İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu, özellikle kadınlarda sıkça rastlanılan bir sorundur. Çoğu zaman aşırı ağrı ve bazı sıkıntılara yol açabilir. Bazen kendiliğinden geçeceği gibi, bazen de doktorun reçete ile vereceği antibiyotik tedavisi yeterli olmaktadır. Çok sık olmasa da çocuklarda da rastlanılan bir rahatsızlıktır. Basit bir idrar tahlili ile hemen tanı konulabilir. Bu hastalığa neden olan başlıca faktör bakterilerdir.

Vücut tarafından normalde hemen atılabilen bakteriler, bazı durumlarda vücudun savunma mekanizmasını bozarak enfeksiyon oluşumuna yol açabilir. İdrar yolu denildiği zaman böbrekler, mesane, idrar kanalları, üretra aynı anda değerlendirilir. İdrarın bedende oluşarak dışarı atılmasını sağlayan bu bölgeler, alt ve üst idrar yolları diye iki gruba ayrılır. İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan mikropların en bilindiği insan dışkısında var olan E.coli mikrobudur. Mikrobun etki gösterdiği alna göre enfeksiyonun adı değişim gösterebilir.

İdrar yolu enfeksiyonları alt ve üst solunum yollarına bağlı olarak 2 gruba ayrılır;

Alt İdrar Yolu Enfeksiyonları:

Şayet hastada sadece idrar yaparken yanma şikayeti varsa sorun genellikle üretraya ait bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Bu durum ''üretrik'' olarak adlandırılır. Bel soğukluğu en önemli nedenidir. Ayrıca cinsel birliktelik anında bulaşabilen mikroorganizmalar neden olmaktadır. Vajinal krem, cerrahi, sonta, kayganlaştırıcı gibi faktörler enfeksiyona neden olabilir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları:

Tedavisi geç kalmış alt idrar yolu enfeksiyonları zamanla mesaneden yukarı doğru çıkarak farklı alanlarda enfeksiyona neden olabilir. Enfeksiyonun böbreklere kadar ulaşması durumu daha da ağırlaştırır. Bu tür tablolar ''pyelonefrit'' olarak tanımlanır. Bu hasta gruplarının acil tedavi olması gerekir. Çünkü çok ciddi boyutlara ulaşabilen bir hastalıktır. Yakınmaların boyutu oldukça şiddetlidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri:

  • Titreme
  • Ateş
  • Mide bulantısı
  • Bel Ağrısı
  • Birden bire başlayan kusma
  • İdrarda bulanıklık ve kan görülmesi
  • Göbek altında ağrı
  • İdrar miktarında değişim
  • Sık sık idrar çıkma

İdrar yolu enfeksiyonunun nedenleri

Bakteriler: İdrar yolu enfeksiyonu genellikle sindirim sisteminde mevcut olan bakterilere bağlı olarak gelişir. Şayet bu bakteriler idrarı dışarı atmaya sağlayan üretraya kadar ulaşırsa enfeksiyon kaçınılmaz olabilir.

Böbrek taşları: İdrar yollarında tıkanma meydana geldiği zaman idrar yolu enfeksiyonu açığa çıkabilir. İdrar yolu tıkanmasının en önemli nedenlerinden biri böbrek taşlarıdır. Oluşan böbrek taşları bakterilerin çoğalacağı bir alan oluşturmuş olabilir.

Kabızlık: Düzenli aralıklar ile tuvalete çıkmak, idrarı tutmamak ve mesaneyi tam olarak boşaltmak idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için önemli bir ayrıntıdır. İdrarın düzenli atılımı sağlanırsa idrar yolu daha temiz kalır. Fakat bazı durumlarda idrar düzeni bozulabilir. Özellikle kabızlık enfeksiyon için tetikleyici bir faktördür.

Mesanenin tamamen boşalmaması: Şayet mesane tamamen boşaltılamıyorsa ve idrar mesanede çok fazla kalıyorsa bu sorun enfeksiyona yol açan bakterilerin artmasını sağlayabilir.

