşam yediklerinizin dokunması gibi basit bir olayın göstergesi olabildiği gibi, enfeksiyon ve kanser gibi çok tehlikeli hastalıkların da göstergesi olabilmektedir. İdrar rengi genellikle vücuttaki bir problemin göstergesidir. Renk bir çok şeyin önemli bir göstergesi olabilir. Tıpta, çoğu zaman normalden sapma herhangi bir renk değişikliği kliniğe yansır.

     İdrar Rengi

     İdrardaki koku ve renk değişimleri ne anlama gelir

     Sağlıklı İdrar Rengi Nasıl Olmalı

     • Parlak sarı veya neon sarı idrar: Vitamin takviyeleri tüketimi, özellikle suda çözünebilen riboflavin veya B2 vitamini içerenler idrar rengini parlak sarıya döndürür. Kendi doğal rengi de sarı olan riboflavinin aşırı alınması idrar rengini değiştirir. Vitaminler ne kadar sağlıklı olsa da aşırı vitamin alımı hipervitaminozis riski taşır.
     • Koyu sarı veya altın rengi idrar: Çok koyu ve konsantre idrar vücudun susuz kaldığını gösterir. Ayrıca çok fazla laksatif alındığının ya da B vitamini kompleksleri içeren besin takviyeleri alındığının bir işareti olabilir.
     • Pembe veya kırmızı idrar: Pembe veya kırmızı idrar korkutucu görünebilir ancak bazı durumlarda değildir. Pancar, böğürtlen gibi besinlerin aşırı tüketiminden sonra görülmesi normaldir. Antibiyotikler ve laksatifler, idrarda kırmızı bir renk tonuna neden olabilen ilaçlardır. Ancak çok önemli  başka bir sebep de idrarda kan varlığıdır. Bu kan idrar yolu enfeksiyonları, benign prostat hiperplazisi, iyi veya kötü huylu tümörlerin bir sonucu olabilir. Kırmızı idrar böbreklerde taş ve kist oluşumunun bir göstergesi de olabilir.
     • Turuncu idrar: Çoğu durumda susuzluk, idrarın aşırı konsantre edilmesine sebep olup turuncu gözükmesini sağlayabilir. Bu durumun suçlusu rifampin, doksorubisin, warfarin, kemoterapide kullanılan ilaçlar ve laksatifler gibi bazı ilaçların tüketimi de olabilir. B kompleks vitaminler ve havuç suyu da turuncu renkli idrardan sorumlu olabilir.
     • Çok açık renk idrar: Çok açık renk idrar, aşırı sıvı tüketiminin işaretidir. Ancak hepatit veya karaciğer sirozu gibi herhangi bir karaciğer hastalığında, diabetes insipidus veya diabetes mellitus'da da açık renk idrar nedeni olabilir. Bunun yanı sıra çok açık renk idrar hamilelik sırasında da gözlenen idrar rengidir.
     • Mavi veya yeşil renkli idrar: Metilen mavisi içeren bazı ilaçlar haricinde boya içeren gıdalar veya tıbbi testlerde kullanılan boyalar normal olarak mavi veya koyu yeşil idrara neden olabilir. Nadir durumlarda bu tür bir idrar, "mavi bebek bezi sendromu" olarak bilinen bir durumun belirtisi olabilir. Daha çok bebek bezinde mavi idrar olan bebeklerde görüldüğün]]> İdrar Mikroskobisi https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-mikroskobisi.html Sat, 01 Dec 2018 06:06:59 +0000 İdrar Mikroskobisi, İdrar kısaca kanın filtrasyon ürünü olarak tanımlar. Diğer bir ifadeyle, böbrekler tarafından salgılanan steril plazma ultrafiltradır. İdrarın % 95'i su, kalan % 5'lik kısmı ise gıda ve metabo İdrar Mikroskobisi, İdrar kısaca kanın filtrasyon ürünü olarak tanımlar. Diğer bir ifadeyle, böbrekler tarafından salgılanan steril plazma ultrafiltradır. İdrarın % 95'i su, kalan % 5'lik kısmı ise gıda ve metabolizma sonucu oluşan artıkları içerir. Bu artıkların analizi adeta böbrek biyopsisi gibi böbrek fonksiyonu hakkında önemli bilgiler verir. İYE'da tanı basit idrar tahlili ve idrar kültürü ile konur. Basit idrar tahlilinde idrar öncelikle gözle daha sonra da daldırma çubukları ile değerlendirilir. Daldırma çubukları ile idrarda nitrit ve lökosit esteraz pozitifliği, idrar mikroskobisinde bakteri ve lökosit görülmesi anlamlıdır. Ancak İYE tanısında idrar kültürü asastır. İdrar kültüründe 100.000 koloni/ml idrar olması tanı koydurucudur.İdrarın başlıca görevleri arasında, vücut sıvı dengesinin korunması, asit-baz dengesinin muhafazası, artık metabolitlerin vücuttan uzaklaştırılması yer almaktadır.

      Tıbbi Laboratuvarlarda günümüzde en sık olarak idrar örnekleri analiz edilmektedir.

      İdrar Analizleri başlıca 3 grup incelemeyi içerir.

      Fiziksel İnceleme; İdrar, miktarı, görünüm, kıvam, renk, koku, dansite (Özgül Ağırlık), pH'sı yönünden analiz eder.

      Kimyasal İnceleme; İdrar Protein, Nitrit, Glikoz, Bilirubin, Ürobilinojen, Keton Cisimcikleri yönünden rutin olarak analiz eder. Bunların dışında özel durumlarda (meslek hastalıkları, metabolik hastalıklar gibi) oklazat, sitrat, fenol, hippürik asit, TCA, ağır metaller (Pb, Hg, Cd), amino asit profili gibi testler de çalışılmaktadır.

      Mikroskobik İnceleme; İdrar sedimentinin mikroskobik incelenmesi, fiziksel ve kimyasal incelemeyi tamamlamaktadır. Fiziksel ve Kimyasal incelemeler sonunda patolojik bir bulguya rastlanmayan idrar örneklerinin mikroskobik incelenmesi sırasında önemli patolojik bulgular saptanabilir. Mikroskobik muayene ile idrarda organik (çeşitli epitel hücreleri, alyuvarlar, akyuvarlar, silendirler) ve inorganik sedimentler/elementler (Kristaller) aranmaktadır.

      İdrar Mikroskobisi

      Bu analizler dışında idrar öenekleri mikrobiyolojik açıdan da incelenmektedir.

      İdrar Örneklerinin Alınması; Birkaç idrar damlası mikroskopla incelenir. Aşağıdakilerden herhangi biri ortalama düzeylerin üzerinde gözlenirse, ilave testler gerekli olabilir;

      Orta Akım İdrarı; Tanımlanmış koşullarda, üretra girişindeki olası kontaminasyonları önleyerek idrar numunesi almak gerekir. Bu yüzden ilk idrar toplanmamalıdır. Bir miktar dışarı yapıldıktan sonra steril kaplara alınır. Mikrobiyolojik testler için alınacaksa özellikle sabah ilk yapılan idrarın orta kısmı alınmalıdır.

      Spot İdrar; Rutin idrar analizinden en çok tercih edilen örnek tipidir. Günün herhangi bir saatinde alınan idrar. Sabah ilk veya ikinci idrarın orta kısmının alınması tercih edilir. Mikroskobik inceleme, protein miktarı için özellikle sabah idrarı tercih edilmelidir. İdrar steril idrar kaplarına alınmalıdır. Bebekler ve küçük çocukların idrarı temin edilen özel torbalar içinde toplanır.

      24 Saatlik İdrar; Bir gün içinde dışarı atılan tüm idrarın toplanması ile edilir. Bazı testlerde idrarın günlük miktarı önem taşımaktadır. Bu testler arasında 5-HIAA, VMA, Kreatinin, Protein, Metanefrin, nor-metanefrin yer almaktadır.

      Gün içerisinde herhangi bir şekilde idrar örneği dışarı dökülürse, idrar toplama işleminin farklı bir gün tekrarlanması gerekmektedir.

      İdrar Mikroskobisi Tedavisi

      Tedavide genelde böbrekten atılan ve en az toksik olduğu düşünülen antibiyotikler kullanılır. Özellikle idrar kültürü ile birlikte yapılan antibiyogram da üreyen mikroorganizma üzerine etkili antibiyotikler elde edilir. Ancak kültür ve antibiyogram 1-2 gün içinde çıkacağından genelde başlanan ampirik tedavide idrar yolları ile atılan antibiyotikler seçilmelidir. Üst İYE düşünülen g]]> İdrar Kanalı https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-kanali.html Sat, 01 Dec 2018 14:51:11 +0000 İdrar kanalı; boşaltım sisteminin vücut dengesinin ( homeostaz ) sağlanmasında çok önemli bir yeri vardır. Böbrekler, üreterler ve idrar kesesinden oluşan boşaltım sistemi, yapım-yıkım sırasında ortaya çıkan İdrar kanalı; boşaltım sisteminin vücut dengesinin ( homeostaz ) sağlanmasında çok önemli bir yeri vardır. Böbrekler, üreterler ve idrar kesesinden oluşan boşaltım sistemi, yapım-yıkım sırasında ortaya çıkan atık maddelerin atılımından sorumludur. Vücut işlevlerinin sürekli olması için hücrelerden atık olan maddelerin atılması gerekir. Katı ve sıvı olan bu atıklar kan içinde erimiş olarak tanınırlar ve böbreğe ulaştırılarak süzülürler. Bu atıklar üreterler yolu ile idrar kesesine geçerek, belli aralıklarla sidik olarak depolanır, değişik aralıklarla da vücuttan atılır.

      Böbrekler iki tane olup, her bir böbrek fasulye tanesi şeklinde, koyu kırmızı renkli organlardır. Böbreklerimiz, karın boşluğunun arka tarafında bel hizasında, omurganın yanında yer alır. Böbreklerin üst kısmında hormon salgılayan böbrek üstü bezleri bulunmaktadır. Ayrıca böbreklerin etrafı yağ tabakası ile kaplıdır. Böbreklerin yağ tabakası ile kaplı olması böbreklerde çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilecek zedelenmelerden korur. Böbreklerin birbirine bakan kısımları çukurdur ve bu kısımlara göbek adı verilir. Aorttan ayrılarak süzülecek kanı böbreğe getiren böbrek atardamarı da göbeğe girer. Böbrekten kan götüren böbrek toplardamarı ve idrar kanalı da göbekten çıkar.

      Böbrek atardamarının oksijeni bol ve taşıdığı kanda zehirli atıklar fazladır. Böbrek toplardamarın da ise karbondioksit bol, taşıdığı kan zararlı maddelerden arındırılmıştır. 

      İdrar Kanalı

      Bir Böbrekten Boyuna Kesit Alındığında Şu Kısımlar Görülür:

      Zar: Böbreğin en dışında yer alan saydam, ince ve dayanıklı olan bir yapıdır.

      Kabuk Bölgesi ( Korteks ) : Zar kılıfın hemen yanında yer alan toplu iğne başı görünümünde ki kırmızı renkli taneciklerden oluşan kısımdır. Bu taneciklere malpighi tanecikleri ( nefron ) denir. Nefronlar, kanın süzülme görevini yapan birimlerdir. Her böbreğimiz de yaklaşık olarak 1 milyon kadar nefron vardır.

      Glomerül: Kılcal damarların oluştuğu yumaktır.

      Bowman Kapsülü: Kılcal damar yumağının ( glomerül'ün ) çevresini saran zarımsı yapıdır.

      Boşaltım Kanalcıkları: Bowman kapsülünün devamıdır. Boşaltım kanalcıkları kıvrımlı olup yer yer ' U ' görünümü almaktadırlar. ( U kısım kabuk bölgesinde değil öz bölgesine sarkmıştır.) Boşaltım kanalcıkları, böbreğin ortasına açılan toplama kanallarına uzanırlar.

      Öz ( Medulla ) Bölgesi: Öz bölgesinde taban kısmı kabuk bölgesine, tepe kısmı havuzcuğa bakan piramit şeklinde bulunan yapılardır. Bunlara malpighi piramitleri adı verilir. Bu piramitler idrar toplama kanallarından oluşur. Ayrıca boşaltım kanalcıklarının U kısmı da öz bölgesinde bulunur. Öz bölgesi süzülen sıvıdaki faydalı maddelerin geri emildiği yerdir.

      Havuzcuk ( Pelvis ) Bölgesi: En içte yer alır. Sağlam bağ ve dokulardan yapılmıştır. İdrar toplama kanalları b u havuzcuğa açılır. Oluşan idrar havuzcukta toplanır ve idrar kanalı aracılığı ile idrar kesesine iletilir.

      Böbreğin Çalışması Ve İdrar Oluşumu:

      Böbrek atardamarı, böbrekte süzülecek kanı getirir. Bu nedenle böbrek atardamarının getirdiği kan, üre, ürik asit, atık maddeler gibi zararlı olan maddeler ile oksijen bakımından zengindir. Bu kan kabuk bölgesinde ki nefronlar tarafından süzülmektedir. Nefronların glomerüllerine gelen kan, basıncın etkisiyle bowman kapsülüne geçer. Kanda ki su, madensel tuzlar, glikoz, üre, ürik asidin, bowman kapsülüne geçmesine süzülme adı verilir. Süzüntü sıvısı, bowman kapsülünden boşaltım kanalcığı yolu ile toplama kanalına gelinceye kadar değişir. Süzüntü sıvısında ki suyun çok büyük bir bölümü glikoz gibi besin maddeleri ve bazı madensel tuzlar, öz bölgesinde ki toplama kanalcıkları kılcalları tarafından emilerek tekrar kana geçer. Bu olaya geri emilim adı verilir. Böylece yararlı maddelerin vücuttan atılması önlenmiş olur. Bu olay sırasında ise]]> İdrar Retansiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-retansiyonu.html Sun, 02 Dec 2018 13:38:32 +0000 İdrar retansiyonu, mesane dolu olmasına rağmen idrarı dışarı atamamaktır. İdrar retansiyonu, akut ve kronik idrar retansiyonu, komplet ve inkomplet idrar retansiyonu olarak toplamda dört temel gruba ayrılır. Acil tedavi İdrar retansiyonu, mesane dolu olmasına rağmen idrarı dışarı atamamaktır. İdrar retansiyonu, akut ve kronik idrar retansiyonu, komplet ve inkomplet idrar retansiyonu olarak toplamda dört temel gruba ayrılır. Acil tedavi gerektirir. Acil servislerde çalışan her hekim doğru teşhisi koyabilmeli, uygun tedavi ve yönlendirmeleri gerçekleştirebilmelidir. İdrar retansiyonuna nörolojik patolojiler, mesane boynu darlığı, mesane kanseri, mesanede taş ya da pıhtı birikmesi, benign prostat hiperplazisi, prostat kanseri, uretra darlığı, uretra taşları ve tümörleri, bazı ilaçlar, pelvis organlarının hastalıkları ve benzeri nedenler sebep olabilir. Acil tedavide sonda ya da suprapubik kateterle mesane boşaltılmalı ardından sebep ortaya konulduktan sonra asıl tedavi uygulanmalıdır.


    Ameliyatın ardından gelen dönemde, ilk 12 saat içinde hastalar idrar çıkarırlar. Erkeklerde idrar retansiyonuna daha sık rastlanır. Perianal, rektal ve pelvik ameliyatlardan ve spinal anesteziden sonra sıklıkla idrar retansiyonu görülür. Keza, abdominoperineal rezeksiyonlardan sonra pelvik pleksus travmatize olduğundan mesaneye sonda yerleştirilir ve 7-10 gün tutulduktan sonra mesane jimnastiği yapılarak çıkarılır. Mesane 500 ml idrarla dolduğu zaman idrarı çıkaramaz ve boşalamaz. İdrar yapma zorluğu sıkılgan kişilerde, yaşlı prostat hipertrofili ve yatalak hastalarda sık rastlanır.

    İdrar Retansiyonu
    Ameliyattan 12 saat sonra idrar yapmamış hastalara mesane sondası takılır. Mümkün olan en küçük sonda tercih edilir. İki kezden fazla idrar retansiyonu gelişen hastalara Foley sondası yerleştirilir ve en az 2 ile 7 gün yerinde tutulur. Uretral yoldan sonda takılamayan hastalara suprapubik sistofiks kateter uygulanır.

    Üriner enfeksiyonda ise idrar yolunun önceden kontaminasyonu, üriner retansiyon ve aletlerle yapılan işlemler üriner sistem enfeksiyonu için risk meydana getirirler. Genellikle idrar sondası çıkarıldıktan 2 gün sonra dizüri ile ateş oluşur. Piyelonefritte, yüksek ateş ve lomber bölgeye vuran ağrı ile subileus belirtileri görülür. Tanı idrar tahlili ve kültür ile gerçekleştirilir.

    Cerrahi müdahaleden önce üriner sistem kontaminasyonun önüne geçilmesi, enfeksiyon mevcut ise tedavi edilmesi, idrar retansiyonunun ortadan kaldırılması ve steril şartlara dikkat edilerek sonda yerleştirilmesi ile profilaksi sağlanır. Rezidüel, idrar kalmasının önüne geçilmesi, uygun antibiyotik verilmesi ve hastanın aldığı sıvının çoğaltılması ile tedavisi sağlanır.
    ]]>
    İdrar Kokusu https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-kokusu.html Sun, 02 Dec 2018 14:59:31 +0000 İdrar kokusu, idrar vücuttan atılan bir atık olarak vücudun aynası niteliğindedir. İdrar sadece toksinleri ve fazla suyu vücuttan atan bir sıvı olarak görülmemelidir. İdrarın rengi kadar, kokusunun olması hastalık İdrar kokusu, idrar vücuttan atılan bir atık olarak vücudun aynası niteliğindedir. İdrar sadece toksinleri ve fazla suyu vücuttan atan bir sıvı olarak görülmemelidir. İdrarın rengi kadar, kokusunun olması hastalıkların habercisi olarak kabul edilir. İdrarda tatlı bir kokunun olması, diyabetin habercisi olabilir. Vücudun glikozu tam olarak işleyememesi nedeniyle bu koku meydana gelebilir. Aynı şekilde vücutta olan enfeksiyonlarda, bununla savaşmak için beyaz kan hücrelerinde artış olması idrarda kötü bir kokuya sebep olabilir. Bu sebeple idrarda oluşan farklı nitelikteki kokularda mutlaka doktora danışılmalıdır. İdrar normal olarak kokusuz ve içeriğinde mikrop yoktur. İçeriğinde mikrop olmadığından,  kokusuz olmalıdır. İdrarda koku bulunduğunda, bunun bir sorunun belirtisi olduğu düşünülmelidir. Gıdalar, ilaçlar, vitaminler, enfeksiyonlar kokuya neden olabilir.  

    İdrarda ağır kokunun nedeni nedir

    İdrar yollarında enfeksiyon olması halinde, idrarda ağır bir koku oluşabilir. İdrarın berrak görünümünü kaybederek, bulanık bir hal alması iltihaplanma oluşumunu, idrara kan ya da protein girişini anlatır. İdrarda olan protein kişilerde böbrek yetmezliği olduğunun bulgusu olabilir. İdrarda bulanıklık böbreklerde kum, taş, iltihap gibi durumları gösterir. Bu hastalıkların ayırt edilmesi önemlidir. İdrarda yer alan bulgulara göre, hastalıklar belirlenebilir.

    İlaçların idrar kokusuna etkisi nedir

    Ağızdan alınan bazı ilaçlar, antibiyotikler, B vitamini ilaçları idrarın rengini değiştirebileceği gibi, idrarda kokuya sebep olabilir. Antibiyotik kullanımında bu oldukça barizdir. İdrarda koku olduğunda, mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Bu durumda kullanılan ilaçlar tetkik edilerek, kokunun bunlardan gelip gelmediği belirlenir.

    İdrar Kokusu

    İdrarda koku değişimleri nasıl olur

    İdrar genelde kokusuz ve keskin değildir. Eğer idrarda keskin, amonyak kokusuna benzer bir koku alırsanız, enfeksiyondan ya da böbrek taşlarınız olabilir. Şeker hastalığı olanlarda idrar kokusu daha tatlıdır. Bunu kendileri rahatlıkla fark edebilirler. İdrarda koku değişimlerine yiyeceklerde sebep olabilir. Özellikle kuşkonmaz tüketildiğinde, sülfür parçalanması nedeniyle idrarda koku oluşur.

    İdrarda koku olması halinde hangi hastalıklar araştırılmalıdır

    İdrarın renk değiştirmesi, sık idrara çıkma ve kokunun olması durumunda aşağıdaki hastalıklar araştırılmalıdır.