Genital hijyen: Tuvalet temizliğine gerektiği kadar özen göstermemek enfeksiyon riskini arttırır. Aynı zamanda genital temizlik tuvalet dışında da çok önemlidir. Pamuklu çamaşır kullanmak, kullanılan pedin sık sık değiştirilmesi idrar yolu enfeksiyonunu önlemek adına yararlı olacaktır.

İdrar Yolu Enfeksiyonunda Tanı

İdrar yolu enfeksiyonuna tanı koymak oldukça kolaydır. Uygulanacak laboratuvar testleri ve idrar kültürü tanı için çoğu zaman yeterli olur. İdrar tahlilinde çoğu zaman lökosit ve bakteri görülmesi doğaldır. Tanı için önemli olan idrarın kirli olmamasıdır. Tanı için ilk gelen idrar boşa akıtılmalı, daha sonra ufak bir miktarı idrar kabına alınmalıdır. Bu tip idrarlara ''orta akım'' idrar adı verilir. Antibiyogram ve kültür testinin amacı enfeksiyon ve bakterinin türünü tespit etmektir. Dolayısı ile kullanılacak antibiyotiğe karar verilir. İnatçı enfeksiyonlarda öncelikli olarak altta yatan neden tespit edilmeli, idrar akım ölçümleri alınmalı, sisteskopi ve ilaçlı böbrek filmi uygulanmalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde antibiyotik tedavisi ile hastaların %80'inde iyileşme sağlanabilir. Bazı vakalarda kültüre ihtiyaç duymadan ya da kültür sonucuna göre farklı türlerden antibiyotik reçete edilebilir. Ağrıyı hafifletmek için spazm çözücü ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Bol sıvı tüketilerek mekanik hijyen sağlanır ve tedavinin başarı oranı arttırılabilir. Üst idrar yolu enfeksiyonu vakalarında hasta hastaneye yatırılarak antibiyotik tedavisi uygulanır. Nükseden enfeksiyon problemlerinde ilk olarak altta yatan sorunun çözümü için cerrahi gerekebilir. Kasık bölgesinde hakim olan ağrı için sıcak su torbasından yararlanılabilir. Uygulanan sıcak su torbası ile idrarın daha ağrısız bir şekilde dışarı atılması sağlanabilir.

Son Güncelleme : 04.05.2021 09:43:19
Kaynakça / İçeriği Geliştiren Uzmanlar
  • Uzm. İkdam - 04.05.2021 09:43:19
İdrar Yolu Enfeksiyonu ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Yorumları