    • Hiperaktif mesane, mesane kasının istemsiz olarak kasılması.
    • İdrar yolu enfeksiyonları
    • İnterstisyel sistit, tahriş olan mesane duvarı
    • İyi huylu prostat büyümesi, büyüyen prostatın idrar yolunu sıkıştırması ve idrar akışını engellemesi.
    • Felç, Parkinson gibi nörolojik hastalıklar.
    • Diyabet hastalığı.
    ]]>
    İdrar Nasıl Oluşur https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-nasil-olusur.html Mon, 03 Dec 2018 11:54:24 +0000 İdrar Nasıl Oluşur, tüm canlılar suya ihtiyaç duyarlar ve bu ihtiyaç neticesinde suda bulunan yaşam için gerekli olan maddeler alındıktan sonra bunların bir şekilde geri dışarı verilmesi gerekir. İşte buna boşal İdrar Nasıl Oluşur, tüm canlılar suya ihtiyaç duyarlar ve bu ihtiyaç neticesinde suda bulunan yaşam için gerekli olan maddeler alındıktan sonra bunların bir şekilde geri dışarı verilmesi gerekir. İşte buna boşaltım sistemi veya insanlar için İdrar denir.

    Böbrek, kan suyunu ve bu suda erimiş halde bulunan bazı maddeleri süzerek salgılar. 24 saatte böbreklerden geçen kan miktarı 1500 litre kadardır. Salgılanan idrar böbrek pelvisi adı verilen bir haznede toplanır ve buradan üreter borusuyla (böbreklerden mesaneye inen boru) mesaneye iner. Üreter borusu 3-6 dakikada bir tekrarlanan sıkışmalarla idrarı mesaneye gönderir. Normal zamanda hissedilmeyen bu hareketler, taş geçmesi halinde çok şiddetli ağrılar şeklinde duyulur. İdrar damlaları mesaneye üreterin kasılmalarıyla övün, övün girer. Mesane doldukça üreter borusunun ağzı kapanır ve idrarın geri gitmesine engel olur.

    İdrar Nasıl Oluşur

    Mesane, yeteri kadar dolunca üretra adı verilen ve idrarı mesaneden vücut dışına atan borunun başlangıç kısmına birkaç damla idrar dokunur. Bu kısım çok hassastır, damlaların dokunması insanda işeme ihtiyacı denen duyumu doğurur. Eğer yer ve zaman uygun değilse, idrar damlaları tekrar mesaneye geri gönderilir, üretre borusu tahrişten kurtulur ve böylece işeme ihtiyacı bir müddet için kaybolur. Bu hareketler üst üste tekrarlanacak olursa artık bir an gelir ki, insan idrarını tutamaz ve irade dışı işeme görülür.

    İdrar, işeme normal şartlarda istemli bir olaydır. Bazı hallerde istem dışı ve refleksle de yapılabilir. Korku, hiddet, heyecan gibi ruhi tesirler sırasında idrar istemsiz olarak boşalabilir. Kadınlarda prostat olmadığından, ayrıca üretranın çok kısa ve özel durumu dolayısıyla heyecan, aşırı gülme gibi sebeplerle boşalma kolaylıkla olur.

    İdrar ne şekilde oluşur

    Öncelikle İdrar torbasına idrar nasıl gelir ona bakalım. Vücut kendisine gerekli olan suyu kullandıktan sonra böbrek tarafından kanda bulunan zararlı maddeler ile birlikte vücut tarafından kullanılan sudan arta kalan kısmı idrar torbasına gönderir.

    Bu idrar torbası yaklaşık olarak 20-25 cm uzunluğunda olup işte bu kandaki zararlı maddeler ve fazla olan suyun depolandığı bölümdür.

    İdrar torbası yeteri kadar dolduğu zaman uyarıcı hormonlar tarafından ilgili organizma uyarılır. Bu uyarılma neticesinde idrar ihtiyacı duyulur ve bu idrar vücuttan atılır. Bütün canlılarda idrar bu şekilde oluşur ve atılır.

    ]]>
    İdrar Söktürücü Bitkiler https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-sokturucu-bitkiler.html Tue, 04 Dec 2018 10:59:37 +0000 İdrar söktürücü bitkiler, Vücutta biriken sıvının dışarı atılmasına yardımcı olan besinler, diüretik ya da doğal idrar söktürücü olarak adlandırılır. İdrar söktürücü olarak uygulanan diyet kalp hastal İdrar söktürücü bitkiler, Vücutta biriken sıvının dışarı atılmasına yardımcı olan besinler, diüretik ya da doğal idrar söktürücü olarak adlandırılır. İdrar söktürücü olarak uygulanan diyet kalp hastalıkları, böbrek, karaciğer bozuklukları, ödem sorunları ve yüksek tansiyon hastalıklarında etkili olur. Vücutta yaşanan su tutulması, vücudun susuz kalması kadar zararlı bir durumdur. Vücutta yaşanan su tutulması, kalp, karaciğer, hipertansiyon, böbrek gibi rahatsızlıklardan dolayı oluşur. Aynı zamanda B vitamini yönünden zayıf beslenmek, amino asitler ve protein eksikliği dolayısı ile gerçekleşen diyabet hastalığı, çok fazla tuz tüketimi nedeni ile de meydana gelebilir. Diüretikler, vücutta var olan fazla sıvının idrar yolu ile dışarı atılmasına yardımcı olur.

    Vücutta fazla sıvı nedeni ile oluşan sorun ödem olarak adlandırılır. Bu yazımıza sizlere idrar söktürücü özelliği olan ve vücuttaki fazla sıvının dışarı atılmasına yardımcı olan doğal bitkilerden bahsedeceğiz.

    İdrar Söktürücü Bitkiler Nelerdir

    Kuşkonmaz: Kuşkonmaz böbrek işlevlerine yardımcı olarak vücuttan atıkların başarılı bir şekilde atılmasını sağlayan asparagin olarak adlandırılan kimyasal bir madde içerir.

    Domates: Vücutta bulunan fazla sıvının dışarı atılmasını sağladığı gibi, metabolizmayı da hızlandırır.

    Brüksel Lahanası: Pankreas ve böbrekleri uyararak hücrelerin temizlenmesini sağlayıcı bir etkisi vardır.

    Kızılcık Suyu: İdrarın PH dengesini koruyucu bir özelliği vardır. İdrarın sulanmasını sağlayarak daha fazla idrara çıkmaya yardımcı olur.

    Sarımsak: Sarımsağın vücut üzerindeki olumlu etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Temizleyici bir fonksiyonu olan hardal yağları içerir. Bu yağların yakılmasına ve dışarı atılmasına yardımcı olur.

    İdrar Söktürücü Bitkiler

    Yeşil Çay: Uzun yıllardır idrar söktürücü olarak özellikle Çin olmak üzere birçok ülkede kullanılmaktadır.

    Rezene: Gaz giderici özelliğinin yanı sıra idrar söktürücü bir etkisi vardır.

    Maydanoz: Böbrekleri toksinlerden arındırıcı bir bitkidir.

    Marul: Metabolizmayı hızlandırarak toksinlerin dışarı atılmasında etkilidir.

    Kavun: Oldukça fazla su içerdiği için idrara çıkma sıklığını arttırır.

    Pancar: Gün içinde 1 su bardağı pancar suyu içmek idrar sökme üzerinde etkili olur. Vücutta bulunan suyun ve fazla tuzun dışarı atılmasına yardımcı olur.

    Kereviz: Tohum ya da bitki olarak kullanıldığında idrar üretimini arttırır.

    Ardıç Karpuzu: Vücutta biriken aşırı sıvının dışarı atılmasında etkili bir bitkidir.

    ]]>
    İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yolu-enfeksiyonu-ilaclari.html Tue, 04 Dec 2018 19:57:30 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları, İdrar kültüründe, idrarda laboratuvar ortamında 1ml'de 100 000'den fazla bakteri bulunduğu zaman enfeksiyon söz konusudur. Bazı ilaçlar, mesane kas kasılmasını azaltır. İlk basamak İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları, İdrar kültüründe, idrarda laboratuvar ortamında 1ml'de 100 000'den fazla bakteri bulunduğu zaman enfeksiyon söz konusudur. Bazı ilaçlar, mesane kas kasılmasını azaltır. İlk basamak olarak farmakolojik ajanlardır. Bazı antidepresan ilaçlar da bu tip idrar kaçırmada kullanılabilir. İdrar yolu enfeksiyonu ilaçlarını,Tedavide izlenecek yol, hastanın yaşı ve klinik özelliklerine göre mutlaka Doktor tarafından belirlenmelidir.