şifre Kırmızı sayı

29 Yorum Yapılmış "İdrar Yolu Enfeksiyonu"
Bence bu uzun sureli vesabir isteyen birrahtsizlik
Era . 24.08.2017
CEVAP YAZ
bende üretta darlığı var ameliyat oldum ama daha henüz iyileşemedim . ve bunun yanında idrar enfeksiyonun yakalandım her adet olur gibi enfeksiyon şikayeti yasıyroum . herşeyi denedim bitkisel ilaç her sey ama gecmedi bana yardımcı olurmusunuz
Kader . 20.01.2017
CEVAP YAZ
Oğlum safra kesesi ameliyat i oldu ama göbek altında sancısı var. Sancı arada oluyor sanci bıçak batırmış gibi oluyor,sebebi nedir?
Ahmet . 10.12.2016
CEVAP YAZ
çok sık tişim geliyo işedikten sonrada gine bi kaç damla akıyo
Ateş Şahin . 16.11.2016
CEVAP YAZ
bol bol su içiyordum günde 2 şişe filan geçiyordu sonra yine başladı bu seferde ben farketmiyorum vijinamda sümüğe benzer bişey akıyo ağrıyoda tabi
Ezgi Gündüz . 05.11.2016
CEVAP YAZ
suan 28 yasındayım 2 yıllık evliyim ve hastanede çalışıyorum ama idrar yolu enfeksiyonunu 8 yaşımdan beri hep cekiyorum bu yüzden hastanede bile yattım ne yaptıysak geçmiyor. böbrek ağrıları bulantı yangılı idrar yapma her şikayetim hiç geçmiyor hep var kullanılmayan ilaç ve tedavi gitmediğim bölüm doktoru kalmadı en son doktorum sana bişey yapamıcam artık dedi.koca karı ilaçları bile denendi ama nafile bugün yine idrar tahlili verdim sonuç yine aynı :(
Burcu . 17.10.2016
CEVAP YAZ
merhaba şuanda böbreklerimin ikiside agrıyor ve doktora gittigimde idrr yolu enfeksiyonu dediler ama böbreklerim agrıdıgından braz tedirgin oldum yeni evliyim ve aşırı şekilde uyuma istegim var birde ağrı ilk önce sold bailadı ilaçları kullanmaya başladıktan sonra iki tarafımda agrımaya başladı neden olabilir bir blgisi olan varsa lütfen söylesin
Sema . 30.07.2016
CEVAP YAZ
idrar yolu enfeksiyonu bende geçiriyorum. Aynı zaman da boğazım ağrıyor ondanda olabilir. mutlaka doktora gidin fakat bazı kurallara uyalım 1-bol bol su için bayanlar taharetlenmeyi önden makata doğru yapın ve bırakın tekrar taharetlenecekseniz yine önden arkaya doğru yapınız evli arkadaşlar daha temizliğe dikkat etmeliler bölgelerin temiz olması gerekiyor. Çünkü dışkıdaki bakteriler ,idrar girişine bulaştığında daha sık hastalık oluşuyor. bir tutam mısır püskülünü kaynar suyun içine atın 3-5 dk bekleyip için hergün tekrar edin. alafranga tuvaletlere oturmayın yada önlem alarak kullanın. ayaklarınızı sıcak tutun. Terleyip üstünüzde kurutmayınız. leğene sıcak su doldurup leğene oturunuz oturma banyosu yapın. taharetlenirken soğuk su değil, ılık yada sıcak su ile kullanınız. cinsel yolla bulaşan hastalıklar yönünden kontrollerinizi yaptırınız. özellikle bayanlar idrarınızı tutmayınız. ürolojiye muayene olunuz. tuvalet öncesi ve sonrası ELLER MUTLAKA YIKANMALI.
Gül . 09.04.2016
CEVAP YAZ
Benimde son zamanlarda idrarımda azalma var..Kullandığım ilaçlar yüzünden mi yoksa başka nedeni mi var acaba?Hangi doktora başvurmalıyım?Bu konuda hangi doktor ilgileniyor?
Mehmet . 02.08.2015
CEVAP YAZ
bende idrarım geliyo ama zorluyom kendimi yapamıyon
Selina . 28.06.2015
CEVAP YAZ
idrarımı yaparken sanki ora kopacak gbi oluyo ve canıö cok yanıyo
Yagmur . 26.06.2015
CEVAP YAZ
idrar yolu enfeksiyonunda mutlaka idrar kültürü yapılmalı benim başıma geldi kültür yapılmadan verilen yanlış antibiyotikler sonucu antibiyotik direnci gelişti ve hastanede yatmak zorunda kaldım önemli olan doğru antibiyotiği kullanmak...
Aynur . 24.03.2015
CEVAP YAZ
bendede aynı sorun var sağ tarafım ağırıyo sonra karnım alt kısmına vuruyo bazen sağ bacağım bıle uyuşuyor sıcak tutuyorum çok hafifi ağrı geciyo ama çok can sıkıcı ve acı bi durum dayanılmıyor gercekten ...
Fatih . 13.02.2015
CEVAP YAZ
BENDE BIKTIM USANDIM EVLENDİĞİMDE BERİ ÇEKİYORUM YAPIŞTIMI BİKERE BIRAKMIYO İNSANI GİTMEDİĞİM DOKTOR KALMADI AMA NE ÇARE GEÇMİYO HER SEFERİNDE İDRARA ÇIKMAKTAN KORKUYO OLDUM AYRICA BÖBREKLERİMDE FELAKET AĞIRIYO SANIRIM KULLANDIĞIM ANTİBİYOTİKLERDEN
Özlem . 15.01.2015
CEVAP YAZ
idrar yolu enfeksıyonu varmış ileç verdi doktor gecıyo gibi oldu ama suan böbreklerım felaket agrıyo ne yapabilirim
Gamze . 08.01.2015
CEVAP YAZ
merhaba şuasn 48 gündür antibiyotik tedavisi uyguluyorlar ne nedeni idrar yolları enfenksiyono bir sonuç alamadım devlet hatanesinde ultrasonda taş yok deniyor özel hastanede ise sol böbrete 2 adet sağda 1 adet taş olduğunu söylüyorlar şuan şasırmış bir haldeyim bana yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler
Yılmaz . 31.12.2014
CEVAP YAZ
Merhaba bende idrar yolu enfeksiyonu oluyorum halsizlik uykusuzluk aşırı idrara çıkma isteği ve yanma cok zor durumdayım ne yapmalıyım ??
Ece . 27.10.2014
CEVAP YAZ
Arkadaslar idrar yolu enfeksiyonuna en iyiy gelen şey maydonozdur maydonozun suyunu kaynatıp için ama sıcakken yarına iyileşiyosunuz çok etkilidir
Ayse . 19.10.2014
CEVAP YAZ
idrar yolu iltihabından senelerce çok çektim..ilaç ne ki ben hergün iğne olup atmaya çalışıyordum o iltihabı ama yine tekrarlıyordu..zayıflama amacıyla aldığım FUNDA ÇAYI zayıflamadan çok iltihabımı söktü ve 3,5 4 senedir iltihap nedir bilmiyorum..Aktarlarda bulabilirsiniz hiçbir yan etkisi yok.1 hafta düzenli kullandıktan sonra nasıl söküldüğünüzü görceksiniz.
Kubra . 17.10.2014
CEVAP YAZ
merhabalar ben isim vermek istemedim o yüzden böyle bir başlık kullandım sorum şu ben bir kaç haftadır idrar tutmakta problem yaşıyorum geceleri uyutmuyor ve idrarımı ister istemez kaçırıyorum tuvalete gidene kadar kendi kendime gülüyorum çünkü daha 36 yaşındayım ve hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım , bana yardımcı olursanız sevinirim. ne tavsiye edersiniz ?
G . Y . 29.07.2014
CEVAP YAZ
Murat bey bendede ayni sikayetler var ve gecmek bilmiyor siz nasil oldunuz acaba
Gökhan . 17.07.2014
CEVAP YAZ
Arkadaslar size tavsiyem girebolu meyvesi her derde deva kesinlikle bunun suyunu skp icin faydalarini arastirin sadece kayseride yetisiyor sanal pazardan online siparis verebilirsiniz.
Busbus . 05.07.2014
CEVAP YAZ
bendede oldu bu rahatsızlık doktora gittik ben artık ağrıdan ve yanmadsan bıkmıştım tahlil falan verdik idrar yolu enfeksiyonu dendi antibiyotik kullandım geçti ama yine bi süreden sonra yanma başladı ve şuanda bile var ne yapcam bilmiyorum yeniden doktora gidicem artık:(
Hatice . 29.04.2014
CEVAP YAZ
Çok sık hemen hemen ay da bir idrar yolu enfeksiyonu ile karşı karşıya kalıyorum.Çok can sıkıcı ve üzücü.. Artık hekime gitmek yerine kendim müdahale ediyorum..Anlayamıyorum,oysaki hijyene ve pamuklu çamaşır kullanımına dikkat ediyorum.Bir süre iyiyim ardından tekrar nükseden bir lökosit sendromu.
Derya . 28.04.2014
CEVAP YAZ
yeni doğum yaptım doğumdan öncede ıdrar yolu enfeksiyou yaşadım şimdi bebekte emziriyorum ve bu sorunu yaşıyorum ilaç kullanmadan nasıl atlatırım
Esra Küçükdogan . 24.04.2014
CEVAP YAZ
bemde de 5-6 senedir var genillikle sağ tarafım ağrıyor ve bacağıma vuruyor
Elif . 14.04.2014
CEVAP YAZ
titremelerim var. Çoğunlukla idrar yaparken az bir yanma da normal zamanda üretra da yanmalar oluyor idrarın döküldüğü kısma yakın yerlerde oluyor bu yanma öğretmen olduğumdan çok fazla doktora da gidemiyorum antibiyotikler ya da iyi bir bakımla geçer mi? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim saygılar.
Murat . 19.03.2014
CEVAP YAZ
4 yıldır akıntım var doktora gidiyorum antıbıyotık tedavisi veriyorlar ama geçmiyor ne yapabilirim ?
Ozan . 08.03.2014
CEVAP YAZ
benim idrarda yanma ve göbek altında ağrı var hastaneye gittim ama sonuçlarda hiç bir şey çıkmadı bu ağrılar 2 aydır devam ediyor