    İdrar yolu enfeksiyonları ilaçları, Tedavisi,

    • Amaç hızlı, uygun tanı ve tedavi ile akut morbidite ve uzun dönemdeki renal parankim,
    • Zedelenmesi, hipertansiyon ve böbrek yetmezliği komplikasyonlarını önlemektir.
    • İki ayın altındaki bebeklerde, İYE geniş spektrumlu antibiyotikle parenteral,
    • Olarak, mümkünse hastaneye yatırılarak tedavi edilmelidir. Bu hastalarda tedavide
    • Ampisilin ve aminoglikozid kombinasyonu veya 3. kuşak sefalosporin kullanılabilir.
    İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları, Parenteral Tedavisi,
    • Seftriakson (50-75 mg.kg.gün)
    • Amikasin (10-15 mg.kg.gün,3 dozda)
    • Tobramisin (5-7,5 mg.kg.güm, 3 dozda)
    • Gentamisin (5-7,5 mg.kg.gün, 3 dozda)
    • Klinik bulgular düzeldikten sonra oral tedaviye geçilebilir.
    • Tedavi 10 güne kadar tamamlanır.
    Oral tedavisi,
    • Trimetoprim/sulfametoksazol (8 mg.kg.gün, 2 dozda)
    • İkinci kuşak sefalosporinler
    • Sefaklor (20 mg.kg.gün, 3 dozda)
    • Sefadroksil (30 mg.kg.gün, 1-2 dozda)
    • Sefuroksim (20-40 mg.kg.gün, 3 dozda)
    • Üçüncü kuşak sefalosporinler
    • Sefiksim (8 mg.kg.gün, 1-2 dozda)
    • Tedavi süresi 10 gündür.
    İdrar yolu enfeksiyonları ilaçları, Baskılayıcı Tedavisi,
    • 5 yaşın altındaki ateşli idrar yolu enfeksiyonundan sonra ileri tetkikler yapılana kadar.
    • 5 yaşın üstünde tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonunda ileri tetkikler yapılana kadar tek doz, geceleri.
    • Trimetoprim/sulfametoksazol (2 mg.kg.gün, Trimetoprim dozu ile hesaplanır.
    • Nitrofurantoin (2 mg.kg.gün)
    İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçlarıİdrar yolu enfeksiyonları ilaçları, Çocuklarda Tedavisi,
    • 2 aydan büyük çocuklara,
    • Ateş ile birlikte titreme veya böğür ağrısı yoksa, Piyüri, idrarda nitrit ya da bakteriüri varsa oral tedavi, tekrarlarsa sevk.
    • Ateş ile birlikte titrreme veya böğür ağrısı varsa, Yüksek ateş (>39.0*C), Toksit görünüm, Orta-ağır dehidratasyon, Oral alamama yok ise,
    • 24-48 saat oral tedavi ver, düzelmezse parenteral tedavi başlayıp sevk, 10 gün oral tedavi, ileri tetkik için sevk.
    • Ateş ile birlikte titreme veya böğür ağrısı varsa, Yüksek ateş (>39.*C), Toksit görünüm, Orta-ağır dehidratasyon, Oral alamama var ise,
    • Parenteral tedavi intravenöz hidrasyon başlayıp sevk.
    • Tedavi bitiminden 48 saat sonra idrar tetkiki ve mümkünse kültür ile iyileşmeyi değerlendirilir.
    • 5 yaşın altındaki tüm ateşli idrar yolu enfeksiyonları ve tekrarlayan sistit vakalarının (veziko üreteral reflü gibi anatomik bozukları ekarte etmek amacıyla) ileri değerlendirme için sevk edilmesi gereklidir.
    Geçmiş olsun.]]>
    İdrar Kaçırma Tedavisi https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-kacirma-tedavisi.html Wed, 05 Dec 2018 14:55:48 +0000 İdrar kaçırma tedavisi, mesane enfeksiyonu, vajina enfeksiyonu, mesane tümörleri, taşları, menopoz sonrası hormonal değişiklikler, zorlu doğumlar, sinirsel hastalıklar, karın bölgesine uygulanan şua tedavisi, erkekl İdrar kaçırma tedavisi, mesane enfeksiyonu, vajina enfeksiyonu, mesane tümörleri, taşları, menopoz sonrası hormonal değişiklikler, zorlu doğumlar, sinirsel hastalıklar, karın bölgesine uygulanan şua tedavisi, erkeklerde prostat büyümesi, kullanılan bazı ilaçlar, mesane tıkanıklıkları gibi sebeplerle oluşan idrar kaçırma sonrasında uygulanır.

    İdrar kaçırma şikayeti olanlara uygulanacak tedavi nasıl olur

    Egzersiz: Bazı durumdaki hastalarda ilk olarak başvurulacak yöntemdir. Farklı şekillerde egzersiz uygulaması olabilir. Hastanın kendi kaslarını doğru olarak kasması öğretilip, çalışması istenir. Bu yöntemde hastaların uyumsuzluğu gözlenebilir. Geliştirilen en yeni yöntem Manyetik Pelvik Taban Stimülasyonu, idrar kaçırmaya karşı oldukça etkilidir. Haftada 2-3 kez yapılan çalışma 20 dakika sürmektedir. Ağrısız ve basit bir uygulamadır. Pasif egzersiz yapılarak, pelvik taban kaslarının etkili olarak çalışmasını sağlar. Kişi kaslarının kasıldığını hissederek, güçlenen kasları sayesinde idrar kaçırma tedavi edilir. Bu tedaviden aşağıdaki kişiler fayda sağlayabilir;

    • İdrar kaçırma şikayeti olan erkek ve kadınlarda uygulanabilir.
    • Zorlu bir doğum sonrasında, esnemiş olan pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi gerektiğinde kullanılır.
    • Cerrahi tedaviye uygun olmayan hastalarda uygulanabilir.
    • İdrar kaçırma şikayeti olan genç kadınlar, ameliyat olmayı istemezlerse bu yöntem uygulanabilir.
    • Daha önce ameliyat olsa da, idrar kaçırma sorunu devam eden kadınlarda uygulanabilir.
    • Prostat ameliyatı sonrasında idrar kaçırma şikayeti olan erkeklerde uygulanabilir.
    • Kronik prostat iltihabı bulunanlarda uygulanabilir.
    • Müzmin pelvik ağrısı bulunanlarda uygulanabilir.
    İdrar Kaçırma Tedavisi

    Manyetik Pelvik Taban Stimülasyonu tedavisi uygulanmış hastalarda herhangi bir yan etki görülmez. Uygulanan 16-20 seans sonrasında yarar görmüş kişilerde, belli sürelerde yenilenebilen bir tedavi şeklidir. Hastalar yarar görmezse farklı tedaviler uygulanmalıdır.

    İlaç tedavisi: Bu tedavi tuvalete yetişemeden idrar kaçıran, öksürürken, hapşırırken idrar kaçıran hastalara tek başına ya da diğer yöntemlerle beraber uygulanır. İdrar kaçırmayı önlemek için kullanılan ilaçlar, uzun süreli kullanımları sonrasında etkili olabilirler. Bazı ilaçların yan etkileri olduğundan, özellikle yazın sıcaklarda sorun yaşanabilir. 

    Cerrahi tedavi: Önceki yıllarda uygulanan ameliyatlarda, mesanenin yukarıya doğru çekilmesini sağlayan yöntem kullanılmaktaydı. Ameliyat olan hastaların 2. yıldan sonra yeniden idrar kaçırma şikayetlerinin olması nedeniyle, alternatif tedaviler kullanılmaktaydı. İdrar kaçırmanın asıl nedeninin pelvik tabanında bulunan destek kas dokusunun yetersizliği olduğunun anlaşılması nedeniyle, mesanenin aşağıya doğru inmesini engelleyecek şekilde tabana hamak tarzı destek sağlayıcı özel bir madde, ameliyatla yerleştirilmeye başlandı. TVT adındaki uygulamanın nekahat dönemi kısa ve kolay bir işlemdir. Günübirlik yapılan işlem, lokal anestezi altında ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem idrar kaçırma tedavisini oldukça kolaylaştırmıştır. Ameliyat sonrasında %90 olan başarı, beş yıl sonra da % 80 olarak tespit edilmiştir.

    ]]>
    İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yolu-enfeksiyonu-bitkisel-tedavi.html Thu, 06 Dec 2018 11:37:58 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi yöntemleri kullanılarak, tedavi edilebilir. Özellikle kış aylarında oldukça sık olarak görülen bu rahatsızlık, sağlığı etkilemekte ve antibiyotik kullanımını zorunlu kılm İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi yöntemleri kullanılarak, tedavi edilebilir. Özellikle kış aylarında oldukça sık olarak görülen bu rahatsızlık, sağlığı etkilemekte ve antibiyotik kullanımını zorunlu kılmaktadır. Rahatsızlık sürekli olarak tekrarlayabilmektedir. Tedavide sürekli olarak antibiyotik kullanmak, insan sağlığı açısından faydalı değildir. Devamlı olarak kullanılan antibiyotiklerin etkinliği de azalmaktadır. Enfeksiyonlar genellikle bakteriler, virüsler, az da olsa mantarlar sebebiyle oluşmaktadır.  Bu yüzden bitkisel kaynaklı ürünleri tercih etmek sağlığınızı koruyabilmek için faydalı olacaktır. Enfeksiyona iyi gelen bitkiler idrar miktarını arttırarak, tedavide etkili olmaktadır. Bu yüzden tedavi sırasında en az 2-3 litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Bitkisel tedavi için kullanacağınız otlar, hamilelik ve emzirme dönemlerinde danışılarak kullanılmalıdır.

    İdrar yolları enfeksiyonunda uygulanabilecek bitkisel tedaviler nedir

    Karnabahar kürü: Rahatsızlık kış aylarında daha fazla görüldüğü için öncelikle karnabahar ile yapılacak bir kürü vermek istiyoruz. Yaklaşık olarak 300 gr karnabaharı, 750 ml su içinde ağır ateşte kaynatın. Daha sonra suyunu süzerek soğumasını bekleyin. Bunun yarısını sabah, diğer yarısını akşam içmelisiniz. Karnınızın aç ya da tok olması fark etmiyor. Bu kürü 7 gün içmelisiniz. Daha sonra 3 gün ara vererek, 7 gün daha içmelisiniz. Tekrar 3 gün ara verip 7 gün daha için. Böylece 3 kür halinde içtiğiniz karnabahar suyu, enfeksiyonunuza iyi gelecektir. Kürü uygularken bol miktarda C vitamini almanız, her gün taze olarak hazırlamanız ve karnabaharın taze olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ilık olarak içerseniz içimi daha güzel oluyor. Karnabahar kronik hale gelmiş olan enfeksiyonlarda etkili bir sebzedir. Enfeksiyonun tekrarlamasını önlemektedir. Karnabaharın içeriğinde anti bakteriyel maddelerin olması, enfeksiyonlara karşı etkili olmasına neden oluyor.

    İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

    Altınbaşak otu: Mikrop öldürücü özelliği sayesinde, iltihaplanmaların önüne geçecek bir bitkidir. Krampları da biraz hafifletir. Bunun için kaynar suya koyduğunuz 2 çay kaşığı otu 10 dakika dinlendirerek, yemek aralarında içmelisiniz. Bu çayı her içtiğinizde taze olarak hazırlamalısınız. Tedaviye yardımcı olmak için bol su içmelisiniz.

    Ardıç meyvesi: Krampları giderecek ve idrar söktürecek olan ardıç meyvesi kürü 4-6hafta süreyle kullanılabilir. Bunu da 1-2 çay kaşığı kıyılmış meyveyi sıcak suda 10 dakika demleyerek içmelisiniz. Günde -3 kez içilebilecek bir çaydır.

    Limon: Limon suyu idrar yolu enfeksiyonlarında en faydalı bitkiler arasında yer alır. Mikroplar üzerinde oldukça etkilidir. Tekrarlayan, kronik hale gelen enfeksiyonları önlemekte oldukça etkilidir.

    Bayır turpu: Mikrop öldürücü etkisiyle, tekrarlayan enfeksiyonlarda etkilidir. Her gün 20 gr taze olarak tüketilmelidir. 4-6 hafta kadar kullanabilirsiniz.  

    Maydanoz: İdrar arttırıcı özelliğiyle maydanozu her zaman enfeksiyonlar için kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı maydanozu, kaynar suda demleyerek içebilirsiniz. Günde 3 kez içebileceğiniz bir çaydır.