Haluk . 28.02.2014
CEVAP YAZ
İdrar Yolu Enfeksiyonu
İdrar Yolu Enfeksiyonu
İdrar yolu enfeksiyonu, özellikle kadınlarda sıkça rastlanılan bir sorundur. Çoğu zaman aşırı ağrı ve bazı sıkıntılara yol açabilir. Bazen kendiliğinden geçeceği gibi, bazen de doktorun reçete ile vereceği antibiyotik tedavisi yeterli olmaktadır. ...
Kum Dökme
Kum Dökme
Kum dökme, fosfat, oksalat, ürat ve sistin kristallerinin idrar içine erimeden atılmaları durumunda kristalüri yani kum dökme gerçekleşir. İdrarın içeriğinde bulunan ve eriyen kalsiyum oksalat, erime özelliği olmayan kalsiyum oksalat tuzları haline d...
İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi
İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi
İdrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi yöntemleri kullanılarak, tedavi edilebilir. Özellikle kış aylarında oldukça sık olarak görülen bu rahatsızlık, sağlığı etkilemekte ve antibiyotik kullanımını zorunlu kılmaktadır. Rahatsızlık sürekli olarak tekra...
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir
İdrar yolu enfeksiyonu, daha çok bayanlarda görülmesine rağmen erkeklerinde sorunu olmayı başarmış bir hastalıktır. Özellikle hastalığın peşinden getirdiği ızdırap da çabası. İdrar yolları, kanal, mesane ve böbreklerden meydana gelir. Burada mesa...
İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları
İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları
İdrar yolu enfeksiyonu ilaçları, İdrar kültüründe, idrarda laboratuvar ortamında 1ml'de 100 000'den fazla bakteri bulunduğu zaman enfeksiyon söz konusudur. Bazı ilaçlar, mesane kas kasılmasını azaltır. İlk basamak olarak farmakolojik ajanlardır. Bazı...
İdrar Dansitesi
İdrar Dansitesi
İdrar dansitesi, bu kelime İngilizce density kelimesinden üretilerek dilimize giren bir kelimedir. Dansite kelimesinin anlamı kalınlık, sıklık ve yoğunluk olarak tanımlanmaktadır. İdrar dansitesi neticelerindeki SG değeri alınan idrarın dansitesini y...
İdrar Yaparken Yanma
İdrar Yaparken Yanma
İdrar yaparken yanma, şeklinde ortaya çıkan idrar yollarındaki iltihaplanma olan sistit, kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. İhmal edildiğinde kronikleşen, böbrekler ve mesanede kalıcı hasarlara yol açabilen bir sorundur.Kadınlar ...
İdrar Yolu İltihabı
İdrar Yolu İltihabı
İdrar yolu iltihabı, oldukça fazla rastlanılan ve en çok kadınları etkileyen bir rahatsızlık türüdür. Görülen kişilerde ağrı ve sızı hissine neden olabilen bu sorun çoğu kez kendiliğinden geçebilirken, bazı durumlarda da antibiyotik kullanılması ...
İdrar Kokusu
İdrar Kokusu
İdrar kokusu, idrar vücuttan atılan bir atık olarak vücudun aynası niteliğindedir. İdrar sadece toksinleri ve fazla suyu vücuttan atan bir sıvı olarak görülmemelidir. İdrarın rengi kadar, kokusunun olması hastalıkların habercisi olarak kabul edilir. ...
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu 5 yaşına gelinceye sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu mesanede meydana geliyor ise buna sistit adı verilir, eğer böbreklerde oluşuyorsa o zaman da piyelonefrit adını alır. İdrar ...
İdrar Kültürü
İdrar Kültürü
İdrar kültürü, idrar yollarında iltihaplanmaya ve enfeksiyona neden olan mikrobun belirlenmesini sağlamaktadır. Kadın ve erkekte farklı yollarla idrar kültürü örneği alınmaktadır. İdrar Kültürü İçin İdrar Örneği Kadın Ve Erkeklerde Nasıl Alı...
Erkekte İdrardan Kan Gelmesi
Erkekte İdrardan Kan Gelmesi
Erkekte İdrardan Kan Gelmesi, kanlı olarak gelen idrarın rengi barındırdığı kan miktarına oranla açık pembeden başlayarak koyu kırmızıya kadar değişiklikler gösterebilir. Bu değişikliklere göre kanlı olarak gelen idrarın rengi genellikle bulanıktır. ...

 

İdrar Yolu Enfeksiyonu
Kum Dökme
İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir
İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları
İdrar Dansitesi
İdrar Yaparken Yanma
İdrar Yolu İltihabı
İdrar Kokusu
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
İdrar Kültürü
Erkekte İdrardan Kan Gelmesi
İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir
İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi
İdrar Rengi
Erkeklerde İdrarda Yanma
Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu
Pyelonefrit
İdrar Kesesi Ameliyatı
İdrar Söktürücü
İdrardan Kan Gelmesi
İdrar Retansiyonu
İdrar Mikroskobisi
İdrar Yaparken Ağrı
İdrar Söktürücü Bitkiler
Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tanı
İdrar Yanması
Popüler İçerik
İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir
İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir
İdrar yanmasına ne iyi gelir? İdrar yanma tedavisinde doktorlar daha çok antibiyotik tedavisini uygun görmektedir. İdrar yolunda oluşan iltihabı kurut...
İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri, alt ve üst idrar yollarında olmasına göre farklı belirtiler verebilir. Bu enfeksiyon idrar yollarının belli bir bö...
Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu
Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu
Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu enfeksiyon daha çok bağırsakta bulunan bakterilerin idrar yoluna bulaşıp,...
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi
İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi
İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi uygun ilaçlarla yapılmalıdır. Antibiyotiklerin uzun süre kullanımı ya da idrar yolları için uygun olmayan ilaçların ku...
İdrar Rengi
İdrar Rengi
İdrar Rengi, İdrar analizi, çok uzun yıllardır vücuttaki sırları ortaya çıkaran bir yöntemle oluşmuştur. Çünkü vücudunuzdaki sirkülasyon halindeki bir...
Erkeklerde İdrarda Yanma
Erkeklerde İdrarda Yanma
Erkeklerde idrarda yanma susuzluktan kaynaklanan bir hastalık türüdür. Erkeklerde idrarda yanma genellik le yaz ayların da daha çok oluşur ağrılı ve s...
Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu
Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu
Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarında çeşitli etkenler yüzünden meydana gelebilir. Toplumda yaygın olarak kadınları etkilese de, erkekle...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
İdrar Yolu Enfeksiyonu
Kum Dökme
İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir
İdrar Yolu Enfeksiyonu İlaçları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2021