    Oğul otu: Enfeksiyonlara karşı kullanacağınız oğul otunu, bir bardak suya atarak 5 dakika kaynatmalısınız. Bunu dinlendirerek sabah ve akşam içmelisiniz. Tedavide çayı 25 bardak içmeniz yeterli olacaktır.

    ]]>
    İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yolu-enfeksiyonuna-ne-iyi-gelir.html Thu, 06 Dec 2018 21:34:10 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu, daha çok bayanlarda görülmesine rağmen erkeklerinde sorunu olmayı başarmış bir hastalıktır. Özellikle hastalığın peşinden getirdiği ızdırap da çabası. İdrar yolları, kanal, mesane ve böbrek İdrar yolu enfeksiyonu, daha çok bayanlarda görülmesine rağmen erkeklerinde sorunu olmayı başarmış bir hastalıktır. Özellikle hastalığın peşinden getirdiği ızdırap da çabası. İdrar yolları, kanal, mesane ve böbreklerden meydana gelir. Burada mesaneye düşen en önemli görev idrarı depolamak olacaktır. Böbreklere düşen görev ise vücutta bulunan kötü atıkları idrar ile birlikte dışarıya atılmasını sağlamaktır. Vücutta istenilmeyen ve atılan maddelerin idrarı oluşturulması halinde tıpkı bir bakteri deposu meydana geliyor. Tabi idrar da bakterilerin olması, ufak bir etkenden ötürü enfeksiyon durumuna yol açabiliyor. Enfeksiyon oluşması halinde, sancılı bir süreç başlıyor ve kişilerin yaşam kalitesi düşüyor.

    İdrar yolu enfeksiyonun önlenmesi için bu hastalığa iyi gelen pek çok şifalı bitki var. İdrar yollarından sıkıntı çeken veya çekmeyen herkesin uygulanmasında faydalı sonuçlar veriyor.

    Uzmanlar, idrar yolu enfeksiyonu ile karşılaşmamak için idrarın geldiği anda tutulmaması, bölgenin temiz bırakılması, sürekli olmasa da banyo yapılması, günlük olarak içilen suyun miktarının biraz arttırılması (8 bardak), cinsel aktivitelerde bulunmadan veya bulunduktan sonra bir bardak su içilmesi, cinsel birleşme sonrasında bölgenin yıkanması ve tuvalet ihtiyacının karşılanması hakkında sürekli uyarıyor.

    İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

    İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir

    • Her gün mutlaka avuç içi kadar kuru üzüm ve fıstık yenmesi idrar yolları için oldukça faydalı sonuçlar veriyor
    • Bir su bardağı kaynamış kaliteli bir duyun içerisine, bir yemek kaşığı kadar kevgiri dövün, yaklaşık 15 dakika kadar dinlendirin ve haftada 2-3 kere tüketin
    • Bir su bardağı kaynatılmış ve ılıtılmış kaliteli bir suyun içerisine 11 gram kadar funda tohumu ekleyin ve 11 dakika dinlendirip günde en az 2 bardak tüketin. Yalnız tüketirken mutlaka her gün ve her öğün taze olarak hazırlanmasına önem verin. Daha önceden hazırlamış olduğunuz kürü içmeyin.
    • 100 gram kadar maydanoz tohumu ve bir su bardağı kaliteli su, ikisini güzelce kaynatın ve altını kapattıktan sonra 10-12 dakika kadar dinlendirmeye bırakın. Dinlenmiş olan içeceğinizi her gün 3 bardak kadar tüketin ve her seferinde taze hazırlayın.
    • 1 su bardağı kaynar suyun içerisine 5-6 gram kadar kurutulmuş ebegümeci koyun ve demlendirin. 10 dakika beklettikten sonra tüketin. Eğer tadından hoşnut olmadıysanız, içerisine ince dilim yapılmış maydanoz yaprakları da ekleyebilirsiniz. Her gün 3-4 bardak tüketmenizde hiç bir sakınca yoktur. Fakat her seferin de taze olarak hazırlanmış olması şifalı yönünü arttırıyor.
    ]]>
    Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/bebeklerde-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Thu, 06 Dec 2018 22:39:29 +0000 Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu enfeksiyon daha çok bağırsakta bulunan bakterilerin idrar yoluna bulaşıp, yukarı doğru ilerlemesiyle oluşur. Yeni doğanlarda ise genellik Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu enfeksiyon daha çok bağırsakta bulunan bakterilerin idrar yoluna bulaşıp, yukarı doğru ilerlemesiyle oluşur. Yeni doğanlarda ise genellikle doğuştan idrar yollarında bulunan anormallikler ve kan yoluyla meydana gelir. Bebeklerin yaşının küçük olması, belirtilerin anlaşılmasını güçleştirmektedir. Bebeklerin veya çocukların huzursuz olması, ateşli olması, kilo alamaması ya da yavaş kilo alması, idrarda koku ve renk değişikliği olması, karın ağrısı, ağlama, huzursuzluk gibi belirtiler idrar yollarında enfeksiyonu düşündürmelidir. Böbreklerin hasar görmemesi için, tedavinin bir an önce başlaması gerekir.

    Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl oluşur

    İdrar yollarında böbreklerle üretranın üçte birlik alt  bölümüne kadar olan kısmı sterildir. Bunu sağlayan ve bu düzeni koruyan şey, idrardaki asit ve serbest akış, boşaltımın normal olması, sistemin kendisi ve vücut savunma düzenidir. Bunlardan birinde olan anormallik ve bozukluk enfeksiyon oluşumunu hızlandırır. İdrarın yapılamaması da buna neden olan faktörler arasındadır. 

    Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunda cinsiyetin rolü nedir

    Yeni doğanlarda görülen enfeksiyonların kızlarda daha fazla görülmesinin nedeni, üretranın kısa olmasındandır. 1-4 yaş arası çocuklarda ise kızlarda görülme oranı erkeklere göre 1/5 tir. 4 yaşından sonra ise, bu oran 1/10 olarak tespit edilmiştir. Bu oranın değişme sebepleri arasında kabızlık, sonda takılması, işeme bozuklukları, tuvalet eğitimi ve temizlik eksikliği sayılabilir. Erkek bebeklerde görülen enfeksiyonlar, çoğunlukla bakteri kökenlidir. Erkeklerde sünnet yapılması enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Bazı bebeklerde ya da çocuklarda ameliyat gerektiren, idrar yolu anormallikleri bulunmaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda reflü olma riski, idrar yollarındaki enfeksiyon olma yaşı küçüldükçe artmaktadır.  

    Bebeklerde dikkate alınması gereken belirtiler nelerdir

    Yeni doğanlarda enfeksiyonlar fazla belirti vermez. Buna rağmen gelişme gerilikleri, gevşeklik, ateş, kusma ve ishal idrar yollarında enfeksiyon riskini düşündürtmelidir. Bebeklerde birbirinden farklı belirtiler gözlenebilir. Bazen tamamen belirtisiz bir gelişme gösterir. Bunlar rutin kontroller sırasında belirlenebilir. Enfeksiyonların %40 gibi oranı hiç belirti göstermez.

    Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

    Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun teşhisi nasıl yapılır

    Yapılacak idrar kültürü ve idrar tahlili tanı konmasına yardımcı olur. Bebeklerde teşhis için gerekli olan idrarı almak oldukça zordur. Bu konuda sabırlı olup, gereken idrar alınmalıdır. Kültür neticelene kadar, enfeksiyon etkilerinin giderilmesi için antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Kültür sonucuna göre ilaca devam edilip, edilmeyeceğine karar verilir.

    Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun tedavisi nasıl yapılır

    Bu rahatsızlık tedaviye olumlu cevap verir. Eğer idrar yollarında anormallik yoksa, böbrek yetmezliği oluşmaz. Tedavi edilen enfeksiyonlar, tekrarlama gösterse de, bu sadece ürolojik anormallikleri olan bebeklerde olur. Tedavide böbreklerin sağlığı dikkate alınmalıdır. 

    Bebekleri idrar yolu enfeksiyonlarından korumak için ne yapılmalıdır

    Bebekler ılık suyla yıkanmalı, sıkça altları değiştirilmelidir. Alt temizliğine dikkat edilmelidir. Temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Bez bölgesi sıkça ılık suyla silinmelidir. Kız bebeklere daha fazla özen gösterilmeli, idrarlarını tutmamaları öğretilmelidir. Bebekler mevsim değişikliklerinde viral enfeksiyonlardan korunmalıdır. Bunlar idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Bebeklerin anne sütüyle beslenmesi bu hastalığa karşı da koruyucu olacaktır.

    ]]>
    Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/cocuklarda-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Fri, 07 Dec 2018 15:40:30 +0000 Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu 5 yaşına gelinceye sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu mesanede meydana geliyor ise buna sistit adı verilir, eğer böbreklerde oluşuyorsa o zaman da pi Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu 5 yaşına gelinceye sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu mesanede meydana geliyor ise buna sistit adı verilir, eğer böbreklerde oluşuyorsa o zaman da piyelonefrit adını alır. İdrar yollarındaki enfeksiyona neden olan bakteri esherichia coli bakterisidir. Bu bakterinin idrar yollarına bulaşması ile enfeksiyon hastalığı meydana gelmektedir. Eshericihia coli bakterisi % 80 gibi çok yüksek bir oranda çocuklarda idrar yolu enfeksiyonuna yol açmaktadır. Ancak çocuklardaki tüm idrar yolu enfeksiyonu oluşumları bağırsak bakterileri, virüsler ve mantarlar yolu ile de meydana gelebilmektedir.

    Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu nasıl meydana gelir

    Kız çocuklarda idrar yolları enfeksiyonu daha sık meydana gelmektedir. Bu durumun ana nedeni kız çocuklarının sahip oldukları anatomik yapıdan ileri gelmektedir. Kız çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu üretranın kısa olması nedeniyle mesane tam boşalamaz ve bu duruma bağlı olarak mesanedeki asidik ortam azalır. Asitliğin azalması koruyucu bakteri sayısının azalmasına yol açar bu da enfeksiyonun oluşumu için uygun ortam oluşması demektir.

    Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu

    Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu için uygun ortam oluşturan nedenler

    İdrar yollarında enfeksiyon oluşumunda anatomik sorunlar dışında fonksiyonel olarak oluşabilen bazı bozukluklar da uygun ortam hazırlamaktadır. İdrar yolu reflüsü ve idrar yolunda taş olması uygun ortam hazırlayan fonksiyon bozukluklarıdır. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun görülme nedenlerinden biri de jenital bölgedeki hijyenik temizliğin yetersiz olmasıdır. Özellikle yaz aylarında serinleme amacıyla girilen havuzların yeterince hijyenik olmaması ve kronik kabızlık problemi olan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu görülebilmektedir. Kronik kabızlık sorunu olan çocuklarda idrar göllenmesi denilen durum nedeniyle idrar yollarında daha sık enfeksiyon oluşabilmektedir.

    Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri :

    Çocuğun yaşı ve vücut ağırlığı enfeksiyonun seviyesini etkileyen önemli etkenlerdendir. Dğer belirtileri şöyle sıralanabilir;

    İdrar yaparken acıma hissi

    Karın bölgesinde ağrı

    Sırt bölgesinde ağrı

    İştahsızlık

    Ateş ve titreme, yüksek ateş piyelonefritte sıkça oluşabilen bir durumdur.

    Bulantı ve kusma

    İdrara sıklıkla çıkma

    Gibi belirtiler çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında yer almaktadır.

    Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tanısı nasıl konur

    Üriner sistemde oluşabilen enfeksiyonların kesin olarak tanılarının konabilmesi için uygun ortamda idrar örneği alınarak örneğin labaratuvar tetkiki yapılması gerekmektedir. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tanısının doğru olarak konabilmesi son derece önemlidir. Bu nedenle gereksiz tedavi yöntemlerinin uygulanmaması gerekmektedir. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun tanısı için uygulanan idrar kültürünün sonuçlanması genel olarak 2 veya 3 gün sürebilmektedir. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun teşhisi için uygulanan tam idrar tahlilinde mikroskobik inceleme ile alınan kültür örneğinde bazı bazı kimyasal reaksiyonlara ve ögelere bakılmaktadır.

    Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu tedavisi:

    Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu  tedavisi için antibiyotik ilaçlar kullanılır. Yeni doğan bebeklerde yada hastalığı fazla olan çocuklarda antibiyotikler damar yoluyla yada enjeksiyonla uygulanabilmektedir.

    ]]>
    Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/gebelikte-idrar-yolu-enfeksiyonu.html Sat, 08 Dec 2018 11:13:22 +0000 Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu, böbrek ebadında oluşan bir takım büyümeden kaynaklanmaktadır. Bilhassa gebelik sürecinde görülen çeşitli değişimler böbreğin süzme işlevi hızında ve kan oranında artışlara neden o Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu, böbrek ebadında oluşan bir takım büyümeden kaynaklanmaktadır. Bilhassa gebelik sürecinde görülen çeşitli değişimler böbreğin süzme işlevi hızında ve kan oranında artışlara neden olabilir. Genel anlamda meydana gelen bu değişimler gebeliğin pozisyonuna göre de farklılık gösterebilir. Özellikle gebelik sürecinde, böbrekler besin emilimini azaltır ve kayıplar meydana çıkar. Çok az miktarda protein kaybı son süreçler de meydana gelen problemler arasındadır..

    Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu 3 başlık altında incelenebilir;

    1. Asemptomatik bakteriüri; bu durum gebe kadında idrar enfeksiyonu bulgularının olmaması ile beraber idrar da aktif olarak çoğalan bakterilerin meydana gelmesi şeklinde tanımlanabilir. ASB genelde düşük doğum ve erken doğum ile bağdaşık bir durumdur. ABS komplikasyonunun belirlenmesi halinde antibiyotik tedavi uygulamaya geçilir. Antibiyotik alımı ile sorun %3’e kadar düşme gösterir. Tüm gebelik sürecinde olan kadınlara ilk olarak idrarda bakteri taraması yapılmaktadır.

    Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

    2. Akut sistk; genel olarak bütün gebe kadınların yaklaşık % 1 kadarında meydana gelir. Sistit bulgusu idrarda sıklık oranına ve dayanılmaz şekilde idrar yapma isteğinde, idrar boşalmasında görülen kan ile birlikte ağrının olması ve mesane üstün de beliren ağrının meydana gelmesi ile ortaya çıkar.

    3. Akut pyelonefrit; yaklaşık olarak tüm gebelerin yaklaşık olarak ‘1 kadarında görülür. Major bulguları genelde yükselen ateşlenmeler, yan ağrısı, mide de görülen bulantılar ve devamında kusmanın gelmesidir. Ani idrar yapma ve sık idrara çıkma hastalığın mevcut belirtileridir. Risk faktörü ise erken doğumu beraberinde getirmesidir. Tedavisi ise acil hastaneye yatırılmak ve gerekli tedavilerin hastanede uygulanmasıdır.

    Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri;

    • İdrar yaparken oluşan şiddetli yanma
    • Sık, sık idrara çıkma durumu
    • İdrar kaçıracakmış gibi durumlara kapılma
    • İdrarda görülen kan ve iltihaplanma
    • Kasıl ve alt bantta oluşan ağrı
    • Tireme ve ateşlenme durumu
    • Özellikle gece idrarına fazla çıkma
    • İdrar da oluşan pis koku
    • İdrar torbasına baskı

    Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu nasıl engellenir

    • Yaklaşık olarak günde 6-8bardak su içilmeli. Özellikle meyve ve şekerli sulardan kaçılmak gerekir. Meyve suları genelde enfeksiyon riskinin artışına neden olabilir
    • Bu dönemde vitamin takviyesi oldukça önemlidir. Bir takım vitaminler vücut direncini ve kuvvetini artırmak adına önemlidir
    • İdrar olabildiğince zamanında yapılmalı ve çok sıkılmamalıdır. Müsait olunan vakitlerde tuvalet ihtiyacı tam anlamıyla karşılanmalı ve mesane tamamen boşalana dek bitirilmelidir.
    • Cinsel aktivitelerde bulunmadan önce ve sonrasında tuvalet ihtiyacı görülmelidir
    • İdrar yolu enfeksiyonunun iyileşme aşamasında cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir.
    • İç çamaşırları olabildiğince temiz olmalı ve yıkama sonrasında buharlı ütü ile ütülenmelidir. Bilhassa tercih edilen çamaşırlar pamuklu olmalıdır.
    • Genital bölgenin her gün bir kere uygun sabun veya jeller ile yıkanmalıdır.
    • Sıkı eşofman ve pantolon gibi kıyafetler tercih edilmemelidir.
    ]]>
    İdrar Yolu İltihabı https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yolu-iltihabi.html Sun, 09 Dec 2018 05:28:48 +0000 İdrar yolu iltihabı, oldukça fazla rastlanılan ve en çok kadınları etkileyen bir rahatsızlık türüdür. Görülen kişilerde ağrı ve sızı hissine neden olabilen bu sorun çoğu kez kendiliğinden geçebilirken, bazı duruml İdrar yolu iltihabı, oldukça fazla rastlanılan ve en çok kadınları etkileyen bir rahatsızlık türüdür. Görülen kişilerde ağrı ve sızı hissine neden olabilen bu sorun çoğu kez kendiliğinden geçebilirken, bazı durumlarda da antibiyotik kullanılması gerekir. Çocuklarda da görülebilen bu hastalık erişkinlere oranla daha az karşılaşılmaktadır. Hastalığın teşhisi basit bir idrar testi ile anlaşılabilir. Hastalığın oluşum nedeni olarak genelde bakteriler suçlu olarak gösterilmektedir. Normal şartlarda vücut tarafından derhal atılım gösteren bu bakteriler bazı durumlarda vücudun savunma mekanizmasını ele geçirir ve sistemi alt üst ederek iltihaplanmanın başlangıcı olur.

    İdrar yolu denildiği zaman bu tanımlama vücutta idrar kanallarını, böbrekleri üretayı ve mesaneyi içerisine alır. İdrarın bünyede oluşup dışarıya gönderilmesinde bütün bu bölgeler alt ve üst idrar yolları diye iki ana grubu ayrılır.

    İdrar yolları çoğunlukla mikroplar ve bakterilerin açmış olduğu savaşlar neticesiyle enfekte olur. Oluşması mümkün olan bu mikroplar arasından en fazla bilineni insan dışkısında oluşan ‘’E.coli’’ isimli mikroptur. Bu mikrobun en fazla etkilediği bölgeye göre iltihaplanmalar değişkenlik gösterir ve farklı isimler de alabilir.

    İdrar yolu iltihabı nedenleri;

    Bakteriler; pek çok idrar yolu iltihabı sindirim sistemini etkileyerek bakteri meydana gelmesini sağlar. Eğer ki bu bakteriler idrarın dışarı atıldığı bölgeye geçiş sağlarsa ve sidik borusuna ulaşırsa iltihaplanmaya neden olur. Bakterilerin idrar merkezine geçişi genelde anüs aracılığıyla olduğu düşünülür. Özellikle tuvalet temizliği aşamasında temizlik sağlanırken tuvalet kâğıdının ilk olarak anüse değdirilip ardından da genital bölgeye dokundurulması, mikrobun üretaya geçişini sağlar ve üreteda iltihaplanma durumu gerçekleşir. İdrar yolu iltitabının kadınlarda sık görülme nedeni ise bu olaya bağlıdır.

    İdrar Yolu İltihabı

    Genital hijyen; doğru uygulanılan ve yapılan bir tuvalet temizliği oluşabilecek iltihaplanma ve enfeksiyon riskini azaltacaktır. Tuvalet esnasında mümkün oldukça temizliğin arkadan öne doğru yapılması gerekir. Bu şekilde yapılan bir temizlik oluşabilecek iltihaplanma durumunu ciddi derece de önleyecektir. Bilhassa genital bölg temizliği tuvalet ihtiyacının olmadığı dönemlerde de yapılmalıdır. Temizlik için uygun genital bölge sabunları yahut bölge jelleri tercih edilebilinir. Genital bölge temizliğinin yanında bölge için terleme yapmayacak pamuklu iç çamaşırları yeğlenmelidir. Eğer ki günlük hayatta pet gibi kozmetik malzemeler tercih ediliyorsa sürekli değiştirilmeli ve bölgeye ıslaklık hissi verilmemelidir. Eğer ki alınması gereken bu önlemelerin aksi düşünülürse iltihaplanma sorununa davetiye çıkarılmış olunur.

    Böbrek taşları; idrar yolunda görülen tıkanmalar iltihaplanmalara neden olur. Görülen bu tıkanmaların en bilindik nedenlerinden bir tanesi de böbrek taşlarıdır. Böbrek taşları göründükleri gibi küçük ve hasar vermeyen maddeler değildir. Bölgede oluşması halinde bakterilere yol açar ve bakterilerin zamanla üremesini sağlayarak onlar de yaşama alanı gerçekleştirir. Çocuklarda ve bebekler de bu durumun görünmesi olağandır.

    Mesanenin tam anlamıyla boşalmaması; eğer tuvalet ihtiyacı karşılanırken tamamen tam anlamıyla boşalmaması ve idrar torbasında bekletilmesi durumun iltihaplanma riskini arttırır.

    İdrar yolu iltihabının belirtileri;

    • Sık, sık tuvalete çıkma durumu
    • Acil idrar isteği
    • Devamlı idrar yapma hissiyatı
    • İdrar sırasında bölgede yanma ve acı hissi
    • Alt karın bölgesinde ara, ara oluşan ağrı
    • İdrar da kan görünmesi
    • Kötü bir koku oluşumu
    • Bazı durumlarda ateş ve bulantı
    ]]>
    İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yolu-enfeksiyonu-tedavisi.html Sun, 09 Dec 2018 05:48:59 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi uygun ilaçlarla yapılmalıdır. Antibiyotiklerin uzun süre kullanımı ya da idrar yolları için uygun olmayan ilaçların kullanılması, geniş spektrumlu ilaçların yani tüm vücutta etkil İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi uygun ilaçlarla yapılmalıdır. Antibiyotiklerin uzun süre kullanımı ya da idrar yolları için uygun olmayan ilaçların kullanılması, geniş spektrumlu ilaçların yani tüm vücutta etkili olabilen ve yararlı mikropların ölmesini sağlayan ilaçları kullanmak hem tedavinin etkisini azaltacak, hem de sorunlar yaşanmasına sebep olacaktır.

    İdrar yolları enfeksiyonu tedavisinin etkinliğini arttırmak için ne yapılmalıdır

    • Sıvı alımını arttırmak
    • İdrar yollarının asitlik derecesini ayarlamak
    • Alttaki böbrek patolojilerini ortadan kaldırmak 
    İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

    İdrar yolları enfeksiyonları komplike ve basit olarak iki grup halinde incelenir. Komplike olanlarda altında başka bir bozukluk bulunmaktadır. Bunun için idrar yolları enfeksiyonu tedavi edilirken bu sorununda tedavi edilmesi gerekir. Altta yatan neden uygun bir tetkikle teşhis edilerek, tedavi edilmelidir. İdrar yolları enfeksiyonlarının çoğunluğu antibiyotikli ilaçlarla tedavi edilmektedir. Bu alanda kullanılan antibiyotikler böbrekten atılan ve enfeksiyondan sorumlu olan mikroorganizmaya uygun olanlardan seçilmelidir. Bu tedaviye başlamadan önce idrar kültürü yapılmalıdır. Tedavi esnasında bol sıvı almak, tedaviyi daha etkin hale getirecektir. Bunun yanında kızılcık suyu, C vitamini, probiyotikler, vajinal östrojen ve immunoprofilaksi koruyucu olarak kullanılmalıdır. Yapılacak olan bu tedaviyle 3 günlük sürede iyileşme gözlenmezse, farklı mikrop türlerine göre antibiyotikler değiştirilmelidir. Bu arada ağrıların olması durumunda ağrı kesici ve spazm çözücüler kullanılmalıdır. Üst idrar yollarındaki enfeksiyonlarda, hastanede damardan antibiyotik uygulaması yapılabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda altta yatan nedenleri düzeltebilmek için, ameliyat gerekli olabilir. Bunun yanında hastaların kasık bölgesine sıcak uygulaması faydalı olacaktır. Bu bölgenin idrardan daha sıcak tutulması, idrar yaparken yanma olmasını engelleyecektir. Tuvalete gitmek için idrarın gelmesini beklememek, alkol ve kafein tüketimini azaltmak, genital bölge temizliğine dikkat etmek, temizlik için kimyasal maddeleri kullanmamak, adet döneminde pet ve tamponları sıkça değiştirmek, pamuklu iç çamaşırı kullanmak enfeksiyonları önleyici ve etkilerini azaltıcı önlemler arasında yer alır.

    ]]>
    İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanı https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yolu-enfeksiyonu-tani.html Mon, 10 Dec 2018 00:24:37 +0000 Ağrılı işeyen bir hastadan bir idrar nümunesi alınır, idrarında nitrit, lökosit veya lökosit esteraz varlığına bakılır. Eğer bakteri sayısı yüksek ama hiç lökosit yoksa nümunede kontaminasyon vardır, test sonucu geçersizdir Ağrılı işeyen bir hastadan bir idrar nümunesi alınır, idrarında nitrit, lökosit veya lökosit esteraz varlığına bakılır. Eğer bakteri sayısı yüksek ama hiç lökosit yoksa nümunede kontaminasyon vardır, test sonucu geçersizdir. İdrar yolu enfeksiyonu tanısını doğrulamak için mikrobiyolojik kültür yapılır.

    Eğer idrar kültürü negatif ise:

    Uretra yangısı Chlamydia trachomatis veya Neisseria gonorrheae enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir.

    Sistit belirtileri, interstisyal sistit'e işaret edebilir.

    Erkeklerde prostat enfeksiyonunda da acılı işeme meydan gelebilir.

    Ateş, titreme ve böğür ağrısı ile görülen ciddi enfeksiyonlarda, böbrek fonksiyonunu kontrol etmek için üre ve kreatin ölçümleri yapılır.

    İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanı

    Kadınlarda görülen çoğu idrar yolu enfeksiyonu zararsızdır ve ayrıntılı laboratuvar testleri gerektirmezler. Ancak, bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları görüntüleme ile incelenmelidir, tipik olarak üretrogram yapılarak idrar yolu bozukluğu olup olmadığına bakılır. Kullanılan teknikler röntgen, MRI, bilgisayarlı tomografidir. Hasta tamamen iyileştikten sonra OGTT testi yapılmalı ayrıca kanda HbA1C,insülin ve c-peptid düzeylerine de bakılmalıdır..İdrar yolu enfeksiyonunun bir numaralı nedeni Diabetes Mellitus(Şeker Hastalığı) ya da Glukoz Tolerans Bozukluğu'dur..Bu yüzden bu iki ihtimal ilk etapta düşünülmeli ve hasta iyileştikten sonra muhakkak Diabetes Mellitus ihtimali ekarte edilmelidirr..]]> İdrar Yolu Enfeksiyonu Epidemiyoloji https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yolu-enfeksiyonu-epidemiyoloji.html Mon, 10 Dec 2018 07:39:25 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu, cinsel olarak faal olan kadınlarda sık görülür. Diyabetlilerde, Orak hücre anemisi veya idrar yolu bozukluğu olanlarda da daha sık olur. Bakteriler idrar yoluna üretradan girebildikleri için kötü tuvale İdrar yolu enfeksiyonu, cinsel olarak faal olan kadınlarda sık görülür. Diyabetlilerde, Orak hücre anemisi veya idrar yolu bozukluğu olanlarda da daha sık olur.

    Bakteriler idrar yoluna üretradan girebildikleri için kötü tuvalet temizlik alışkanlıkları enfeksiyona yol açabilir ama başka faktörler de önemlidir: kadınlarda gebelik, erkeklerde prostat büyümesi gibi; ama çoğu vakada başlatıcı olay belli değildir.

    Aşağı idrar yolu enfeksiyonları genelde idrar yolu ağzından başlamasına karşın üst idrar yolu enfeksiyonları (piyelonefrit gibi) kan yoluyla da meydana gelebilir.

    İdrar yolu enfeksiyonlarında alerjenlerin rolü olabilir. Örneğin gıda alerjileri mesane çeperini irite edip idrar yolu enfeksiyonuna duyarlılığı artırabilir. Cinsel ilişkiyi takip eden enfeksiyonlar lateks prezervatiflere, spermisitlere veya doğum kontrol haplarına karşı alerjiden dolayı olabilir.

    İdrar Yolu Enfeksiyonu Epidemiyoloji

    Üriner kateter kullanımı idrar yolu enfeksiyonu olasılığını artırır. Bunun nedeni kateter yoluyla bakterilerin içeri taşınması olabileceği gibi, idrar yolunun çeperlerini kaplayan dokuların zedelenmesı sonucu bakterilerin daha kolaylıkla tutunabilmeleri de olabilir.

    Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu erkeklerden daha sık olur, bunun nedeni üretranın daha kısa olması ve anüse daha yakın olmasıdır.]]> İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yolu-enfeksiyonu-belirtileri.html Mon, 10 Dec 2018 14:36:23 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri, alt ve üst idrar yollarında olmasına göre farklı belirtiler verebilir. Bu enfeksiyon idrar yollarının belli bir bölümü etkisi altına alarak, tedavi edilmediğinde ilerler. Böbrekle İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri, alt ve üst idrar yollarında olmasına göre farklı belirtiler verebilir. Bu enfeksiyon idrar yollarının belli bir bölümü etkisi altına alarak, tedavi edilmediğinde ilerler. Böbreklerden başlayan idrar yolları, üreter, mesane ve üretra ile dış dünyaya açılır. Böbrekler ve mesaneyle bağlantıyı sağlayan üreter tüplerde meydana gelen enfeksiyonlar üst idrar yolu, mesane ile üretrada meydana gelen enfeksiyonlar alt idrar yolu enfeksiyonu olarak adlandırılır. Hastalarda daha çok alt idrar yolu enfeksiyonu görülür. Kadınlar üretra kısalığından ötürü, erkeklere oranla daha fazla risk altındadır.  

    Alt idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri nelerdir

    • İşeme ihtiyacı duyulması, buna rağmen sık ve az miktarda idrara çıkmak.
    • Geceleri idrara çıkma isteği duymak.
    • İdrar yollarında yanma hissedilmesi, ağrı ve rahatsızlık duyulması.
    • Sistit adı verilen, orta idrar yolunda hissedilen ağrı.
    • İdrarda irin ya da iltihap bulunması.
    • İdrarda kan görülmesi.
    • Vücutta ateş yükselmesi.
    • İdrarın bulanık ve kötü kokulu olması.
    • Yaşlı kişilerde zihin bulanıklığı yaşanması.
    • Bazı hastalarda hiç belirti vermemesi.

    İdrar Yolu Enfeksiyonu BelirtileriÜst idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri nelerdir

    Bu hastalarda yukarıdaki belirtilere ilaveten, aşağıdaki belirtiler görülür.

    • Sırtta, kasıklarda ya da böğürde ağrı hissedilmesi.
    • Bulantı ve kusma şikayeti olması.
    • Adominal ağrı duyulması.
    • Yüksek ateş ve titreme olması.
    • Geceleri terleme olması.
    • Hastanın kendini aşırı yorgun hissetmesi.
    ]]>
    İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yolu-enfeksiyonu.html Tue, 11 Dec 2018 04:30:54 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu, özellikle kadınlarda sıkça rastlanılan bir sorundur. Çoğu zaman aşırı ağrı ve bazı sıkıntılara yol açabilir. Bazen kendiliğinden geçeceği gibi, bazen de doktorun reçete ile vereceği antibiyot İdrar yolu enfeksiyonu, özellikle kadınlarda sıkça rastlanılan bir sorundur. Çoğu zaman aşırı ağrı ve bazı sıkıntılara yol açabilir. Bazen kendiliğinden geçeceği gibi, bazen de doktorun reçete ile vereceği antibiyotik tedavisi yeterli olmaktadır. Çok sık olmasa da çocuklarda da rastlanılan bir rahatsızlıktır. Basit bir idrar tahlili ile hemen tanı konulabilir. Bu hastalığa neden olan başlıca faktör bakterilerdir.

    Vücut tarafından normalde hemen atılabilen bakteriler, bazı durumlarda vücudun savunma mekanizmasını bozarak enfeksiyon oluşumuna yol açabilir. İdrar yolu denildiği zaman böbrekler, mesane, idrar kanalları, üretra aynı anda değerlendirilir. İdrarın bedende oluşarak dışarı atılmasını sağlayan bu bölgeler, alt ve üst idrar yolları diye iki gruba ayrılır. İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan mikropların en bilindiği insan dışkısında var olan E.coli mikrobudur. Mikrobun etki gösterdiği alna göre enfeksiyonun adı değişim gösterebilir.

    İdrar yolu enfeksiyonları alt ve üst solunum yollarına bağlı olarak 2 gruba ayrılır;

    Alt İdrar Yolu Enfeksiyonları:

    Şayet hastada sadece idrar yaparken yanma şikayeti varsa sorun genellikle üretraya ait bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Bu durum ''üretrik'' olarak adlandırılır. Bel soğukluğu en önemli nedenidir. Ayrıca cinsel birliktelik anında bulaşabilen mikroorganizmalar neden olmaktadır. Vajinal krem, cerrahi, sonta, kayganlaştırıcı gibi faktörler enfeksiyona neden olabilir.

    İdrar Yolu Enfeksiyonu

    Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları:

    Tedavisi geç kalmış alt idrar yolu enfeksiyonları zamanla mesaneden yukarı doğru çıkarak farklı alanlarda enfeksiyona neden olabilir. Enfeksiyonun böbreklere kadar ulaşması durumu daha da ağırlaştırır. Bu tür tablolar ''pyelonefrit'' olarak tanımlanır. Bu hasta gruplarının acil tedavi olması gerekir. Çünkü çok ciddi boyutlara ulaşabilen bir hastalıktır. Yakınmaların boyutu oldukça şiddetlidir.

    İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri:

    • Titreme
    • Ateş
    • Mide bulantısı
    • Bel Ağrısı
    • Birden bire başlayan kusma
    • İdrarda bulanıklık ve kan görülmesi
    • Göbek altında ağrı
    • İdrar miktarında değişim
    • Sık sık idrar çıkma

    İdrar yolu enfeksiyonunun nedenleri

    Bakteriler: İdrar yolu enfeksiyonu genellikle sindirim sisteminde mevcut olan bakterilere bağlı olarak gelişir. Şayet bu bakteriler idrarı dışarı atmaya sağlayan üretraya kadar ulaşırsa enfeksiyon kaçınılmaz olabilir.

    Böbrek taşları: İdrar yollarında tıkanma meydana geldiği zaman idrar yolu enfeksiyonu açığa çıkabilir. İdrar yolu tıkanmasının en önemli nedenlerinden biri böbrek taşlarıdır. Oluşan böbrek taşları bakterilerin çoğalacağı bir alan oluşturmuş olabilir.

    Kabızlık: Düzenli aralıklar ile tuvalete çıkmak, idrarı tutmamak ve mesaneyi tam olarak boşaltmak idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için önemli bir ayrıntıdır. İdrarın düzenli atılımı sağlanırsa idrar yolu daha temiz kalır. Fakat bazı durumlarda idrar düzeni bozulabilir. Özellikle kabızlık enfeksiyon için tetikleyici bir faktördür.

    Mesanenin tamamen boşalmaması: Şayet mesane tamamen boşaltılamıyorsa ve idrar mesanede çok fazla kalıyorsa bu sorun enfeksiyona yol açan bakterilerin artmasını sağlayabilir.

    Genital hijyen: Tuvalet temizliğine gerektiği kadar özen göstermemek enfeksiyon riskini arttırır. Aynı zamanda genital temizlik tuvalet dışında da çok önemlidir. Pamuklu çamaşır kullanmak, kullanılan pedin sık sık değiştirilmesi idrar yolu enfeksiyonunu önlemek adına yararlı olacaktır.

    İdrar Yolu Enfeksiyonunda Tanı

    İdrar yolu enfeksiyonuna tanı koymak oldukça kolaydır. Uygulanacak laboratuvar testleri ve idrar kültürü tanı için çoğu zaman yeterli olur. İdrar tahlilinde çoğu zaman lö]]> İdrar Yolu Enfeksiyonu https://www.idraryoluenfeksiyonu.gen.tr/idrar-yolu-enfeksiyonu.html Tue, 11 Dec 2018 17:19:02 +0000 İdrar yolu enfeksiyonu, özellikle kadınlarda sıkça rastlanılan bir sorundur. Çoğu zaman aşırı ağrı ve bazı sıkıntılara yol açabilir. Bazen kendiliğinden geçeceği gibi, bazen de doktorun reçete ile vereceği antibiyotik te İdrar yolu enfeksiyonu, özellikle kadınlarda sıkça rastlanılan bir sorundur. Çoğu zaman aşırı ağrı ve bazı sıkıntılara yol açabilir. Bazen kendiliğinden geçeceği gibi, bazen de doktorun reçete ile vereceği antibiyotik tedavisi yeterli olmaktadır. Çok sık olmasa da çocuklarda da rastlanılan bir rahatsızlıktır. Basit bir idrar tahlili ile hemen tanı konulabilir. Bu hastalığa neden olan başlıca faktör bakterilerdir.

   Vücut tarafından normalde hemen atılabilen bakteriler, bazı durumlarda vücudun savunma mekanizmasını bozarak enfeksiyon oluşumuna yol açabilir. İdrar yolu denildiği zaman böbrekler, mesane, idrar kanalları, üretra aynı anda değerlendirilir. İdrarın bedende oluşarak dışarı atılmasını sağlayan bu bölgeler, alt ve üst idrar yolları diye iki gruba ayrılır. İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan mikropların en bilindiği insan dışkısında var olan E.coli mikrobudur. Mikrobun etki gösterdiği alna göre enfeksiyonun adı değişim gösterebilir.

   İdrar yolu enfeksiyonları alt ve üst solunum yollarına bağlı olarak 2 gruba ayrılır;

   Alt İdrar Yolu Enfeksiyonları:

   Şayet hastada sadece idrar yaparken yanma şikayeti varsa sorun genellikle üretraya ait bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Bu durum ''üretrik'' olarak adlandırılır. Bel soğukluğu en önemli nedenidir. Ayrıca cinsel birliktelik anında bulaşabilen mikroorganizmalar neden olmaktadır. Vajinal krem, cerrahi, sonta, kayganlaştırıcı gibi faktörler enfeksiyona neden olabilir.

   İdrar Yolu Enfeksiyonu

   Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları:

   Tedavisi geç kalmış alt idrar yolu enfeksiyonları zamanla mesaneden yukarı doğru çıkarak farklı alanlarda enfeksiyona neden olabilir. Enfeksiyonun böbreklere kadar ulaşması durumu daha da ağırlaştırır. Bu tür tablolar ''pyelonefrit'' olarak tanımlanır. Bu hasta gruplarının acil tedavi olması gerekir. Çünkü çok ciddi boyutlara ulaşabilen bir hastalıktır. Yakınmaların boyutu oldukça şiddetlidir.

   İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri:

   • Titreme
   • Ateş
   • Mide bulantısı
   • Bel Ağrısı
   • Birden bire başlayan kusma
   • İdrarda bulanıklık ve kan görülmesi
   • Göbek altında ağrı
   • İdrar miktarında değişim
   • Sık sık idrar çıkma

   İdrar yolu enfeksiyonunun nedenleri

   Bakteriler: İdrar yolu enfeksiyonu genellikle sindirim sisteminde mevcut olan bakterilere bağlı olarak gelişir. Şayet bu bakteriler idrarı dışarı atmaya sağlayan üretraya kadar ulaşırsa enfeksiyon kaçınılmaz olabilir.

   Böbrek taşları: İdrar yollarında tıkanma meydana geldiği zaman idrar yolu enfeksiyonu açığa çıkabilir. İdrar yolu tıkanmasının en önemli nedenlerinden biri böbrek taşlarıdır. Oluşan böbrek taşları bakterilerin çoğalacağı bir alan oluşturmuş olabilir.

   Kabızlık: Düzenli aralıklar ile tuvalete çıkmak, idrarı tutmamak ve mesaneyi tam olarak boşaltmak idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için önemli bir ayrıntıdır. İdrarın düzenli atılımı sağlanırsa idrar yolu daha temiz kalır. Fakat bazı durumlarda idrar düzeni bozulabilir. Özellikle kabızlık enfeksiyon için tetikleyici bir faktördür.

   Mesanenin tamamen boşalmaması: Şayet mesane tamamen boşaltılamıyorsa ve idrar mesanede çok fazla kalıyorsa bu sorun enfeksiyona yol açan bakterilerin artmasını sağlayabilir.

   Genital hijyen: Tuvalet temizliğine gerektiği kadar özen göstermemek enfeksiyon riskini arttırır. Aynı zamanda genital temizlik tuvalet dışında da çok önemlidir. Pamuklu çamaşır kullanmak, kullanılan pedin sık sık değiştirilmesi idrar yolu enfeksiyonunu önlemek adına yararlı olacaktır.

   İdrar Yolu Enfeksiyonunda Tanı

   İdrar yolu enfeksiyonuna tanı koymak oldukça kolaydır. Uygulanacak laboratuvar testleri ve idrar kültürü tanı için çoğu zaman yeterli olur. İdrar tahlilinde çoğu zaman löko]]>